$
בארץ

רגע לפני פסח: האטה בקצב החזרה לעבודה

לפי נתוני שירות התעסוקה, ב-10 הימים האחרונים דיווחו רק 16 אלף איש על חזרה לעבודה; בשירות צופים האצה מחודשת אחרי החג. רוב החוזרים לעבודה - עובדים ששהו בחל"ת; בשירות רשומים כ-375 אלף דורשי עבודה ללא מעסיק

שחר אילן 12:2518.03.21

האטה נרשמה בקצב החזרה לעבודה לאחר היציאה מהגבלות הקורונה, כאשר ב-10 הימים האחרונים דיווחו רק 16 אלף איש על חזרה לעבודה. בחודש שעבר דיווחו על כך כ-185 אלף איש.

 

מנהל מחלקת המחקר והמדיניות של שירות התעסוקה, ד"ר גל זהר, מעריך שההאטה נובעת מהמתנה לתקופה שאחרי פסח - ואחריו צפויה האצה בחזרה לעבודה. עם זאת, בשירות מעריכים גם שמספר השבים לעבודה גבוה יותר בפועל, זאת משום שלאנשים אין אינטרס לדווח על חזרתם.

 

 

מאז החלה הפתיחה המחודשת של המשק ב-7 בפברואר ועד היום, חזרו לעבודה 201 אלף איש. בעיה קשה יוצרת העובדה ש-82% מהשבים לעבודה היו בחל"ת, ורק 18% - שהם 36 אלף מובטלים - היו בסטטוס ללא מעסיק. הדבר מעיד על היווצרות תופעה גדולה של מובטלים לתקופה ממשוכת, שיתקשו לחזור למעגל העבודה.

 

בסך הכל יש היום כ-680 אלף דורשי עבודה הרשומים בשרות התעסוקה; בפועל רשומים כ-730 אלף, אבל כיוון שגם בשירות מסכימים על כך שקיימת בעיה של דיווח ייתר, 'נוכו' 50 אלף ליתר ביטחון.

 

לשכת שירות התעסוקה בחולון לשכת שירות התעסוקה בחולון צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

מספר דורשי העבודה תובעי האבטלה עומד על 560 אלף, כאשר 310 אלף מהם - המהווים 55% - יצאו לחל"ת ויש להם מעסיק בקצה. הייתר, 250 אלף, הם מחוסרי מעסיק ויתקשו יותר לחזור למעגל העבודה.

 

קבוצה נוספות של חסרי מעסיק כוללת 81 אלף תובעי הבטחת הכנסה - מובטלים כרוניים מעצם הגדרתם; יחד איתם רשומים בשירות התעסוקה כ-630 אלף תובעי קצבאות. עוד קבוצה של חסרי מעסיק הם 87 אלף איש שאינם תובעים דבר, כי אינם זכאים לכך. משמעות הדברים היא ש-375 אלף איש, שהם 55% מדורשי העבודה הרשומים, הם חסרי מעסיק ויתקשו לחזור למעגל העבודה.

x