$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - ההיטל עשה את שלו: צריכת המים ירדה ב-20% ב-2009

לפי נתוני רשות המים, הסתיימה שנת 2009 בחיסכון של 165 מיליון מ"ק מים. "היטל הבצורת הציל את משק המים בישראל", הכריז מנהל רשות המים אורי שני. ברשות מתנגדים לביטול ההיטל, שאמור להתחדש ב־15 באפריל

רויטל חובל 07:0819.01.10

נתונים חדשים של רשות המים מעידים כי קמפיין החיסכון והיטל הבצורת אכן גרמו לאזרחי ישראל לסגור את הברז. מנהל הרשות אורי שני דיווח אתמול בכנס מיוחד של פורום תאגידי המים בנושא רפורמת תעריפי המים, כי בשנת 2009 נחסכו 165 מיליון מ"ק מים. לדברי שני, כמות המים שצרך אזרח ישראלי בשנת 2009 עמדה על כ־88 מ"ק לאדם, לעומת 110 מ"ק בשנת 2008, כך שמדובר בירידה בצריכה של כ־20%.

 

שני תקף את ההתנגדות לייקור תעריפי המים, וטען כי היעדר ההשקעה המתמשך במערכת המים ובתשתיות הוביל לגירעון הנאמד ב־30 מיליארד שקל. "מימון ההשקעות במשק המים הגיע עד היום מתקציב המדינה והניסיון הוכיח לאורך השנים כי שיטה זו היא שהביאה לקריסת מערכת המים בישראל ולהזנחה פושעת של התשתיות", אמר בכנס. "בעקבות הרפורמה מתנהל בעצם כרגע דיון ציבורי אמיתי - מי אמור לממן את המוצר הבסיסי שנקרא מים, האם ההשקעה תצא מתקציב המדינה או מכיסו של הצרכן".

 

בשלב זה מתנגדים ברשות המים לבטל את היטל הבצורת, שאמור להתחדש ב־15 באפריל. שני ציין כי יש לבחון את ההיטל רק בתום עונת החורף, בסוף פברואר.

 

תאגידי המים שמצדדים אף הם בייקור התעריפים הביעו לראשונה הזדהות עם שני. סגן יו"ר פורום מנכ"לי תאגידי המים בישראל, ירון רן, המליץ לעשות שינוי גם במשק התאגידים. לדבריו, על רשות המים והממשלה לאחד חלק מ־36 התאגידים שהוקמו עד כה ו־19 התאגידים שבכוונת המדינה להקים. "ריבוי תאגידים אינו מאפשר שליטה נכונה במשאבים, אלא משיג תוצאה הפוכה - פיזור", הכריז. עוד הוסיף כי העובדה שהתאגידים נאלצים לשלם מע"מ, בגלל היותם עוסקים מורשים, מובילה לבזבוז כספים שיכולים לשמש במקום זאת לשיקום ולהקמת תשתיות ביוב חדשות.

 

ראש המינהלה לפיתוח מערכות ביוב בישראל ברשות המים, אלכס קושניר, סיפר בכנס כי למינהלת הביוב יתרות תקציב של כחצי מיליארד שקל. להערכתו, יתרת התקציב נובעת מירידה במכירת המים של התאגידים ואי־יכולתם הכספית להשקיע גם בתחום הביוב. קושניר קרא למנכ"לי התאגידים להעדיף השקעות במערכות הביוב ולא להשתמש בכספים אלו להחזרת הלוואות לעיריות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x