סגור

ליברמן ימנה את רם בלינקוב לתפקיד מנכ"ל האוצר

בלינקוב שימש בעבר, בין השאר, כממונה על התקציבים באוצר ומנכ"ל משרד הפנים; משרת המנכ"ל לא אוישה מאז התפטרותה של קרן טרנר אייל באוקטובר 2020; ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ימונה ליו"ר ועדת הכספים, וח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן) - ליו"ר ועדת הכלכלה


שר האוצר המיועד אביגדור ליברמן מתכוון למנות את רם בלינקוב לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר.


בלינקוב שימש בעבר כממונה על התקציבים במשרד האוצר, כמנכ"ל משרד הפנים, וכיו"ר חברת נמלי ישראל. מדובר במינוי מקצועי של כלכלן שמכיר לאורך שנים את המערכת הציבורית והמגזר הפרטי. בתקופתו כממונה על התקציבים באוצר אסר על כניסתם של לוביסטים אל משרדי האגף.
בלינקוב (66) משמש כיום כיו"ר חברת נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים. בעבר היה מנכ"ל חברת הוט.
משרת מנכ"ל האוצר פנויה מאז התפטרה המנכ"לית קרן טרנר אייל באוקטובר 2020 בעקבות חילוקי דעות עם שר האוצר ישראל כץ. מאז מונו כמה ממלאי מקום. כיום משמש בתפקיד המ"מ קובי בליטשטיין ראש מטה התשתיות באוצר שהובא על ידי כץ למשרד.
גם משרת ראש אגף התקציבים לא מאוישת במינוי קבוע בעקבות טריקת הדלת של הממונה על התקציבים הקודם שאול מרידור תוך שהוא מתח ביקורת חריפה על כץ.
1 צפייה בגלריה
רם בלינקוב יועץ ל בנק הפועלים
רם בלינקוב יועץ ל בנק הפועלים
רם בלינקוב
(צילום: אלכס קולומויסקי)
במאי 2009, קצת יותר מחודש לאחר הקמת ממשלת נתניהו וכניסת שטייניץ למשרד האוצר, התפטר בלינקוב מתפקיד הממונה על התקציבים על רקע חילוקי דעות עם אורי יוגב, יועצו הכלכלי של נתניהו, בנוגע לעסקת חבילה עם ההסתדרות. בלינקוב כתב במכתב ההתפטרות כי "אינו יכול לקבל אחריות על תקציב המדינה, כשהצעת התקציב טומנת בחובה היבטים תקציביים ומשקיים רבים שאינם מקובלים עלי".
בלינקוב זוכה כאמור להערכה רבה בקרב גורמי מקצוע. גם גורמים שמצאו את עצמם נאבקים איתו, הגדירו אותו כמקצועי, קשוב, מנוסה, הגון, ומסור מאוד. ההערכה היא כי בלינקוב יידע ליצור יחסי עבודה תקינים ומקצועיים בתוך המשרד.
הבחירה בבלינקוב מלמדת כי ליברמן אכן מתכוון להיות נאמן להצהרותיו ולשים את פיתוח התשתיות בישראל במקום גבוה בסדר העדיפויות. כאמור, בלינקוב מכהן כיו"ר נת"ע, החברה הממשלתית האחראית על המטרו בתל אביב. סביר כי גם כמנכ"ל האוצר הוא ימשיך לקדם ולפקח על הפרויקט מקרוב.
לצד כהונתו של בלינקוב כיו"ר נת"ע הוא לא נמנע מלכתוב חוות דעת עבור גופים עסקיים. בשנה שחלפה נשמע קולו בשתי סוגיות ציבוריות בולטות, אשר נוגעות בנושאים עקרוניים שעתידים להיות משמעותיים בממשלה הבאה. כך, בלינקוב כתב נייר עמדה, בהזמנת תאגיד אל"ה, שמתנגד להחלת הפקדון על מכלי משקה גדולים. לטענתו, לא בטוח שהצעד יביא להעלאת שיעורי האיסוף, ומדובר בצעד יקר, שעלול לגרור תופעות חברתיות שליליות. בנוסף הוא כתב חוות דעת לבנק הפועלים שלפיה יש לאפשר לאפליקציית ביט לשמש כארנק דיגיטלי; זאת בשונה מעמדתו של דרור שטרום שכיהן כממונה על ההגבלים העסקיים, ועמד בראש הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים בנקאיים ופיננסיים.
המשרות הכלכליות בכנסת: קושניר יו"ר ועדת הכספים, ביטון יו"ר ועדת הכלכלה
עוד נודע היום כי ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ימונה ליו"ר ועדת הכספים, וח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן) - ליו"ר ועדת הכלכלה.
ח"כ עידית סילמן (ימינה) תשמש כיו"ר ועדת הבריאות שתפוצל ממשרת יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות. סילמן תשמש גם כיו"ר הקואליציה לצידו של השר המקשר בין הממשלה לכנסת - זאב אלקין, שיכהן גם כשר השיכון והשר לענייני ירושלים ומורשת.
מרכז הקואליציה בוועדת הכספים יהיה ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד). ח"כ רם בן ברק (יש עתיד) ישמש יו"ר ועדת חוץ וביטחון. ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) תכהן כיו"ר הוועדה לביטחון פנים שתפוצל מועדת הפנים.