$
בארץ

פוליטי כלכליסט

ינקי דרעי לא לבד: המפעל הציוני הפך למפעל ג'ובים לפעילים

המוסדות הלאומיים ובראשם ההסתדרות הציונית והסוכנות הפכו למפעל ג'ובים לפעילי המפלגות בעלויות של עשרות מיליוני שקלים בשנה. המוח היהודי לא מפסיק להמציא מחלקות חדשות ומיותרות

צבי זרחיה 07:5414.04.21

הצנחתו של ינקי דרעי, בנו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, לתפקיד ראש מחלקה בהסתדרות הציונית העולמית, שעלות לשכתו כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט" עומדת על 2.3 מיליון שקל בשנה, ממחישה את העובדה שהמוסדות הלאומיים – ההסתדרות הציונית העולמית, קרן קיימת, קרן היסוד והסוכנות היהודית – הפכו למפעל ג'ובים לפעילים פוליטיים. במסגרת ההסכם הקואליציוני שהושג בין המפלגות בסוף 2020 פועלות 14 מחלקות בהסתדרות הציונית העולמית המחולקות בין המפלגות. עלותה השנתית של כל מחלקה כזו עומדת על 2.5-2.3 מיליון שקל, ובה מכהנים ראש המחלקה ושלושה עוזרים ומזכירות. כלומר עלות כוללת של לא פחות מ־35-32 מיליון שקל בשנה.

 

 

יש גם מחלקה לתיקון עולם

 

חשיבות ההסתדרות הציונית שאותה הקים הרצל בשנת 1897 בעינה עומדת. מוזיאון הרצל והארכיון הציוני, המורים שליחים בחו"ל וקידום השפה העברית בתפוצות הם ודאי בעלי חשיבות, אבל בקדנציה הקודמת שנמשכה על פני חמש שנים היו בהסתדרות הציונית חמש מחלקות ובצירוף לשכת היו"ר – שש מחלקות. לפני כמה חודשים, עם הקמת הקואליציה החדשה, הוקמו שמונה מחלקות חדשות, בהן המחלקה לקידום הפריפריה ומעורבות בתפוצות. אם תשאלו תושבים בפריפריה במה מדובר, הם בוודאי יתקשו להשיב לכם, שכן המחלקה היא בראשות תנועה חרדית שהוקמה לקראת הקונגרס בארה"ב בשם ארץ הקודש, וראשי התנועה הציונית רשאים להתגאות בכך שההסתדרות הציונית כוללת חרדים. 

בניין הסוכנות היהודית בתל אביב בניין הסוכנות היהודית בתל אביב צילום: יובל חן

 

מחלקה חדשה נוספת היא המחלקה לתרבות ולקידום העברית שבקדנציה הקודמת היתה חלק מהמחלקה לחינוך. עוד מחלקות חדשות: המחלקה למאבק באנטישמיות ולחוסן הקהילה בתפוצות שבראשה עומדת רחלי ברץ, פעילה בכחול לבן. למחלקה למפעלים ציוניים שבראשה עומד סילביו חוסקוביץ (העבודה) צורפה יחידה חדשה בעלות של 1.5 מיליון שקל – היחידה לפעילות יהודית הומניסטית תרבותית.

 

אי אפשר שלא להתייחס לאלו שעזבו את מדינתנו, ולכן הורמה מחלקה הנושאת את השם המחלקה לארגון ולקשר עם ישראלים בתפוצות שבראשה עומדת גוסטי יהושוע ברוורמן מהתנועה הרפורמית. חייבים גם לתקן עולם, ולכן הוקמה מחלקה לתיקון עולם, למעורבות חברתית ולטיפוח המורשת הציונית. ומי שממונה על תיקון העולם בימים הללו הוא דרור מורג שכיהן בעבר כמזכ"ל תנועת מרצ. ישנה גם המחלקה לנוער וחלוץ ודור המשך שבראשה עומד סרחיו אדלשטיין המייצג את הנוער הציוני.

 

ריבוי המשרות הפוליטיות שחלקן נוצרו מקדנציה לקדנציה גורם לבזבוז כספים שמיועדים לעם היהודי. הגיע הזמן לצמצם את מספר המחלקות במוסדות הציוניים כמו גם את היקף המשרות הפוליטיות של המפלגות. המפלגות חילקו ביניהן את הג'ובים. ינקי דרעי מונה תחילה כמנהל מחלקה לגיוס כספים בהסתדרות הציונית העולמית עם שכר ברוטו של כ־21 אלף שקל. דרעי שימש קודם לכן כיו"ר הוועדה לפניות הציבור של ש"ס. כעת הוא ישודרג לראש המחלקה עם משכורת חודשית של שר – 50 אלף שקל ברוטו בחודש – כמו שכרו של אביו אריה. עלות שכרו השנתית של ינקי דרעי עומדת על כמיליון שקל. עלות לשכתו עומדת על 11.5 מיליון שקל לקדנציה בת חמש שנים. הוא זכאי לשני עוזרים ומזכירה בעלות שכר שנתית של 1.3 מיליון שקל. בעבר שימש דובי ברגמן כמגייס כספים עבור ההסתדרות הציונית העולמית עם עלות שכר מוערכת של כ־200 אלף שקל בשנה בלבד.

 

מימין: אריה דרעי וחיים כץ. האחרון ימונה ליו"ר קק"ל ב־2022 גם עם כתב אישום מימין: אריה דרעי וחיים כץ. האחרון ימונה ליו"ר קק"ל ב־2022 גם עם כתב אישום צילומים: גיל נחושתן, עמית שעל

 

יפגוש את הדוד במסדרון

 

מימון מחלקתו המעובה של ינקי דרעי יהיה בעיקר על ידי קק"ל. בהסכם הקואליציוני בין המפלגות במוסדות הציוניים הוסכם שקק"ל תגדיל את תמיכתה בהסתדרות הציונית העולמית מ־22 ל־40.5 מיליון דולר בשנה. במסדרונות המוסדות הלאומיים בירושלים יפגוש ינקי דרעי את דודו עו"ד שלמה דרעי, אחיו של יו"ר ש"ס, המשמש כסגן יו"ר קק"ל. דרעי הדוד עובד בלא שכר, אבל הוא זכאי ללשכה ועוזרים על חשבון קק"ל, ונחשב לאחד האנשים החזקים בקק"ל. באמצע נובמבר 2020 אישר דירקטוריון קק"ל להכפיף אליו את האחריות על אגפי הכספים, המקרקעין, ביקורת הפנים והמחלקה המשפטית. דרעי דוחף באחרונה רכישת קרקעות ביהודה ושומרון על ידי קק"ל. בהסכם הקואליציוני הוסכם על הקמת זרם חרדי במוסדות הלאומיים שייהנה אף הוא מתקציבים.

 

הבוס של שלמה דרעי הוא אברהם דובדבני, נציג המזרחי העולמי, שנבחר ליו"ר קק"ל. הציונות הדתית יכולה לנשום לרווחה: בקק"ל מוקם אזור חדש – אזור יו"ש – שגם ייהנה ממשאבים. לאחר שנתיים של כהונה, בסוף 2022, יוחלף דובדבני בח"כ חיים כץ (הליכוד). כץ התפטר ב־2019 מתפקיד שר העבודה והרווחה בשל החלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט להגיש נגדו כתב אישום. מנדלבליט נדרש להכריע אם להגיש כתב אישום נוסף נגד כץ על העלמת הכנסות של כ־2 מיליון שקל מנדל"ן. גם אם יוגש כתב אישום נגדו, הוא יוכל לכהן כיו"ר קק"ל. הליכוד מחזיק גם בתפקיד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית (יעקב חגואל). גם העבודה לא מקופחת: יצחק הרצוג משמש כיו"ר הסוכנות היהודית. ואילו ישראל ביתנו זכתה במשרת יו"ר הימנותא – החברה־הבת של קק"ל.

x