$
בארץ

לאחר פתיחת המשק: זינוק בנמנעים ממנת חיסון שנייה

הממשלה הכריזה ניצחון על הקורונה ו־195 אלף ישראלים לא הגיעו לחיסון השני. ד''ר עדו קאליר: "הם לא מתנגדי חיסונים. פשוט הבינו שאין סיבה להתאמץ"

אדריאן פילוט 23:2817.03.21

בזמן שכולם מדברים על מי שמסרבים להתחסן, מתברר שיש לא מעט ישראלים שהתחסנו - אבל רק במנה הראשונה. לפי בדיקה שערך ד"ר עדו קאליר, ראש ההתמחות במימון ושוק ההון בקריה האקדמית אונו, כ־195 אלף ישראלים שהיו אמורים לקבל את המנה השנייה מעולם לא הגיעו לתור שנקבע להם.

 

 

 

לפי החישובים של קאליר, יש עלייה משמעותית בנתון, כאשר רק לפני שבוע וחצי היה מדובר ב־135 אלף איש, לפני שבוע זה קפץ ל־170 אלף - והיום כבר הגיע ל־195 אלף.

 

עם זאת, משיחות שניהל כלכליסט עם כמה מנהלי קופות חולים, הם מדווחים כי רק כ־2% ממקבלי מנת החיסון הראשונה לא קיבלו את מנת החיסון השנייה. עוד לדבריהם, הם לא הבחינו בזינוק בשיעורם של מי שלא קיבלו את מנת החיסון השנייה.

 

"לקחתי את מספר המחוסנים בחיסון ראשון והשוויתי אותו שלושה שבועות אחרי זה - פלוס עוד יומיים 'גרייס'. בהתחלה ראינו שיעור של כ־2% שלא מגיעים, וזה סביר ביותר. אנשים נפטרו, חלו, נכנסו להריון. זה שיעור סביר", אומר קאליר.

 

בפורים הגרף קיבל זווית

 

"עם הזמן אנו רואים זינוק חד בשיעור של אותם ישראלים שלא הופיעו, שאני מעריך שבסופו של דבר יגיע ליותר מ־9%. צריכים גם לזכור כי בזמן החיסון הראשון כבר קובעים אוטומטית תור לחיסון השני, כך שאין כאן עניין של שיכחה או עצלות בקביעת התור. כנראה שכאשר הממשלה הודיעה שניצחנו את מגפה, הרבה ישראלים שלא היו הכי משוכנעים שיש הכרח להתחסן וחיכו עד לרגע האחרון תהו האם המאמץ הזה באמת נחוץ".

 

 

מרכז חיסונים ובדיקות קורונה בכיכר רבין בתל אביב מרכז חיסונים ובדיקות קורונה בכיכר רבין בתל אביב צילום: יובל חן

 

לדברי קאליר, נקודת המפנה היא חג פורים. "רואים זאת בפירוש ב־24 בפברואר — הגרף שהיה שטוח מקבל זווית. אותי לימדו שכאשר משהו מקבל זווית, כנראה שקורה משהו, וזה לא מעצמו". קאליר מבקש להדגיש: "אלו לא מתנגדי חיסונים, ולא מכחישי קורונה כי הם כבר התחסנו. אלו הם מוותרי מנה שנייה. סביר שהם היו מתחסנים, אבל כנראה שהבינו שאין בשביל מה כל כך".

 

המגמה שמתאר קאליר מתיישבת עם ההכרזות של הממשלה לקראת חג פורים והבחירות המתקרבות. בנקודת זמן זו אותה ממשלה שיזמה, קידמה, השקיעה ועודדה את מבצע החיסונים, החליטה לפתוח את המשק במהירות הבזק. ובניגוד מוחלט להצהרות, הפעילה את התו הירוק אך לא אכפה אותו.

 

חשש מהקפאה מוחלטת

 

קאליר ביצע ניתוח מתמטי מתקדם כדי לאמוד את מספר המתחסנים הצפוי קדימה בשתי המנות.. את הממצאים הוא מגדיר כ"מטרידים". לדבריו, "המודל שהורץ על הנתונים של לפני שבועיים צפה 5.8 מיליון מתחסנים, אבל נכון ליום שני האחרון אנחנו על 5.16 מיליון בלבד, עם קצב של 120 אלף מתחסנים בשבוע. נראה שעד פסח נהיה בדיוק על 5.4 מיליון, וזאת כאשר משרד הבריאות העריך רשמית כי עד החג 6 מיליון ישראלים יתחסנו. "שבירת הקו כלפי מטה מדאיגה", הוא אומר. "המודל המעודכן צופה התיישרות מוחלטת של העקומה. כלומר, הקפאה של החיסונים כשנגיע ל־5.4 או 5.5 מיליון. ואם נוסיף לכך את הנחת הבסיס שמספר המתחסנים שלא יגיעו למנה השנייה יגיע ל־350 אלף, נבין שפתיחת המשק המזורזת של השבועיים האחרונים שיבשה את מבצע החיסונים — ונקבל לא יותר מ־5.2 מיליון מחוסנים במנה שנייה במקום 5.8 מיליון, ואולי פחות מכך".

 

x