$
בארץ

הפרויקטור אש: "עדיף לחגוג את פסח באוויר הפתוח"; המועדונים צפויים להיפתח בשבוע הבא

שר הבריאות יולי אדלשטיין ונציגות איגוד הברים והמועדונים הסכימו על פתיחה בהתאם לתו הירוק, ומתווה שיגבש משרד הבריאות; ברקע המשך הירידה בנתוני התחלואה, פרופ' נחמן אש התייחס לצעדים הבאים של החזרה לשגרה: "לא צפויות עוד הגבלות"

אדיר ינקו ואיתמר אייכנר, ynet 17:0014.03.21

המועדונים והברים צפויים להיפתח לפי התו הירוק ביום ראשון הבא, 21 במרץ, כך סיכמו היום (א') שר הבריאות יולי אדלשטיין ונציגות איגוד הברים והמועדונים. "היום, לראשונה מזה זמן רב, מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-0.8", אמר אדלשטיין. "גם מספר החולים קשה יורד. זאת הודות ל-5 מיליוני הישראלים שיצאו להתחסן. הגיע הזמן לאפשר גם פתיחת מועדונים. אני מקווה שהם יקפידו על התו הירוק ועל המתווה שמשרד הבריאות יגבש".

 

נציגות האיגוד הודתה לשר, והודה על הבנת "העוול שהענף חווה". בנציגות "קוראים לבעלי המועדונים והברים וציבור הבליינים לשמור על ההנחיות וללכת להתחסן".

 

 

עוד הוחלט היום כי החל מיום ראשון הבא, מערך הבדיקות המהירות ייכנס לתוקף, בהתאם לסיכום בין אדלשטיין, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, וממונה הקורונה פרופ' נחמן אש. משרד הבריאות יבחן עם משרד האוצר והכלכלה כיצד לשמור על רמת מחירים נאותה לבדיקות.

 

המתווה צפוי לשמש לטובת כניסה לפעילויות תו ירוק, כפעולה משלימה לכניסת מחוסנים ומחלימים, באופן המופרד ממערך הבדיקות הרגיל. כניסה לפעילויות תו ירוק תתאפשר למחוסנים, מחלימים ואנשים שיציגו בדיקה שלילית מבדיקה מהירה שנערכה במקום בלבד, ולא תתאפשר הצגת בדיקת PCR שלילית רגילה.

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש צילום: טל שחר

 

הפרויקטור אש: חופשות משפחתיות בחו"ל - לא בקרוב

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הבהיר אחר הצהריים כי יהיה ניתן לחגוג את פסח בהתאם למגבלות ההתקהלות, אך החופשות המשפחתיות בחו"ל עדיין לא נראות באופק מאחר שלא ניתן להימנע מבידוד אחרי החזרה לארץ.

 

בתדרוך שערך לכלי התקשורת אמר אש כי בשבוע האחרון חלה ירידה משמעותית ועקבית בתחלואה - ומקדם ההדבקה ירד היום ל-0.78. "אתמול אותרו פחות מ-1000 מאומתים, וגם מספר החולים קשה יורד בהדרגה אם כי באיטיות", ציין הפרויקטור. "פסח ורמדאן בפתח, ליל הסדר עוד פחות משבועיים. לאור מדדי תחלואה טובים ניתן לחגוג את פסח בצורה סבירה. לא צפויות עוד הגבלות בפסח, ובבתי הכנסת נמשיך תחת התו הירוק או בהתאם למגבלות ההכנסות לפי בחירה. האירוח בבתים צפוי להישאר תחת מגבלות ההתקהלות הקיימות, האירועים במלונות תחת מתווה התו הירוק עם האפשרות לילדים עם בדיקות".

 

אש אמר כי יש לזכור שגם מפגש מסביב לשולחן הוא פוטנציאל להדבקות, ולכן מוטב לקיים את החג באוויר הפתוח. "אם מישהו מוזמן ומרגיש שהוא מפתח מחלה - שיוותר. עדיף לוותר מאשר להסתכן בהדבקה". לדבריו, המתווה לרמדאן בטוח יוצג בהמשך.

 

"לצד האופטימיות, אנחנו צריכים לזכור שהמגמה החיובית יכולה להשתנות אם לא נקפיד על ההנחיות", אמר הפרויקטור. "אני רוצה להדגיש שלושה דברים: בעל העסק צריך להבין שאם תהיה הדבקה בעסק שלו כי מישהו נכנס בלי תו ירוק וגורם להדבקה - הבעיה היא שלו. הפגיעה הגדולה היא בעסק שלו. גם האדם שנכנס למקום שאמור לעבוד תחת התו הירוק ורואה שזה לא כך צריך לשמור על עצמו ולצאת.

 

"הנקודה השנייה היא הקפדה על הבידודים של החוזרים מחו"ל - זה המפתח לקטיעת שרשרת ההדבקה. הסיכון למוטציות מחו"ל עדיין קיים, והאחריות על שמירת כללי הבידוד היא קודם כל בידי החוזרים מחו"ל בתוך ומחוץ לבית. הנקודה השלישית שאנחנו מדגישים היא מניעת התקהלויות מיותרות והקפדה על כללי התקהלות בפנים ובחוץ. פתחנו את מערכת החינוך במלואה בכל היישובים פרט לאדומים. עדיין צריך להקפיד בחינוך על הכללים אחרת יש חשש להדבקה גם בכיתות מחוסנות".

 

הפרויקטור נשאל מתי לדעתו תתאפשר יציאה לחופשה משפחתית בחו"ל, והשיב כי הדרך לנסיעות שיהיו פטורות מבידוד עוד ארוכה. "אני לא יכול להגיד מתי, אבל זה לא קרוב. בעיקר בגלל המוטציות", אמר אש. "הדרך להימנע מכניסת מוטציות תלויה בשני דברים: בדיקה ובידוד. ההנחיות האלה להערכתי יימשכו זמן לא מועט, כי החשש ממוטציות יהיה קיים בחודשים הקרובים, אז לא נגיע בקרוב לנסיעה חופשית".

 

אש הבהיר כי "הפתיחה הפעם הייתה קצרה. תוך חודש עשינו צעדי פתיחה מאוד גדולים, עם הרבה חששות מהתהליך המהיר, אבל כפי שאנחנו רואים היום - ואני מקווה שגם בימים הקרובים - אנחנו נמצאים במגמת ירידה של התחלואה. יחד עם זאת, צריך לקחת באחריות את הצעדים הבאים. אנחנו רוצים לראות את האפקט של הפתיחה האחרונה ולאחר מכן נוכל להמשיך בצעד הבא. אני מבין את העסקים, יחד עם זאת הרבה יותר גרוע אם נעשה צעדים לא אחראיים ונצטרך לחזור לאחור. מקווה שתהיה סבלנות לצעדים מדודים. אנחנו נמשיך להתקדם, אבל באחריות".

 

לדבריו, הצורך במבצע חיסונים נוסף עדיין לא ברור, אך במערכת הבריאות מתחילים להיערך לכך. "זה יכול לקרות בשני מצבים: ירידה ביעילות החיסון, וזה לא המצב כעת, ומוטציות שעמידות לחיסון. אנחנו נקבל חיסון מעודכן, למרות שאני לא רואה את זה בקרוב". בהמשך התייחס הפרויקטור להנחיית ה-CDC האמריקני (המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן) שמתחסנים לא יהיו חייבים לעטות מסכה באוויר הפתוח, ואמר כי ההנחיות לא צפויות להשתנות בישראל. "כל עוד אנחנו לא יודעים מהו הנתון של הגנת החיסונים מפני הדבקות, אנחנו רוצים לקחת את הצעד הנוסף של המסכה כדי להקטין עוד יותר את הסיכון ולהוריד את התחלואה, נשקול זאת אבל כרגע אין שינוי בהנחיות".

x