סגור

חוק עידוד השקעות הון הוארך בשנתיים, אשקלון בפנים עד 2022

התקנות המכלילות את אזור התעשייה הצפוני של העיר בחוק עידוד השקעות הון אושרו היום בוועדת הכספים. המשמעות: מתן שורה של הטבות כלכליות למי שישקיעו באשקלון ובאזור התעשייה הצפוני שלה

חוק עידוד השקעות הון, המעניק הטבות מס משמעותיות למפעלים ביישובים הנמצאים באזורי עדיפות לאומית, הוארך בשנתיים עד סוף 2023. התקנות המכלילות את אזור התעשייה הצפוני של אשקלון בחוק אושרו היום (ג') בוועדת הכספים. תקנות אלו הן יישום של החלטת הממשלה בנוגע לאשקלון מדצמבר 2020. על פי הערכת האוצר, מדובר בעלות של 11 מיליון שקל בשנה.
במהלך הדיון בוועדה התברר כי כלל התוספת השנייה בחוק לעידוד השקעות הון עתיד לפקוע בסוף 2021. משום כך דרשה ועדת הכספים להאריך את תחולת החוק בעוד שנתיים, עד סוף 2023 (ולמעשה עד סוף 2024, שכן החוק קובע כי כל עיר שהיתה זכאית לחוק עידוד השקעות הון ויצאה מזכאותה תמשיך ליהנות מן הכוח במשך שנה נוספת - ש"ט). משרדי הממשלה הסכימו לדרישה זו, אך נציגת משרד המשפטים ציינה כי קיים קושי משפטי משמעותי להאריך את החוק בזמן ממשלת מעבר - קושי שאינו מגיע לכלל מניעה משפטית. באוצר אמרו כי תחזית ההוצאות של הממשלה לקחה בחשבון את הארכת החוק, ולכן אין להם התנגדות להארכה.
עם זאת, באוצר סירבו להכליל את אזור התעשייה של אשקלון בהארכה האמורה בטענה כי אין מקור תקציבי גם לעיר אשקלון לעניין שנת 2023, ומדובר בתוספת שעל פי הנומרטור יש למצוא לה מקור תקציבי. לכן הוחלט להכניס את אשקלון לאזור פיתוח א', אך רק לשנים 2021-2020, ומשמעות הדבר היא שיהיה צורך להתקין תקנות חדשות כדי להאריך את ההחלטה.
1 צפייה בגלריה
נוף אשקלון זירת הנדלן
נוף אשקלון זירת הנדלן
נוף אשקלון זירת הנדל"ן
(צילום: ויקיפדיה )
המשמעות של הכנסת אשקלון לחוק היא מתן שורה של הטבות כלכליות למי שישקיעו בעיר ובאזור התעשייה הצפוני שלה, זאת במטרה למשוך משקיעים ולהביא ליצירת מקומות תעסוקה חדשים שיסייעו לעיר להתמודד עם המצב הביטחוני הרגיש ועם הגידול הצפוי באוכלוסייתה.
במהלך הדיון עלתה דרישתו של ראש המועצה האזורית חוף אשקלון איתמר רביבו להכליל גם את המועצה בראשה הוא עומד בחוק עידוד השקעות הון. חברי הכנסת תמכו בהצעה, אך כדי שזו תמומש יש צורך בהתקנת תקנות מטעם משרד האוצר.