$
בארץ

ניתוח כלכליסט

למדו מטראמפ: כך מנהלים הליכוד ותומכיו קמפיין להכתמת טוהר הבחירות

פייק האשמות והשחרה של בכירים: ראש הממשלה, בנו יאיר, מנהל קמפיין הליכוד ועיתונאים מזוהים מכינים את נשק יום הדין - דה-לגיטימציה של ועדת הבחירות המרכזית. הפעם, במודל של נשיא ארה"ב לשעבר

עומר כביר 06:5722.03.21

קמפיין מקוון ורחב שמתנהל בשבועות האחרונים ברשתות החברתיות מעלה טענות לא מבוססות שלפיהן ועדת הבחירות המרכזית קושרת קשר על מנת לזייף את תוצאות הבחירות במטרה להעביר מנדטים מגוש הימין בראשות נתניהו למחנה רק לא נתניהו. אף שכל תהליך ספירת הקולות, ובפרט ספירת המעטפות הכפולות שנמצאות במרכז הקמפיין השקרי, מתנהל באופן שקוף ובהשתתפות נציגים מטעם כל המפלגות, הקמפיין הרחב מעלה חשש שביום שאחרי הבחירות, במידה שתוצאותיהן לא ינעמו לליכוד, הוא ישמש כבסיס למתקפה רחבה על אמיתות התוצאות לערעור האמון הציבורי בהליך הבחירות.

 

 

 

 

זאת, בדומה למתקפה המסוכנת שהוביל דונלד טראמפ על תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב אחרי שהתברר שהפסיד בהן – מתקפה ששיאה המרד בקפיטול ב־6 בינואר ושנזקיה המלאים יתבררו רק בשנים לבוא. "יש קמפיין מגירה ליום הדין, זה מפחיד", אמרו בארגון פייק ריפורטר, שסייע ל"כלכליסט" בניטור הדיונים בנושא ברשתות החברתיות ובאפליקציות המסרים המידיים.

 

בסוף דצמבר, כשהבחירות הוקדמו סופית, ניתן בארץ האות לקמפיין בנוסח אמריקה שטוען לזיופים בבחירות הקרובות. ב־22 בדצמבר יאיר נתניהו ריטווט ציוץ של היוזר iki_cohen@, שטען: "אורלי עדס מנכ"לית ועדת הבחירות, שהסתגרה עם השופט הנדל בספירת הקולות למשך 4 שעות ולאחריהן גוש הימין ירד מ־62 ל־58 בלי הסברים, מודיעה שיוסיפו עוד 3,000 קלפיות לחולי ומבודדי הקורונה..זיוף הבחירות כבר כאן הנה אמרתי".

 

יאיר נתניהו, בנו של רה"מ יאיר נתניהו, בנו של רה"מ צילום: יריב כץ

 

 

ב־21 בינואר עבר הבן למתקפה ישירה. "המפלגה הערבית הקיצונית בלד עברה את אחוז החסימה בזכות 3000 קולות בלבד. משקיפים דיווחו והתלוננו במשטרה על זיופים במעל 30 קלפיות במגזר הערבי. הנוהל הוא לפסול קלפיות עם זיופים... השופט מלצר לא פסל. המשמעות היא שבלד לא באמת עברה את אחוז החסימה, וגוש השמאל-ערבים היה אמור להיות קטן ב־4 מנדטים. המשמעות היא שהיה לימין מעל 61 מנדטים! המשמעות היא שגנבו את הבחירות באפריל מועד א, בהם לימין היה ניצחון גדול".

 

"בוגר קרן וקסנר"

 

אמנם היו לא מעט אי סדרים באותה מערכת בחירות, אך אלו היו בעיקר כשלים, ואולי גם ניסיונות זיוף מקומיים בשטח. לא היה, ולא הוכח, ניסיון מרוכז לזייף את הבחירות. ב־28 בינואר קרא נתניהו לעוקביו להגיש מועמדות לתפקיד מזכיר קלפי. גם מנהל קמפיין הליכוד, גיא לוי, כתב לעוקביו בטלגרם: "זה לא משנה כמה נצביע, אם בסוף הספירה לא תהיה נקייה!... צריכים אתכם מזכירי קלפי. כי בטוח עדיף אתם".

 

ב־28 בינואר, בצירוף מקרים חשוד, יצאה תנועת הימין "אם תרצו" בקמפיין שכותרתו "עוצרים את הזיופים!". הקמפיין מעלה כמה טענות מעוגנות במציאות לניסיונות זיוף מקומיים שונים, אבל הבעיה בו היא שהוא שם על המוקד את יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, בתוספת רמיזות עדינות יותר ופחות לכך שהוא חלק מקונספירציה מאורגנת לזייף את התוצאות.

 

"הידעתם?!", הכריזה מודעת הקמפיין מתחת לתמונה לא מחמיאה של פוגלמן. "השופט עוזי פוגלמן, בוגר 'קרן וקסנר' הוא השופט שעומד בראש ועדת הבחירות!" בציוץ שנלווה לתמונה בחשבון הטוויטר של התנועה נכתב: "השנה אף אחד לא יגנוב קולות!" קהל היעד קלט את המסרים ומפנים אותם. "הונאת בחירות חסרת תקדים לפנינו", צייץ בטוויטר בפברואר היוזר haBohanim@. "גיוס מלא של הקרנות, מערכת המשפט, התקשורת, ועדת הבחירות המרכזית (בראשות אותה עדס שגנבה מנדט לליכוד). תכף יתחילו, בנוסף לחסימת חשבונות, להוסיף לימניים כיתוב קטן בכחול 'אמירות שנויות במחלוקת'. ביידן, סבן וסורוס מתחממים על הקווים". היוזרית EsterNegbi@ צייצה בתגובה לעיתונאית הארץ נעה לנדאו, "מה שמטורף זה ששלוש פעמים נתנו לכם לגנוב את הבחירות".

 

 

 

 

האשמות שונות על חשש לגניבת בחירות ניתן למצוא בעוד חשבונות רבים, ואפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו נרתם למערכה, ושיתף ב־16 בינואר פוסט של ח"כ שלמה קרעי שעסק בצורך לגייס מזכירי ועדות קלפי "למאמץ לשמירה על טוהר הבחירות!" וקרא: "הצטרפו אלינו!" תגובות כמו "טוב מאוד, אל תתן למה שקרה בארה"ב לחזור פה!" ו"מקווה שלא ינסו לגנוב את הבחירות" הצביעו על כך שתומכיו הבינו והפנימו את המסר.

 

אבל מהם הזיופים האלו ואיך הם יתבצעו? שאלה זו נותרה עמומה בעיקרה. זאת, עד לפני כשבועיים. אז הבחינו בארגון פייק ריפורטר, שמנטר דיסאינפורמציה במדיה חברתית, בסוגיה חדשה שהפכה כמעט באחת לנקודת השיח המרכזית בדיוני הקונספירציה: טענה שהבחירות יזויפו באמצעות המעטפות הכפולות.

 

להערכת ועדת הבחירות המרכזית, ההערכויות שנדרשות בגלל מגיפת הקורונה יובילו לכך שבבחירות הקרובות מספר המעטפות הכפולות יהיה כפול ממספרן בבחירות הקודמות ויעמוד על עד 600 אלף. הגורמים שמפמפמים את תיאוריית הקשר בדבר זיופי בחירות מזהים זאת כנקודת חולשה אפשרית לניהול קמפיין מתקפה, ומכינים את השטח באמצעות חימום הפעילים והנחת היסודות למתקפה זו בימים האחרונים.

 

 

 

 

 

הטריגר לשיח סביב המעטפות הכפולות היה דיון בוועדת הכספים של הכנסת, שנערך ב־8 במרץ, במהלכו אושר תקציב ועדת הבחירות המרכזית. "מדווחים שיהיה 600 אלף מעטפת כפולות", צייץ בטוויטר ב־8 במרץ המשתמש nategershon@. "ועדת הבחירות מתכננים לגנוב שוב את הבחירות". המשתמש FakeNitzanShai@ כתב: "עוזי פוגלמן מצביע מרצ בוודאי שהם עוברים. עכשיו עם 600,000 מעטפות כפולות הם גם יכולים לסיים עם 8 מנדטים".

 

למוטיב של האשמת ועדת הבחירות ופוגלמן נלווה מוטיב של חיבור הקונספירציה המקומית לקונספירציית הזיופים בבחירות האחרונות בארה"ב (שמעולם לא בוססה בראיות). "600,000 מעטפות כפולות +Scytl מחוברת למחשבים של ועדת הבחירות. ביי ביי שלטון הימין...מישהו הולך לעשות כאן ביידן", כתב nl0905@. המשתמש Akcholi@ כתב: "ראינו את התוצאות בארה"ב, והמעטפות הכפולות הללו מפחידות בענק. רגוע אני לא!!!"

 

מסרים ויזואליים בנושא התפשטו גם הם במהירות. כך למשל, היה עם פוסט פייסבוק שהכריז: "600 אלף מעטפות כפולות בידיים של עוזי פוגלמן? מפחיד". הפוסט פורסם לראשונה על ידי משתמש בשם Ronen Mayer ב־9 במרץ ב-6:24. "לאחר מכן בסבירות גבוהה פורסם לראשונה, על ידי עמוד חדש בשם 'זו האמת וכולם צריכים לשמוע ולדעת אותה', פוסטר ובו תמונתו של פוגלמן מעל לכיתוב זהה לזה מהפוסט של Ronen Mayer", אמרו בפייק ריפורטר. "העמוד נפתח כשעתיים לפני פרסום הפוסטר, נראה שהתוכן של העמוד משותף לתוך קבוצות ליכוד וקבוצות ביביסטיות. בין הפרופילים אשר משתפים את החומרים מהעמוד יש כאלו בעלי סממני 'פייקים'".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: דוד כהן/פלאש90

 

 

בתוך דקות מרגע הפרסום המקורי כבר רץ הפוסטר בקבוצות כמו "תומכי ליכוד", "יאיר נתניהו, הדור הבא", "ח"כ שלמה קרעי הנציג שלנו בכנסת" ו"ביביסטים IL". משם, גולש הנראטיב לקבוצות ווטסאפ של תומכי ליכוד. "פוגלמן בשליחות החונטה המשפטית מתחיל לחמם מנועים", נכתב בקבוצת הווטסאפ "מוניכוד תל אביב". "לראשונה בתולדות המדינה מספר המעטפות הכפולות יהיה כ־600 אלף. זאת אומרת חגיגת זיופים בוועדת הבחירות המרכזית בראשות פוגלמן האולטרא שמאלני".

 

"גנבי הדמוקרטיה"

 

את הקונספירציה מתדלקים גם כלי תקשורת מימין ודוברים עם נטייה לימין בכלי תקשורת מרכזיים, שמפיצים מידע שנועד לערער את האמון במערכת הבחירות ולחזק את הטענות שיעשה ניסיון לזייף אותן. כך, למשל, מאמר דעה באתר ערוץ 20 שכותרתו "שופטי בג"ץ מזהמים את הליך הבחירות" (לכותרת אין ביסוס ראוי במאמר עצמו), זכה לתפוצה נרחבה בקבוצות טלגרם כמו "גנבי הדמוקרטיה", שם הופץ בליווי הכיתוב: "אם יהיו חסרים למרצ 1,400 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה - כפי שקרה לימינה בבחירות 2019 - האם לדעתך במקרה שכזה השופט עוזי פוגלמן עשוי לזייף את תוצאות הבחירות?"

 

ביום חמישי האחרון אמנם עשה נתניהו מאמץ סמלי לצנן את הלהבות, והתחייב לקבל את תוצאות הבחירות אם יפסיד. "ברור שאקבל את התוצאות. מה אני אעשה, אבכה?" הוא אמר בראיון לגלי צה"ל. אבל בשטח הקונספירציות סביב הזיופים המשיכו. רק אתמול נוצרו, שותפו והופצו במהירות בין קבוצות הליכוד השונות בפייסבוק מסרים ויזואליים שתוקפים את אמינות ועדת הבחירות. באחד מהם, תחת הכותרת "מופע הקסמים בחירות 2021" נראת אורלי עדס בבגדי קוסמת, לצד הכיתוב: "חומרים, 600,000 מעטפות כפולות. הכינותי מראש: שמאל – 61. ימין – 59".

 

"זה מזכיר מאוד את איך שעבד קמפיין stop the steal בארה"ב, שהתחיל ב־2016 כהכנה להפסד אפשרי, אך שיצא לפועל במלואו ב2020 בעקבות ההפסד של טראמפ", אמרו בפייק ריפורטר.

 

הפריצה לקפיטול, ב-6 בינואר הפריצה לקפיטול, ב-6 בינואר צילום: איי אף פי

 

 

בוועדת הבחירות מודעים לקמפיין הזה, ומבהירים שהליך ספירת המעטפות הכפולות מתנהל באופן שקוף לחלוטין ובמעורבות מלאה של נציגי כל המפלגות, ושזיוף רחב היקף, כמו זה שלקיומו נטען ללא ביסוס בתיאוריית הקונספירציה, אינו אפשרי. "המעטפות הכפולות לא נספרות ולא נפתחות במקום שבו הן הוטלו", אמר דובר ועדת הבחירות, גיורא פורדס. "הן מובאות לכנסת תחת משמר. ועדת הבחירות שכרה 6,000 איש לנהל את הליך הספירה שלהן. התוצאות מוקלטות למחשב לפי הפרוטוקול, ונציגי המפלגות יכולים לצלם את הפרוטוקול. אנחנו גם נעלה את הפרוטוקולים לאתר של ועדת הבחירות המרכזית. אי אפשר לגנוב קולות. הכל פתוח ושקוף".

 

הכל נכון. אבל גם בארה"ב תהליך ספירת הקולות היה פתוח ושקוף, ובתי המשפט זרקו מכל המדרגות את הטענות של טראמפ לזיופים ואי סדרים. זה לא שינה לעשרות מיליוני תומכיו ברחבי ארה"ב, שהאמינו וממשיכים להאמין שתוצאות הבחירות שם זויפו. מה יקרה כאן אם לגוש הימין לא יהיה רוב? נגלה ב־25 במרץ.

x