$
בארץ

ברוורמן: מסקנות ועדת צמח יובאו לאישור הכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה נגד מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח: "אולי נביא מורים למתמטיקה כדי לעזור בחישוב כמויות הגז"

ליאור גוטמן 22:2713.05.13

אז כמה גז טבעי מותר לייצא מישראל? מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול צמח, שעמד בראש הוועדה שבחנה את הסוגיה, יציג את הנתונים רק בשבועות הבאים - לאחר שלא הצליח להסביר לחברי ועדת הכלכלה את החישוב המתמטי של צרכי המשק, סך המאגרים הידועים וכמות הגז שהותרה לייצוא.

המסקנות הסופיות של ועדת צמח קבעו שייצוא הגז יוגבל למאגרים מוכחים בלבד, עד לרף של 500 מיליארד מ"ק (BCM) ותוך שיריון מכסה של 450 מיליארד מ"ק לצרכי המשק ולתקופה של 25 שנה.

  

במהלך הדיון הטיח יו"ר ועדת הכלכלה אבישי ברוורמן (עבודה) ביקורת קשה במנכ"ל משרד האנרגיה, לאחר שלא הצליח להסביר מהו המספר החלוט של כמות הגז אותה ניתן לייצא. ברוורמן אף הציע להביא את המורים למתמטיקה מתקופת הנערות של חלק מהנוכחים כדי לעזור.

 

אבישי ברוורמן אבישי ברוורמן צילום: מיכאל קרמר

 

"אני לא מבין איך אדם עם מעמד והשכלה כמו שלך לא יכול לתת תשובה. שאול, אני אומר לך שאני ניהלתי כבר דיונים אחרים בעבר, כזה דבר עוד לא ראיתי", סיכם ברוורמן את הנושא, לא לפני שוויתר על האפשרות לגלות כמה גז ייצא בסופו של דבר מישראל ודרש לקבל את זה בכתב. לטענתו, הוא יבקש שמסקנות ועדת צמח יובאו לאישור הכנסת ויעברו חקיקה ראשית, בדומה למסקנות ועדת ששינסקי להעלאת המיסוי על הגז.

 

למזלו של צמח, חלק ניכר מהנוכחים הביעו תמיכה רבתי במסקנות הוועדה. מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמיר חייק, שהוא לכאורה הנהנה העיקרי מהחלטה של אי ייצוא גז, הביע תמיכה במסקנות ועדת צמח. "אנחנו חיים עם הכמויות של דו"ח צמח בסדר גמור. אני חושב שאנחנו תומכים בדו"ח צמח, נקודה". אמר לנוכחים.

 

לדברי חייק, חיבור מאגר "לווייתן" לחופי ישראל הוא השלב הבא שלאחריו ניתן יהיה לייצא. "אנחנו צריכים לגמור את הסאגה של מיקום הנחת צינור הגז בצפון. על מנת ליצור צמיחה ומקומות עבודה חדשים, יש לשמור על כושר התחרות של התעשייה הישראלית, באמצעות חיבור המפעלים לגז זול. על פי חישובי התאחדות התעשיינים, צפוי להיות מחסור בגז טבעי בשעות השיא בשנת 2017. לכך עלינו להיערך ולדאוג לאספקת גז נוספת מהלוויתן".

 

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב הביע אף הוא תמיכה במסקנות ועדת צמח ואמר כי מסקנות ועדת ששינסקי ייקברו בים אם המדינה לא תתיר ייצוא.

 

יחימוביץ': המדינה מסתירה את המסקנות

  

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) הטיחה אף היא ביקורת במסקנות הוועדה, וטענה שהמדינה מסתירה אותן בכוונה. "מה בוער לרה"מ ולשר האוצר להחליט עכשיו שמייצאים 50% מעתודות הגז של מדינת ישראל? החפזון הזה אין לו שום סיבה אמיתית למעט לחצים מאוד גדולים של חברות הגז".

 

בהתייחסה לפרוטוקולי הוועדה אמרה יחימוביץ' שמן הראוי שהם ייחשפו באופן מיידי, בוודאי כאשר לא מדובר בסודות צבאיים של מדינת ישראל. "במקום להתפלפל בפלפולי הפלפולים האלה יש דבר פשוט לעשות - לא לקבל את ההחלטה עכשיו. תנו לציבור ללמוד ולהסיק מסקנות. מדובר כאן בדבר שהוא הרבה יותר מדי גורלי לעתיד המדינה מכדי לאפשר שזה ייסגר בחדרים סגורים ובלי שנדע את הנתונים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x