שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אגף התקציבים עולה על הכוונת של מבקר המדינה

במשרד המבקר גוברים הקולות לבחון את תהליך בניית תקציב המדינה על רקע הגירעון, שהתברר ככפול מהתחזית המקורית, ובשל פיטורי סגן ראש אגף התקציבים. בדיקה קודמת של המבקר העלתה כי באוצר לא נערך תיעוד של דיונים ותהליך קבלת ההחלטות

שאול אמסטרדמסקי ותומר אביטל 06:4904.02.13

ההתנהלות באגף התקציבים עולה על הכוונת של מבקר המדינה. ל"כלכליסט" נודע כי גוברים הקולות במשרד המבקר הקוראים לבחון את תהליך בניית תקציב המדינה לשנתיים האחרונות וכן את אופן ניהולו השוטף של התקציב. בתגובה לפניית "כלכליסט" נמסר ממשרד המבקר כי "המשרד עוקב בשלב זה אחר הנושא. בהתאם לתוצאות המעקב יוחלט אם ומתי לבצע ביקורת לגבי הנושא".

למעשה, מבקר המדינה כבר בחן את אופן בניית תקציב המדינה בשנים האחרונות והעלה ממצאים מדאיגים בנושא. כך גילה המבקר בדו"ח לשנת 2011 כי "בלשכת שר האוצר, בלשכת מנכ"ל משרד האוצר ובאגף התקציבים לא נמצאו מסמכי מטה, ניירות עמדה, סיכומי דיון או פרוטוקולים של ישיבות העוסקות בהכנת התקציב השנתי, ולא נמצאו סיכומי דיונים שעסקו בענייני תקציב וכלכלה מהותיים שבהם התקבלו החלטות בנושא".

 

עוד נכתב כי "מתברר כי תהליכים מרכזיים של השלטון - כגון תהליך הכנת תקציב המדינה בידי משרד האוצר - מתבצעים ללא רישום של פרוטוקולים וללא תיעוד של ישיבות העבודה ושל תהליך קבלת ההחלטות".

 

 

מבקר המדינה יוסף שפירא מבקר המדינה יוסף שפירא צילום: חיים צח

 

"הממשלה לא הבהירה את חלוקת הסמכויות"

 

במשרד מבקר המדינה שוקלים לבדוק את הנושא על רקע שורה של אירועים. ראשיתם בפרסום נתוני הגירעון הרשמיים

לשנת 2012 שהראו כי הגירעון בפועל כפול מהתחזית המקורית. בעקבות פרסום הנתונים טען הממונה על התקציבים לשעבר רם בלינקוב, כי בעת הכנת התחזיות נעשה שימוש במספרים לא נכונים שאינם משקפים כהלכה את המגמות הכלכליות במשק.

 

בהמשך לפרסום הנתונים, החליט לפני שבוע הממונה על אגף התקציבים גל הרשקוביץ להדיח את סגנו אייל אפשטיין, שאחראי על גיבוש מסגרת התקציב, בטענה כי יש בין השניים חוסר אמון שלא מאפשר המשך עבודה משותפת. אתמול נמצאה הדרך להחזיר את האמון בין השניים, לפחות באופן זמני, ואפשטיין שב לעבודה.

 

בנוסף, התברר בשבוע שעבר כי הכנת תקציב המדינה הבא כבר החלה, על ידי צוות המורכב מאגף התקציבים, המועצה הלאומית לכלכלה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ויועצו הכלכלי הקרוב של נתניהו אורי יוגב, שאין לו תפקיד רשמי בשירות הציבורי.

 

על נושא דומה העיר המבקר בדו"ח הקודם כי "הממשלה לא הבהירה את אופן חלוקת הסמכויות בין המועצה הלאומית לכלכלה שבמשרד ראש הממשלה ובין משרד האוצר בכל הנוגע לתהליך הכנסת תקציב המדינה".

 

באוצר מחפשים קיצוצים פרטניים במשרדים

 

המגעים הקואליציוניים להקמת הממשלה החדשה רק החלו, אבל גורל תקציבי המשרדים השונים לשנתיים הבאות החל להיקבע אתמול.

אייל אפשטיין, סגן הממונה על אגף התקציבים אייל אפשטיין, סגן הממונה על אגף התקציבים צילום: מיקי אלון

 

אמש נערכה במשרד האוצר אחת מישיבות התקציב החשובות ביותר. ראש אגף התקציבים הרשקוביץ כינס את בכירי האגף לפגישה מרתונית שהחלה בשעה 14:00 ונמשכה עד הלילה, ובה הציגו סגניו את הקווים האדומים מחד ובורות השומן מאידך שבתחומים שתחת אחריותם.

 

בשלב זה מנסים במשרד האוצר להימנע מפגיעה בחשודים המיידיים, דוגמת ביטול פטור ממס ערך מוסף על ירקות ופירות והחלת מע"מ באילת לטובת קיצוצים יצירתיים שלא יפגעו במנועי הצמיחה. בנוסף, בתקציב הקרוב לא ייערך קיצוץ רוחבי - אנשי האגף סורקים כעת את תקציב כלל המשרדים ויחליטו על קיצוץ פרטני לכל משרד, בהתאם למנועי הצמיחה שהוא אחראי עליהם.

 

בצד ההכנסות צפוי האוצר גם לשלב בחוק ההסדרים, הצמוד לתקציב, סעיפי העמקת גבייה חדשים, שנועדו להגדיל את תחזיות המס ובכך לשחרר קצת את הלחץ מהקיצוצים. בד בבד, בימים האחרונים איתרו אנשי האגף סעיפים במשרדים השונים שלא מוצו ב־100% כדי לקושש כספים נוספים שיוכלו לעבור לתקציב 2013–2014.

 

ההמלצות המסתמנות: קיצוץ בתשתיות

 

במשרד האוצר יציעו לראש הממשלה בנימין נתניהו גם קיצוצים בתשתיות ובפריסת פרויקטים. חלק מהרכזים באוצר כבר יידעו את משרדי הממשלה שעליהם הם אמונים בקיצוצים אפשריים בתקציבם. כך למשל לדברי בכיר בתמ"ת, האוצר יידע אותם באפשרות, בסבירות בינונית, להקטנת התקציב במדען הראשי.

 

הנושאים שנמצאים במחלוקת הם, בין היתר, קיצוץ בקצבאות ילדים ובתקציב הביטחון. חרף כוונות האוצר להקטין את תקציב מערכת הביטחון, שעמד בסוף השנה שעברה על כ־60 מיליארד שקל, הפקידים מבינים כי ההתפתחויות האחרונות יקשו על נתניהו לאמץ את המלצתם.

 

"אם את ההמלצה של טרכטנברג לקצץ ב־3 מיליארד שקל נתניהו דחה בסופו של דבר, ככל הנראה ההסלמה בסוריה ובמצרים תמנע כל קיצוץ שהוא הפעם. רק נקווה שלא יגדילו אותו", אמר גורם באוצר. בנוסף מקווים באוצר להפחית או לעכב

את תוספות השכר הצפויות במגזר הציבורי. גורמים במשרד הדגישו כי יו"ר ההסתדרות עופר עיני אמנם מסתייג מכל הרעה בתנאים "במשמרת שלו", אך קיצוץ שכזה כבר עבר בעשור הקודם.

 

כידוע, בד בבד פועל צוות במשרד רה"מ תחת המנכ"ל הראל לוקר שמסייע בהכוונת המאקרו של התקציב. לפי הנחיית נתניהו המתווים השונים שמגובשים לא יכללו העלאת מסים לציבור הרחב, אלא יתמקדו בקיצוצים פרטניים ובביטול חלק מהפטורים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ הנחו את אנשי המקצוע שלא לשנות כלל את מס החברות שלדבריהם הוכיח את יעילותו - לא להעלותו ולא להחיל מס חברות דיפרנציאלי לפי גודל, במקום מיקום גאוגרפי. הצוות עדיין לא סיים את עבודתו והוא ממתין להסכמים הקואליציוניים כדי לשייף מתווים סופיים, בהתאם לדרישות השותפות הקואליציוניות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x