$
בארץ

זוהו בישראל 7 מקרים של מוטציה הודית של קורונה, השלכותיה עדיין לא ברורות

שבעה ישראלים לא מחוסנים ששבו מחו"ל אובחנו כנשאים של וריאנט הודי של נגיף הקורונה. משרד הבריאות הדגיש כי עדיין אין מידע ברור ביחס לווריאנט זה והשלכותיו על מחוסנים ומחלימים. פרופ' גליה רהב: "יכול להיות שאין לזה משמעות, אבל מה שמטריד אותי זה שכולם חושבים שכבר אין צורך במסכות"

אדיר ינקו, ynet 16:5416.04.21
משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי לראשונה זוהו בישראל שבעה מקרים של מוטציה הודית של נגיף הקורונה בקרב אזרחים לא מחוסנים ששבו מחו"ל. מהמשרד נמסר כי עדיין אין מידע ברור ביחס לווריאנט זה והשלכותיו על מחוסנים ומחלימים.

 

המקרים זוהו באמצעות המערך הלאומי לריצוף גנומי. משרד הבריאות הדגיש בהודעתו את חשיבות הבידוד לשבים מחו"ל לישראל, במיוחד ממדינות שבהן התחלואה בקורונה קשה.

 

פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בשיבא, ציינה כי "יש וריאנטים בלי סוף. זו מוטציה שאף אחד לא יודע מה המשמעות שלה, האם היא מדבקת יותר, אלימה יותר או פוגעת בחיסון. עם זאת, זה משהו חדש שחודר. יכול להיות שאין לזה משמעות, והחשש שלי באופן אישי הוא מהווריאנט הברזילאי. המוטציה הזו לא מוכרת אבל זו לא הסיבה שבהודו הנגיף התפשט יותר. זה צפוי, ומה שמטריד אותי זה שכולם חושבים שכבר אין צורך במסכות".

 

ערוץ TWC האמריקאי דיווח השבוע כי המוטציה ההודית, שנחשבת ל"מוטציה כפולה" ונקראת באופן רשמי "B.1.617", אובחנה לראשונה בסוף חודש מרץ - וכבר התפשטה אל שמונה מדינות לפחות: כ-70% מהמקרים המאובחנים הם בהודו, 23% בבריטניה, 2% בסינגפור ו-1% באוסטרליה. הדבקות במוטציה זוהו גם בארצות הברית.

 

מדובר בזן הראשון של הקורונה עם מוטציה שהתפתחה בשני מיקומים שונים בחלבון החיצוני של הנגיף, הקרוי Spike.

 

העדכון האחרון על פריסת הווריאנטים בישראל פורסם ב-16 במרץ, ועדיין לא כולל את אותה מוטציה הודית. על פי הערכות משרד הבריאות אז והיום, כ-90 אחוזים מהנדבקים אובחנו עם הווריאנט הבריטי וכאחוז עם הווריאנט הדרום אפריקני. מספר מקרים נמוך במיוחד של נדבקים בווריאנטים אחרים אובחן גם כן. 

תור לחיסוני קורונה בתל אביב תור לחיסוני קורונה בתל אביב צילום: יובל חן

 

x