$
בארץ

גנץ דורש הבהרות לגבי רכישת החיסונים הנוספים: "לא ברורה הדחיפות"

פנה למנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר "ההצעה כורכת כמה נושאים שאין קשר ביניהם לבין חיסונים ומלאה בפערים המצריכים הבהרות מקצועיות בסיסיות". לפי בדיקת גנץ, לאחר הרכש המדובר תיוותר יתרת חיסונים ללא שימוש בעלות גבוהה, מבלי לפרט את הסיבה

צבי זרחיה 14:2531.03.21

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ פנה היום (ד') למנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר לקבל הבהרות בנושא הצעת ההחלטה על רכש החיסונים בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל, לאחר שישיבת הממשלה בנושא, שתוכננה לשלשום, בוטלה.

 

 

 

במכתב ששלח גנץ לשני המנכ"לים עם העתק לשרים, נכתב כי "הצעת המחליטים כוללת אישור דברי חקיקה הכורכים בתוכם כמה נושאים שאינם רק קשורים לרכש החיסונים, כפי שנטען בפומבי, ונעדרות ממנה הבהרות באשר למצב העובדתי הקיים, לתכלית ההצעה ולדחיפותה".

 

לפי בדיקה שערך גנץ, לאחר הרכש המדובר תיוותר יתרת חיסונים ללא שימוש בעלות גבוהה, מבלי לפרט את הסיבה. כמו כן, ישנה עמימות לגבי היכולת להחליף את החיסונים במקרה של מציאת וריאנטים חדשים.

 

בני גנץ ובנימין נתניהו בני גנץ ובנימין נתניהו צילום: חיים הורנשטיין

 

בנוגע למקורות התקציביים של ההחלטה, מציינים בלשכת גנץ, כי לא ברורה הדחיפות לאשר תקציבים חדשים שיגדילו את הגירעון, בדגש על הנושאים שאינם קשורים לרכש החיסונים ולצורכי מערכת הבריאות. כל זאת, כאשר קיימת יתרה לא מנוצלת ב"קופסאות הקורונה" שאושרו.

 

בלשכת גנץ מדגישים בפני הגורמים הרלבנטיים, כי ככל שתקודם החלטה, היא תעסוק בנפרד בנושא החיסונים הדחוף, ללא קשר לסוגיות אחרות שהוטמעו בה, שאינן סודיות ושאינן דחופות.

 

ישיבת הממשלה בוטלה לאחר שנתניהו סירב להעלות לסדר היום את מינויו של גנץ כשר משפטים קבוע. מחר תפוג כהונתו של גנץ כמ"מ שר המשפטים, והממשלה תיוותר בלא שר משפטים. נתניהו מסרב לאשר את מינויו של גנץ כשר המשפטים.

 

נתניהו מתח שלשום ביקורת על התנגדותו של גנץ לאפשר את כינוסה של הממשלה וצייץ: "אנחנו הקדמנו את כל העולם ואנחנו יוצאים ראשונים מהקורונה. חזרנו לחיים אבל אנחנו צריכים לזכור, יש תפוגה לחיסונים שקיבלנו. אנחנו נצטרך עוד מיליוני חיסונים, עוד חצי שנה, עוד שנה, ולכן  חייבים להזמין עכשיו עוד מיליוני חיסונים. לצערי, יש מי שמעכב את אישור הממשלה על רכש החיסונים הנוספים הללו וזה מסוכן מאוד, אנחנו יכולים לאבד את המקום שלנו בתור והחיסונים שמיועדים להגיע אלינו, יגיעו למדינות אחרות". 

x