$
בארץ

הפקת הגז בתמר ולווייתן תופסק לשבוע בשל עבודות תחזוקה

העבודות יתבצעו במהלך חודש מרץ בתמר, ובאפריל בלווייתן. משרד האנרגיה עדכן בימים האחרונים את צרכני הגז הטבעי בפעולות התחזוקה המתוכננות; מנהל רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה, משה גראזי, ציין במכתב שהוציא בנושא כי נראה שהיצע הגז בזמן ההשבתה צפוי להספיק לכל צרכי המשק

ענת רואה 09:2609.03.21

בעוד כשבועיים תושבת לחלוטין הפעילות של אסדת הגז הטבעי תמר בשל עבודות תחזוקה. העבודות ימשכו כשבוע, עד סוף מרץ, ובמהלכן תופסק אספקת הגז מהאסדה. כחודש לאחר מכן יערכו עבודות תחזוקה גם באסדת לווייתן: כך, מה-22 באפריל ועד ל-27 באפריל תופסק לחלוטין אספקת הגז מהאסדה.

 

 

משרד האנרגיה עדכן בימים האחרונים את צרכני הגז הטבעי בפעולות התחזוקה המתוכננות. מנהל (זמני) רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה, משה גראזי, ציין במכתב שהוציא בנושא כי נראה שהיצע הגז בזמן השבתת מאגר תמר צפוי להספיק לכל צרכי המשק. לאור זאת החליטה רשות הגז הטבעי להמליץ לשר האנרגיה יובל שטייניץ שלא להכריז על שעת חירום בהתאם להוראות חוק משק הגז הטבעי.

 

אסדת קידוח במאגר לווייתן אסדת קידוח במאגר לווייתן צילום: אלבטרוס

 

הכרזה על שעת חירום נעשית במצבים בהם נדרש לאפשר המשך יצור החשמל במשק באמצעות מקורות אנרגיה חלופיים. בעבר, לפני שאסדת לוויתן החלה לספק גז טבעי, בעת השבתת אסדת תמר הוכרזה "שעת חירום במשק הגז הטבעי".

 

כעת בתקופת השבתת תמר, מי שתספק את הגז הטבעי תהיה לווייתן. במקרה - שהסיכוי להתרחשותו נמוך למדי - בו דווקא בעת שתמר יושבת, תתרחש תקלה כלשהי גם במאגר לווייתן, עדיין משרד האנרגיה יוכל להקצות לצרכני הגז הטבעי גז נוזלי (LNG) מאוניית הגז העוגנת מול חופי חדרה.

 

לפי מכתבו של גראזי, על צרכני הגז הטבעי "להיערך באופן עצמאי להשפעותיה הצפויות של השבתת האסדה על מפעלכם ולכל אירוע לא מתוכנן, ובהתייחס לעובדה כי רק מאגר אחד יעבוד באותה תקופה".
x