$
בארץ

בלינקוב: האחריות לתקציב ולמשק מחייבת אותי להתפטר

"במצב שנוצר, בו מובאת בפני הממשלה 'עסקת חבילה' הטומנת בחובה היבטים תקציביים ומשקיים רבים שאינם מקובלים עלי, אינני יכול לקבל אחריות על תקציב המדינה ועל רקע זה אני מודיע לך על התפטרותי מהתפקיד", כתב בלינקוב במכתב ההתפטרות

כתב כלכליסט 15:2213.05.09

מצ"ב מכתב ההתפטרות המלא של רם בלינקוב, כפי שהעביר אותו לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ:

 

"בהמשך לשיחותינו בימים האחרונים אודות אירועי השבועות האחרונים, הגעתי למסקנה כי האחריות לתקציב המדינה ולמשק מחייבת אותי להתפטר מתפקידי.

 

על פי החלטת ראש הממשלה בתיאום

איתך הופקדו המגעים עם ההסתדרות והמעסיקים בידיו של יועץ ראש הממשלה מר אורי יוגב. ניהול המשא ומתן הוביל לעסקה הנקראת "עסקת חבילה" (אני תוהה אם תוכנה מצדיק את שמה). תנאי העסקה מגלמים בעיני שורה של בעיות הנוגעות למשק הישראלי, לתקציב המדינה ולמשילות הממשלה.

 

הצעת התקציב והחוק הנלווה לה כפי שהוכנו על ידי אגף התקציבים, אושרה הן על ידך והן על ידי ראש הממשלה. ואולם קשה למצוא דמיון ביניהן לבין ההצעה המונחת הלילה על שולחנה של הממשלה הכוללת את "עסקת החבילה". ההבדלים העיקריים בין ההצעות הנם: גובה התקציב (7 מיליארד שקל) וכן הבדלים ברפורמות  ובשינויים המבניים הנלווים לתקציב.

 

ההסכם עם ההסתדרות מייצר מקורות תקציב אמיתיים של כ-1.2 מיליארד שקל בלבד הנובעים בעיקר מהקפאה חלקית של תשלום דמי הבראה. "התמורה" של נציגי עובדי הסקטור הציבורי הביאה לביטולן של שורה של  שורה של רפורמות משמעותיות לצמיחתו ופיתוחו של המשק הישראלי בהן הרפורמה במערך הניקוז, הרפורמה ברשות הדואר, הרפורמה במשק המים ועוד.

 

למעסיקים ניתנו הקלות רבות בשורה ארוכה נוספת של נושאים, הובטחו תקציבי עתק בהיקף של 2.5 מיליארד שקל, 1.5 מיליארד שקל יותר מהצעה של משרד האוצר. כל הנושאים הללו נידונו וסוכמו בין מר אורי יוגב לבין מר עופר עיני ומר שרגא ברוש. מרבית הנושאים אינם מקובלים על הדרג המקצועי ואינם תורמים לחילוצו של המשק הישראלי מהמשבר.

 

במצב שנוצר, בו מובאת בפני הממשלה "עסקת חבילה" הטומנת בחובה היבטים תקציביים ומשקיים רבים שאינם מקובלים עלי, אינני יכול לקבל אחריות על תקציב המדינה ועל רקע זה אני מודיע לך כאמור על התפטרותי מהתפקיד.

 

אני מאחל לך ולממשלה הצלחה בהמשך דרכה".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x