סגור

פרסום ראשון
המשנה לראש לשכת עו"ד דורש להגביל את שכר הבוררים הממונים על ידה

עו"ד יוסף ויצמן פנה לחברי המועצה הארצית של הלשכה ולראש הלשכה, עו"ד אבי חימי, בבקשה להגביל את שכרם של בוררים שממונים על ידי לשכת עו"ד לעד 800 שקל לשעה. ויצמן: "הגיע הזמן לתקן עוול חמור של בעלי דין בידי בוררים, שיודעים שאין לצדדים ברירה אלא לשלם אלפי שקלים לשעה ללא כל פיקוח ובקרה. הובאו בפני מקרים בהם שכר הבורר במצטבר היה קרוב לסכום התביעה עצמה"

פתח חזית: לא בכל יום עולה הצעה להגביל את שכר הטרחה של עורכי דין, ועוד מטעם המשנה לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יוסף ויצמן. האחרון פנה היום (ד') לראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, ולחברי המועצה הארצית בבקשה כי תובא בפניה הצעתו להגביל את שכרו של הבורר שממונה על ידי לשכת עו"ד.
אחד מתפקידיה של לשכת עורכי הדין הוא למנות בוררים בתיקים בהם הצדדים קבעו כי זהות הבורר תיקבע על ידי ראש לשכת עו"ד או נציגי הלשכה. שכרו של אותו בורר אינו מוגבל כיום, ועו"ד ויצמן מבקש לשנות זאת. יש לצפות כי יזכה לחזית קרה מחלק מהקולגות שלו.
2 צפייה בגלריה
יוסף ויצמן עורך דין משנה ל ראש לשכת עורכי הדין ב ישראל
יוסף ויצמן עורך דין משנה ל ראש לשכת עורכי הדין ב ישראל
עו"ד יוסף ויצמן
במסגרת מכתב שהעביר היום עו"ד ויצמן בנושא הוא מציין כי מינויים רבים של בוררים יוצאים תחת ידיה של לשכת עורכי הדין, בהחלטת מועצה, או ישירות באמצעות ראש הלשכה וראשי המחוזות. "מרגע מינוי הבורר, הוא הגורם שאחראי לדון בסכסוך, הוא ולא כל גורם אחר, כך שהצדדים כפופים להוראות מהבורר. בשנים האחרונות קיבלתי תלונות רבות שהבוררים דורשים שכר טרחה מופרז, ולצדדים כאמור אין ברירה אלא לשלם שכר זה. לשכר מתווסף נושא לימוד העניין של התיק, כל בורר ואורך הזמן שנדרש לו ללמוד את התיק, הכל לפי התעריף היקר".
עוד מציין עו"ד ויצמן במכתב שהועבר כי "הובאו בפני מקרים בהם שכר הבורר במצטבר, היה קרוב לסכום התביעה עצמה. אין ספק שמצב זה איננו תקין ויש לתקנו. לדעתי במצב בו מוסדות הלשכה, לבקשת הצדדים, ממנים בורר, יש לקבוע את שכר הבורר לשכר שלא יעלה על 800 שקל לשעת עבודה. יש להורות לבוררים מתוך המאגר, או אלו שמונו בדרך אחרת, להתחייב למחיר המקסימלי. כך נמנע מצב של תשלום מופרז של שכר טרחה ללקוחות "שבויים" שאין להם אפשרות לסיים את הסכסוך בדרך אחרת, ואולי גם נפתח פתח לכניסה של בוררים צעירים אך מקצועיים, שישמחו לנהל את הבוררות בסכומים אלו. אבקש מחברותי וחברי מהמועצה הארצית לקבל את הצעתי זאת, ולקבוע שבכל העברת בוררות מטעם מוסדות הלשכה, יוגבל שכר הטרחה לסך מקסימלי של 800 שקל בלבד".
עו"ד ויצמן מבהיר כי "אין בכוונתי לבקש הגבלה בשכר הבוררים בכלל. מדובר במסחר חופשי שאין להגביל. המדובר הוא רק בבוררים ע"פ מינוי של לשכת עורכי הדין. אבקש מחברי ראש הלשכה הנכבד להביא את הנושא בפני המועצה".
2 צפייה בגלריה
אבי חימי זירת הנדלן
אבי חימי זירת הנדלן
עו"ד אבי חימי
(צילום: דוברות לשכת עורכי הדין)
ויצמן מסר בתגובה לפניית כלכליסט: "הגיע הזמן לתקן עוול חמור של בעלי דין, בידי בוררים שיודעים שאין לצדדים ברירה אלא לשלם אלפי שקלים לשעה ללא כל פיקוח ובקרה. אינני מתערב בשכר של הבוררים בתיקים פרטיים. בתיקים שמגיעים דרך לשכה עורכי הדין, עליהם לגבות שכר סביר".
ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, מסר בתגובה: "סוגיית שכר הבורר הינה סוגיה חשובה, וראוי כי זו תלובן על ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין וועדת שכר טרחה בלשכה. חשוב לציין, שניהול הליך בוררות דורש מהבורר או הבוררת שמונו לצורך ההליך מיומנות, ניסיון רב ומקצועיות, ולכן אנו סבורים כי לצד אלה נדרש גם תשלום הולם לבורר. יחד עם זאת, בכוונת לשכת עורכי הדין לשקול את כל ההיבטים הרלוונטיים בסוגיה, לרבות הפיכתם של הליכי הבוררות לנגישים יותר ובעלויות סבירות יותר".