$
בארץ

ריבלין לח"כים בטקס השבעתם: "העם מצפה מכם לגלות מנהיגות"

שבועיים אחרי הבחירות מושבעים 120 חברי הכנסת ה-24. נשיא המדינה ראובן ריבלין התריע מקרע בעם וקרא לגלות "מנהיגות שיודעת להתרחק מבדלנות ומניכור, שאולי יפים לשעת הקמפיין". יו"ר הכנסת יריב לוין: "הדמוקרטיה טובה משלטון פקידים ושופטים שמתערבים בחקיקה". סערה בעת ששלושה חברים ברשימה המשותפת הוסיפו מילים להצהרה

ynet 16:4606.04.21

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין קרא אחר הצהריים (יום ג') לחברי הכנסת ה-24 "להכריע במחלוקות" ו"לגלות מנהיגות". ריבלין אמר את הדברים בנאומו בטקס ההשבעה של הכנסת שנבחרה לפני שבועיים.

 

מזכירת הכנסת ירדנה מלר הקריאה את שמות חברי הכנסת שחזרו בזה אחר זה על המילים "מתחייב אני" על הצהרת האמונים למדינה. ח"כ איימן עודה, סמי אבו שחאדה ועופר כסיף (הרשימה המשותפת) עוררו סערה כשניסו להוסיף מילים לנוסח ההצהרה.

 

 

 

"אני מגיע אליכם מלשכת הנשיא, פה בירושלים, לשכה שאני יושב בה כבר שנים כמעט, שבע שנים שתגעה בקרוב לסיומן", אמר הנשיא ריבלין בפתח נאומו. "לפני שש שנים, בצדה האחר של כהונתי לנשיא, הזמנתי את החברה הישראלית להכיר בשינויי העומק שמתרחשים בחברה הישראלית, והובילו לשינוי פרדיגמה ממש.

 

"לא עוד מדורת שבט של רוב מובהק החולק מערכת ערכים ואמונות הומוגנית יחסית, וסביבו קבוצות מיעוט החיות לצדו, אלא ארבעה שבטים הלומדים במערכות חינוך נפרדות וחיים על פי רוב בקהילות נפרדות, שמתקרבים זה לזה בגדלם. שבט חילוני, שבט דתי, שבט חרדי ושבט ערבי. כולם, ללא יוצא מן הכלל, בנות ובני המקום".

 

"מודל עדכני של ישראליות שנותנת מקום לכל אחד מהשבטים"

 

ריבלין הוסיף: "אם לא נשכיל למצוא מודל עדכני של ישראליוּת עכשווית שנותנת מקום לכל אחד משבטי ישראל, כך התרעתי אז, אם לא נשכיל למצוא מודל של שותפות שיאפשר לנו לחיות כאן יחד, מתוך כבוד הדדי זה לזה, מתוך מחויבות האחד לשני, וערבות הדדית אמתית – חוסננו הלאומי יעמוד בפני סכנה של ממש.

 

"מגפת הקורונה שהתרגשה עלינו בשנה האחרונה, ושגבתה מאתנו מחיר חיים יקר, נורא כל כך, ואף אילצה אותנו לשלם מחיר שעוד מוקדם לאמוד את היקפו כחברה וכיחידים, המגיפה הבריאותית, כמו גם החברתית והכלכלית, הייתה לנו לקריאת השכמה, קדימון לסוג האתגרים שנידרש לעמוד בפניהם. במערכה מול הנגיף המדבק, לא יכולנו לנצח איש איש בביתו, איש איש בקהילתו. נוכחנו עד כמה אנחנו תלויים זה בזה, עד כמה אנחנו זקוקים האחד לשני, עד כמה שותפי גורל אנחנו, בני השבטים השונים, אנו, שנועדנו לחיות על הארץ הזו, לחלוק את ההישגים וההצלחות, ולעמוד ביחד למול המשברים".

 

הנשיא ראובן ריבלין בנאומו בכנסת הנשיא ראובן ריבלין בנאומו בכנסת צילום: ערוץ הכנסת

 

ריבלין הזכיר את תקופתו כחבר כנסת וכיו"ר כנסת, וציין עוד בדבריו כי "20 שנה זכיתי לשרת את העם בישראל כחבר כנסת. מתוכן – שבע שנים כיו"ר הכנסת. שבע כנסות בסך הכול. היום אני ניצב מול פרלמנט שפיזר את עצמו ארבע פעמים בתוך פחות משנתיים. פרלמנט שוויתר פעם אחר פעם, על הזכות לתת אמון בממשלה. המחלוקות, החוצות את החברה שלנו, הן מחלוקות של אמת. רבות מהן הן מחלוקות 'לשם שמים", אך לעיתים יש חובה להכריע גם במחלוקות קורעות, קשות, כואבות.

 

"העם בישראל נושא אליכם את עיניו, ומצפה מכל אחד מכם לגלות מנהיגות. מנהיגות שיפה לשעה הנוכחית. מנהיגות הנאמנה לציבור שלה ולערכיו, אבל גם יודעת לסמן לו גבולות, ולהתוות לו דרך. מנהיגות שבטוחה בדרכה, אבל רואה ביריב האידאולוגי שלה לא אויב, חלילה, אלא שותף פוטנציאלי.

 

"מנהיגות שבתוך אווירת השבטיות, יודעת להתרחק מבדלנות ומניכור, שאולי יפים לשעת הקמפיין, אבל הרסניים בבואנו לבנות מדינה, ולהוביל עם. מנהיגות של שותפות ושל כבוד. זו המנהיגות לה זקוק העם בישראל בעת הזאת, והדבר מצופה לא רק מחבר הכנסת עליו מוטלת מלאכת הרכבת הממשלה, או הנשיא החדש שתבחרו, בשבועות הקרובים, אלא מכל אחד ואחת מכם, נציגי הציבור ומנהיגיו".

 

"ישראל זקוקה לממשלה"

 

יו"ר הכנסת יריב לוין אמר בנאומו: "אזרחי ישראל אמרו את דברם, הקולות נספרו והמושבים בכנסת חולקו. לכאורה תם אך ספק רב אם נשלם, ארבע מערכות בחירות בתוך שנתיים, מעבר לנזק שיש בכך לתפקודה של הכנסת, בכך טמונה סכנה גדולה באמון הציבור במערכות השלטון ובדמוקרטיה עצמה".

 

לוין עקץ בדבריו את המערכת המשפטית: "חסרונותיה של דמוקרטיה רבים ובהם חוסר הסכמה של כהונה ארוכה ויציבה של מוסדות השלטון, אך הדמוקרטיה הייתה ועודנה טובה בהרבה מכל שיטה אחרת, היא טובה משלטון טוטליטרי בכוח הזרוע את רצון העם ושל פקידי ציבור המשתמשים בכוחם לסכל את מדיניותו, היא טובה משלטון השופט המתערב בחוסר סמכות בחקיקה. דווקא משום כך, האחריות המוטלת עלינו היא להשיב את היציבות וים ממשלה היא גדולה במיוחד, ישראל זקוקה לממשלה".

 

בניגוד להשבעת הכנסת ה-23 במרץ בשנה שעברה תחת הגבלות קפדניות בשל התפשטות נגיף הקורונה, הפעם התאפשר לנבחרי העם להגיע לאירוע הפתיחה החגיגי מלווים בבן משפחה אחד לפי מגבלות התו הירוק. יו"ר רע"מ ח"כ מנסור עבאס לא הגיע לטקס לאחר שלא חש בטוב ואושפז בבית החולים פוריה בטבריה.

 

במערכת הפוליטית שורר חוסר ודאות באשר לאפשרות של מערכת בחירות נוספת, שמשמעותה פיזור הכנסת החדשה בתוך חודשים ספורים. זו הכנסת הרביעית שנבחרה בתוך שנתיים בעקבות קריסת היציבות הפוליטית.

 

בכנסת ה-24 יכהנו 17 חברי כנסת חדשים, כמעט מכל מפלגה. גם הם מקווים שכהונתם תאריך ימים, בניגוד לכנסות הקודמות שאליהן נבחרו מועמדים שלא הצליחו לטעום מספיק מהעשייה במשכן.

x