$
בארץ

התנגדויות לתחנת כוח קסם: "מרכזי עסקים ובילוי במרחק מאות מטרים"

הועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה להפקיד את התוכנית להקמת תחנת כוח באזור ראש העין; התושבים טוענים שהאישור ניתן בהתעלם מאיזורי מגורים ומסחר שהמרחק שלהם מהתחנה יהיה מזערי; עמותת צלול הגישה אף היא התנגדות וטוענת שאין לאשר תחנת כוח חדשה מבלי להתנות זאת בסגירת תחנה פחמית

ענת רואה 19:0316.03.21
תושבים מאזור ראש העין וכפר קאסם שם אמורה לקום תחנת כוח קסם, טוענים כי אישור ראשוני שניתן לתוכנית התבסס על מידע שגוי ומטעה ולא לקח בחשבון שורת היבטים חשובים ובין היתר קרבת התחנה למרכזי מגורים ומסחר וכן סיכונים קיימים מחומרים מסוכנים.

 

 

התושבים הגישו לאחרונה חוות דעת שהכין המהנדס דני קרוננברג, מומחה לחומרים מסוכנים, אשר מנתח את הסיכונים שעלולים להיווצר לדעתו כתוצאה מהקמת תחנת כוח במקום וטוען כי נפלו טעויות בתסקיר ההשפעה על הסביבה שהגישה יזמית התחנה, חברת קסם אנרגיה.

 

מדובר בתחנת כוח פרטית בהספק של כ-450 מגה וואט שתפעל בגז טבעי ואמורה לתת מענה למחסור בחשמל במרכז המדינה.
תחנת כוח של חברת החשמל תחנת כוח של חברת החשמל צילום: ישראל יוסף

 

לפני כחודשיים הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אישרה להפקיד את התוכנית להקמת תחנת הכוח, מהלך שהתקבל בהפתעה מאחר שהיתה התנגדות לתחנה הן של משרד האנרגיה והן המשרד להגנת הסביבה, בנוסף להתנגדות התושבים. שר האנרגיה יובל שטייניץ אף שלח מכתב לנציגי הוועדה והסביר שככל ויוקמו תחנות כוח חדשות, יש להצמידן לתחנות קיימות למען שמירה על הסביבה. לאחר שלב קבלת התנגדויות הציבור והארגונים, תתקבל החלטה סופית שבכל מקרה תהיה כרוכה גם באישור הממשלה.

 

אישור הות"ל ניתן בין היתר על סמך תסקיר סביבתי שהגישה קסם אנרגיה, והוכן ע"י חברת היעוץ הסביבתי גיאו טבע. התסקיר כולל 500 עמודים והוא קובע בין היתר כי בכל התרחישים שנבדקו נמצא כי השפעת תחנת הכוח על ריכוזי תחמוצות חנקן, חנקן דו חמצני, חלקיקים נשימתיים עדינים וכו' הינה נמוכה, התחנה לא מייצרת מפגע משמעותי לסביבה וממילא אין בה להוות כל חריגה בערכי פליטה מותרים. גם בהיבט חומרים מסוכנים נקבע בתסקיר כי לא ידועים סיכונים העלולים להיווצר ברדיוס של 1,000 מטר משטח התוכנית, ונקבע כי על בסיס תוצרי הבדיקה, אין סיכון לבריאות הציבור שיכול להיגרם כתוצאה מאירוע חומרים מסוכנים.

 

סיכון בטיחותי במקום הנוכחי

 

התושבים הגישו חוות דעת שעניינה "סיכונים מתקריות חומרים מסוכנים", וטוענים כי התסקיר אינו משקף נכונה את המצב בפועל מסביב לתחנה, ולא מתייחס לסיכון בטיחותי וסביבתי בהקמת תחנת כוח קסם במיקומה הנוכחי.

 

 

אזור התעשייה כפר קאסם אזור התעשייה כפר קאסם צילום: תנועת רגבים

 

בין היתר נטען כי מרכז העסקים של כפר קאסם הממוקם בצמוד לתחנת הכוח (מרחק עשרות מטרים בודדים) הוגדר כאזור תעשייה בלבד וזאת תוך התעלמות גורפת משימושים שקיימים בו כגון מגורים, מסחר ובילוי. נטען כי אחת לשבוע מתקיים בכפר קאסם "שוק הציפורים" ואליו מגיע קהל מקסימלי של 1,600 בני אדם, וכן אולם שמחות, מספר חנויות ומתחמי מגורים והכל במרחק של פחות מקילומטר מהתוכנית – שימושים שהתסקיר מתעלם מהם לפי הטענה.

 

כן נטען כי ישנה התעלמות מוחלטת מפארק העסקים העתידי של ראש העין המהווה את העוגן הכלכלי של העיר ועתיד לאכלס אלפי מקומות עבודה חדשים. פארק עסקים עתיד לכלול כ- 300,000 מ"ר של משרדים, מסחר ובילוי והינו ממוקם כ- 190 - 360 מטר בלבד ממיקום תחנת הכוח.

 

עוד נטען כי ישנה התעלמות מתחנת הרכבת של ראש העין בה עוברים ויעברו עשרות אלפי אנשים ביום, הממוקמת כ-600 מטר בלבד משטח תחנת הכוח. לגבי חומרים מסוכנים נטען כי ישנה התעלמות מהנחיות המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע למדידת מרחקי הביטחון לגבי חומרים מסוכנים, כאשר בתסקיר בוצעה המדידה ממוקדים בשטח התחנה, להבדיל מגבול שטח המגרש.

 

לפי הנטען, בתסקיר בוצע חישוב מוטעה של מרחקי הפרדה, תוך התעלמות מתרחיש מציאותי של דליפת גז בתוך אולם הטורבינה, תרחיש המגדיל משמעותית את מרחק ההפרדה מעשרות מטרים למאות מטרים ואף יותר, משמע סיכון חמור של פיצוץ נפחי בעוצמה גדולה משמעותית מזה שהוצג בתסקיר. חישוב מרחק ההפרדה המופיע בתסקיר אינו נכון לפיצוץ באולם הטורבינה של תחנת הכוח כי הוא התבסס על תרחיש UVCE (פיצוץ ענן גז בלתי כלוּא) שאינו מתאים לתרחיש פיצוץ במבנה הטורבינה של תחנת הכוח.

 

ביסוס ממצאי התסקיר על סמך מרחק הפרדה לפי תרחיש מקל של פיצוץ גז בחלל פתוח בלבד משקף תמונה לא נכונה ומטעה ועלול להוביל את חברי הועדה לקבלת החלטות מוטעות ומסוכנות. כפי שהוכח בתאונה שהתרחשה בארצות הברית, נטען, גל ההדף של פיצוץ בתחנת כוח דומה גרם נזקים קשים בטווח של מאות רבות של מטרים מזירת האירוע, ולאסון כבד.

 

עמותת צלול: פיתוח תחנות כוח לשריפת פחממנים היא פעילות הרסנית נגד האנושות

 

עמותת צלול הגישה בימים האחרונים נייר עמדה של ד"ר יובל ארבל, המתייחס להיבטים סביבתיים נוספים שבהקמת התחנה. בנייר העמדה נכתב כי פיתוח תחנות כוח לשריפת פחממנים (כולל גז טבעי) היא פעילות הרסנית כנגד האנושות ומרקם החיים בכדור הארץ, ולאור זאת, גם ישראל חתומה על אמנת פריז להפחתת פליטות גזי חממה.

 

צלול טוענת כי תחנות כח גזיות נקיות יותר מתחנות כח פוסיליות אחרות (פחם ומזוט), אך גם להן יש פליטות מזהמים לאוויר (כמו תחמוצות חנקן) ופליטת גזי חממה – פחמן דו חמצני ומתאן שהינו גז חממה חזק פי עשרות מונים מפחמן דו חמצני). מסיבות אלו ועל מנת לעמוד ביעדי הפחתת פליטות גזי חממה עליהם התחייבה ממשלת ישראל, יש להיות קמצניים ביותר בהקמת תחנות גזיות חדשות, להשקיע הרבה יותר בהתייעלות אנרגטית וניהול ביקושים ל"ישור עקומת הצריכה. כך גם המדינה תחסוך בצורך לתכנן עוד ועוד תחנות כח וגם הצרכנים – אזרחי ישראל התעשיה והרשויות המקומיות, יחסכו בהוצאותהם.

 

"עמדתנו שתחנות כח גזיות חדשות יכולות לקום אך ורק במקום ובמיקום של תחנות הכח הפחמיות, שיסגרו. למתווה זה גם יתרון ברור בקווי החשמל הקיימים מהתחנות הפחמיות. מעבר לכך, יש לתכנן ולפתח את המשק על אנרגיות מתחדשות, אמצעי אגירת אנרגיה, התייעלות אנרגטית וניהול ביקושים", נטען.

 

מנכ"ל חברת קסם אנרגיה הוא חזי קולגר, לשעבר מנכ"ל משרד התשתיות (עד שנת 2009) ובתקופתו קודמה הרגולציה בתחום החשמל להקמת מערכות סולאריות וכן החלטת ממשלה להצבת יעד שימוש באנרגיות מתחדשות בהיקף 10% עד 2020.

 

 

חזי קוגלר חזי קוגלר

 

קוגלר אמר לכלכליסט: "אנו מלווים בצוות אנשי מקצוע בתחום ובכל הנושאים הסביבתיים והקשורים לבריאות הציבור יש סטנדרטים וכללים שנקבעו ע"י רשויות המדינה. קראתי את חוות דעתו של דני קרוננברג וזה הועבר לצוות המקצועי שלנו לקבלת מענה. אם יש משהו שלא שמנו לב או כתבנו לא נכון, כמובן שזה יקבל התייחסות. יחד עם זאת אנחנו משוכנעים שאנו עומדים בכל הסטנדרטים כפי שקבעה המדינה".

 

"התחנה ממוקמת דווקא באיזור זה בו התושבים סובלים מהפסקות חשמל הולכות וגוברות, וזה משהו שהוא בשביל הציבור. לכן, בסוף אני מאמין שיגידו לנו תודה".

 

בקשר לעמדת ארגון צלול שיש להתנות את הקמת התחנה בסגירת תחנה פחמית אמר קוגלר: "לא קראתי את עמדתם וזו אמירה מאוד כללית, אך אני מסכים איתם. אנחנו באים בשביל להחליף את הפחם, שר האנרגיה החליט להפסיק יצור חשמל מתחנות פחמיות. זו מהפכה, ואי אפשר לעשות את זה מבלי שמקימים תחנות משמעותיות כמו שלנו, על גז טבעי".

x