$
בארץ

הקשר הישראלי־שוויצרי: “העד D הופיע עם קלסרים בז’נבה”

"במשפט פלילי המתקיים בשוויץ אין שום דבר שמונע מהרשות השופטת להביא בחשבון תצהירים של עדי מדינה במדינות זרות", כך קבע בית המשפט בשוויץ בגזר הדין נגד שטיינמץ, לאחר שדחה את טענותיו של איש העסקים

תומר גנון ואדר פרימור 06:5430.03.21
"במשפט פלילי המתקיים בשוויץ אין שום דבר שמונע מהרשות השופטת להביא בחשבון תצהירים של עדי מדינה במדינות זרות. העד D הופיע באופן ספונטני בפני התובע הציבורי בז'נבה עם קלסר מסמכים שנוספו להליך. הרשויות בישראל העניקו לו מעמד של עד משתף פעולה (עד מדינה)".

 

כך קבע בית המשפט בשוויץ בגזר הדין נגד שטיינמץ, לאחר שדחה את טענותיו של איש העסקים כי יש לפסול את הראיות שמקורן בעד המדינה הישראלי, ששמו אסור בפרסום. עתירת "כלכליסט" להסרת הצו בחלוף 4 שנים מפתיחת החקירה נדחתה בשבוע שעבר על ידי בית משפט השלום בראשון לציון. לא ניתן לפרט את הנימוקים מאחר שהדיונים התנהלו בדלתיים סגורות.

 

ממאדי טורה אשת נשיא גינאה לשעבר ממאדי טורה אשת נשיא גינאה לשעבר

 

 

שטיינמץ הורשע בחודש ינואר בתשלום שוחד בהיקף של 8.5 מיליון דולר לאשתו של נשיא גינאה לשעבר, ממאדי טורה, באמצעות חברות קש וחוזי ייעוץ פיקטיביים. זאת כדי להשתלט ב־2006 על מכרות עפרות הברזל מהגדולים בעולם בסימאנדו שבגינאה, בשווי 5 מיליארד דולר. זכויות שהיו בחזקת המתחרה של BSGR - ריו טינטו. בית המשפט הטיל עליו מאסר של 5 שנים וקנס של 50 מיליון פרנק שוויצרי (כ־180 מיליון שקל).

 

עורכי דינו של שטיינמץ טענו במהלך המשפט, כי השימוש במידע של עד המדינה הישראלי אסור בשימוש בשוויץ. שטיינמץ הודיע בעבר שיערער על גזר הדין. "אין ולא היה הסכם או מעשה של שחיתות. ישנם רק עדים ששיקרו ושוחדוולא ניתן היה לחקור אותם בחקירה צולבת. אני נחוש להמשיך ולהוכיח את חפותי ונשאר איתן ובטוח לחלוטין שהצדק ייצא לאור".

 

x