$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נטפים קונה חברת חממות הולנדית

מדובר ברכישה ראשונה עבור החברה אחרי 13 שנה. היא נועדה להרחיב את הפעילות לשווקים ותחומים חדשים - ולהרחיב את הידע שלה בתחום

גולן חזני 06:5709.03.21

חברת ההשקיה בטפטוף נטפים, מבצעת עסקת רכישה ראשונה של חברת פיתוח וייצור מזה 13 שנים. ל"כלכליסט" נודע כי החברה הישראלית שבשליטת אורביה ממכסיקו, חתמה על הסכם מחייב לרכישת חברת החממות ההולנדית גקון (Gakon Horticultural Projects). סכום הרכישה לא נמסר, אך עפ"י הערכות הוא עומד על כ־10 מיליון יורו.

 

 

נטפים פעילה שנים בתחום החממות, הן באמצעות המפעלים בארץ והן באמצעות רבאחו ההולנדית שלפני 13 שנה נרכשה. אך עד היום הפעילות הייתה בתחום ההשקייה בחממות, ואילו גקון מספקת פתרון מלא וכולל בנושא החממות.

 

 

מפעל נטפים בקיבוץ חצרים מפעל נטפים בקיבוץ חצרים צילום: חיים הורנשטיין

 

נטפים מעוניינת להרחיב באמצעות רכישת גקון את השווקים שלה, ובעיקר את הידע שלה בתחום. גקון אמורה להביא את הידע ונטפים את יכולות השיווק בפריסה בינלאומית. עד כה המכירות של נטפים בתחום החממות היו בדרום אפריקה ובמזרח אסיה. לגקון לקוחות במזרח ומערב אירופה, ארה"ב, אוסטרליה ובמזרח התיכון, כך שהיא משלימה את איזורי הפריסה של נטפים.

 

המכירות של גקון נאמדות בכמה עשרות מיליוני יורו בשנה והיא נחשבת לחמישית בגודלה בתחום זה בהולנד. כמו מתחרותיה, גם היא רכבה על הצורך הגדל בתוצרת טרייה מגידול מקומי, בשילוב עם הצורך לביטחון תזונתי וחקלאות ברת־קיימא. צרכים אלה מגבירים את הדרישה לפתרונות של חקלאות מדויקת בסביבה מבוקרת. גם מגפת הקורונה דחפה מדינות להקטין את הצורך ביבוא, ומאידך התבססות על תוצרת מקומית שאותה מאפשרות החממות גם במדינות קרות יחסית.

 

 

גבי מיודובניק, נשיא ומנכ"ל נטפים גבי מיודובניק, נשיא ומנכ"ל נטפים צילום: שחר צרפתי

 

כעת תוכל נטפים לספק למגדלים פתרון כולל בתחום החממות, כולל מבנים מתקדמים, השקיה, דישון ואגרונומיה, ולהבטיח חקלאות פרודוקטיביות ויעילות מרבית בכל תנאי האקלים.

 

נטפים נחשבת לחברת ההשקייה הגדולה בעולם בפתרונות השקיה חכמים עם 33 חברות בנות, 17 מפעלי ייצור ויותר מ־5,000 עובדים בעולם, אליהם יצטרפו כעת כ־100 עובדי גקון. טכנולוגיית המים של נטפים משמשות כ־80% מהחממות בעולם, אבל הכניסה לפתרון הכולל צפויה להגדיל את המכירות בתחום בעשרות מיליוני דולרים בשלוש השנים הקרובות.

 

נטפים נוסדה ב־1965, כשהיא מובילה את מהפכת הטפטוף, ומאז עברה לפתרונות להשקיה מדייקת. היא גם מובילה את החקלאות הדיגיטלית בתחום ההשקייה. השליטה בנטפים נמכרה ב־2017 לאורבי בידי קרן פרמירה לפי שווי של 1.9 מיליארד דולר. קיבוץ חצרים ממשיך להחזיק ב־20% מהחברה.

 

לדברי נשיא ומנכ"ל נטפים, גבי מיודובניק, "משבר הקורונה הדגיש את נושא הביטחון התזונתי והצורך בייצור מזון מקומי טרי. רכישת גקון תאפשר לנטפים צמיחה משמעותית בתחום החממות גם בשווקים בהם נטפים הייתה פחות פעיל".

x