בארץ

פחות מ-1% אובחנו אחרי החיסון, 0.02% עם תסמינים

מנתונים שאסף משרד הבריאות עולה כי מתוך כ-3.3 מיליון ישראלים שמוגדרים מחוסנים וחלף שבוע המנה השנייה של החיסון שקיבלו, פחות מ-5,000 אובחנו עם קורונה ורק 907 דיווחו על תסמינים. גם בבתי החולים הירידה בעומס המאושפזים מורגשת: "חולים ספורים בלבד הספיקו לקבל חיסון", אומרים בהדסה. פרופ' גליה רהב: "החיסון יעיל בצורה לא רגילה"

אדיר ינקו, ynet 15:0608.03.21

פחות מאחוז מכלל המתחסנים שחלף יותר משבוע מאז שקיבלו את מנת החיסון השנייה נדבקו ושיעור זניח עוד יותר פיתח תסמינים. כך עולה מנתוני משרד הבריאות המעודכנים שפורסמו היום (ב').

 

מהנתונים עולה כי מתוך 3,387,340 הישראלים שנחשבים מחוסנים - רק 4,711 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף ומתוכם רק 907 פיתחו תסמינים ובהם חום או תסמינים נשימתיים - 0.02% בלבד.

 

 

גם בבתי החולים מאשרים כי הנתונים משתקפים במחלקות הקורונה. "הנתונים מראים שהחיסון הוא אפקטיבי גם בעולם האמיתי, ואחוז הנדבקים מהמתחסנים הוא בערך אחוז אחד, כשהיינו מצפים שהוא יהיה 5%-4% לפי הנתונים שראינו גם במחקר של פייזר וגם במחקר של הכללית", מסביר פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים הדסה עין כרם.

 

"זה מראה ש-98% מהמתחסנים לא מתאשפזים, וזה גם מה שאנחנו רואים במחלקות בחודש וחצי האחרון. יש חולים ספורים בלבד מתוך 86 מאושפזים שהתחסנו, אולי שניים או שלושה שהתחסנו, שחלקם מאושפזים תקופה ארוכה כך שהם פחות מבטאים את מה שקורה", אמר.

מתחסן צעיר לקורונה מתחסן צעיר לקורונה

 

"מדובר על נתונים מדהימים", אומרת פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר וחברת קבינט המומחים. "החיסון עובד בצורה נהדרת וזהו זה לא מחקר אלא נתונים של 'החיים האמיתיים', שמצביעים על יעילות של כמעט 99% ממקבלי החיסונים. ההסבר שלי הוא שהחיסון הזה יעיל בצורה לא רגילה. זו הפעם ראשונה שאני רואה יעילות חיסונית בקרב מבוגרים שהיא כל כך משמעותית. עם זאת, אני בטוחה שלו היו לנו נתונים על השפעות החיסון מיום 14 לאחר קבלת המנה השנייה – היינו רואים מספרים נמוכים עוד יותר וגם בנתונים הללו אני בטוחה שכמעט כולם זה אנשים שנדבקו לפני המנה השנייה. באשר לסימפטומטיים, מה שאנחנו יודעים זה שמי שנדבק אחרי חיסון יש לו מחלה הרבה יותר קלה".

 

הנתונים עולים בקנה אחד עם נתונים נוספים שפורסמו אתמול, המצביעים אף הם על יעילות החיסון בכל הנוגע לכמות המאושפזים. לפי הנתונים, פחות מ-3% מכלל חולי הקורונה במצב קשה או קריטי קיבלו את מנת החיסון השנייה נגד הנגיף כשחלף כבר יותר משבוע ממועד קבלתה.

 

פרופ' גליה רהב פרופ' גליה רהב צילום: דנה קופל

 

על פי הנתונים, מתוך 6,095 שאושפזו בבתי החולים במצב קשה או קריטי מאז החל מבצע החיסונים - 175 מהם בלבד היו שבוע לאחר מנת החיסון השנייה. מנגד, 75% מהם טרם התחסנו, בסך הכל 4,589 בני אדם.

 

יתר המאושפזים היו לאחר מנת חיסון אחת שמספקת הגנה חלקית בלבד או פחות משבוע לאחר מנת החיסון השנייה. הנתונים אינם רלוונטיים לנפטרים מהנגיף, אך מנתוני משרד הבריאות מהשבוע שעבר עולה כי רוב הנפטרים מקורונה בחודש פברואר - כלל לא התחסנו.

x