$
בארץ

יעדי טיסה נוספים ייפתחו לישראל לקראת הבחירות

יתאפשרו טיסות גם ממדריד, אמסטרדם, לרנקה ואדיס אבבה; אדלשטיין: "עמדת משרד הבריאות היא שאין להגדיל את מספר השבים ליותר מ-3,000 ביום"; מקדם ההדבקה ירד ל-0.78, מתקרבים ל-6,000 מתים

ynet 14:1414.03.21

מספר החוזרים מחו"ל במוקד של ישיבת הממשלה: שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר הבוקר (א') כי משרדו לא יסכים להגדלת מכסים השבים מחו"ל ל-4,000. "הדבר היחיד שיכול לקלקל לנו את כל השיפור זה פתיחת נתב"ג", אמר אדלשטיין. "זה יכול לגמור לנו את כל מבצע החיסונים. לא עוד 10 במסעדה או באולם, לא אוהדים ביציע או בני נוער - רק זה. הווריאנטים שייכנסו מסכנים אותנו מאוד. עמדת משרד הבריאות תוצג בבג"ץ, ולפיה עד 3,000 ביום ייכנסו, לא יותר".

 

הדיון בישיבת הממשלה מתקיים על רקע עתירה לבג"ץ שדרשה לפתוח את השמיים כדי לאפשר לאזרחים להגיע לישראל בשביל להצביע בבחירות. בהחלטת ממשלה קודמת בעניין נקבע כי יורשו להיכנס ארצה 3,000 איש מדי יום, אך בפועל שרת התחבורה מירי רגב לא יישמה את ההחלטה במלואה ואפשרה את כניסתם של 1,500 נוסעים בלבד מקומץ מדינות. לבסוף החליטה הבוקר הממשלה כי תעמוד בבג"ץ מאחורי החלטתה לאפשר כניסה של 3,000 נוסעים ביום לכל היותר עד 20 במרץ.

 

 

נתב"ג (ארכיון) נתב"ג (ארכיון) צילום: יריב כץ

 

"אני שומע פה את הקולות של 'לפתוח את השמיים', ואומר כי אם היינו מקשיבים לקולות האלה לא היינו על 6,000 מתים, אלא על 16 אלף מתים", אמר שר הבריאות לאחר שהשרה פנינה תמנו שטה קראה לפתוח את שערי הכניסה לארץ. הוא ציין כי בכירי משרד הבריאות מסרבים לאשר את הגדלת המכסה: "אחרי כל הדיונים של חזי (לוי), שרון (אלרעי-פרייס) ונחמן (אש) הם עומדים על כך שאסור לעלות מ-3,000".

 

הבוקר דיווח משרד הבריאות אתמול אובחנו 773 בני אדם. המספר הנמוך מושפע אמנם גם ממיעוט הבדיקות שבוצעו בסוף השבוע האחרון, אך שיעור הבדיקות החיוביות ממשיך להיות מעודד (2.9%). נמשכת הירידה גם בכמות החולים שמאושפזים במצב קשה (644). בנוסף, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת ועומד כיום על 0.78. 5,992 בני אדם מתו עד כה מהמגיפה בישראל. מספר המתחסנים במנה השנייה עומד על 4,134,860 בני אדם. 5,129,901 קיבלו מנת חיסון אחת.

 

 

בדיקות קורונה בנתב"ג בדיקות קורונה בנתב"ג צילום: מוטי קמחי

 

בתוך כך, בהתייעצות עם שרי הבריאות והחוץ, משרד התחבורה יאפשר השבוע טיסות מיעדים נוספים, בהם מדריד, אמסטרדם, לרנקה ואדיס אבבה. זאת, על מנת לאפשר חזרת הישראלים לבחירות.

 

מוקדם יותר בישיבת הממשלה אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי "יש דחיפות ובהילות" להגיע להסכמות בעניין סגירת השמיים. "אני צריך תצהיר ממשרד הבריאות וגורם מטעמו שיסביר את הדברים. בגלל הדיון במל"ל קיוויתי שאפשר יהיה להגדיל את המספר ל-4,000 לפי מספר הבדיקות. עם זה אפשר ללכת לבית המשפט. היום יהיה דיון בבג"ץ, אין זמן".

 

סגן ראש המל"ל איתן בן-דוד אמר: "הביקוש לא גבוה. הוא לא הגיע ל-3,000 והמטוסים חצי ריקים. יצאנו בסקר של משרד החוץ ונמסר לנו שיש מעט פניות של אנשים שרוצים להגיע".

 

x