משפט

ההנחה של ועדת החריגים לבעלה של גילה גמליאל

הבעל, עו"ד חובב דמרי, קיבל אישור מוועדת החריגים לצאת מהארץ להליך משפטי בארה"ב, אך הוועדה "שכחה" לבקש מסמך שיוכיח את קיומו. הוועדה בתגובה: "נושא המסמך ייבדק, וככל שיידרש יחודדו הנהלים". עורך דינו של דמרי: "שום פרט בבקשה שהגיש לא היה בלתי מדויק"

עמיר קורץ 18:2305.03.21

רגע לפני פתיחת השמיים וסיום תפקידה של ועדת החריגים לאישור כניסה ויציאה של ישראלים מהארץ דרך נתב"ג, עוד מקרה מעורר תהיות לגבי פעילות ועדת החריגים וההחלטות המתקבלות בה: עו"ד חובב דמרי, בעלה של השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, קיבל מהוועדה אישור מיוחד לצאת לארה"ב לאחר שהצהיר בפני הוועדה שהוא נדרש להגיע להליך משפטי – למרות שלא הציג מסמך או זימון מבית המשפט שלכאורה יתמוך בכך.

 

על כך שבעלה של השרה קיבל אישור מיוחד מהוועדה פורסם כבר הבוקר, אולם ל"כלכליסט" נודע מפי גורמים המעורים בעבודת הוועדה, כי דמרי קיבל את האישור החריג בלי להציג מסמכים שנדרשים על מנת להוכיח את קיומו של הליך משפטי שכזה או זימון כלשהו מבית המשפט. יצוין, כי השתתפות בהליך משפטי בחו"ל או ייצוג בהליך כזה הוא אחד הקריטריונים שהכללים מאפשרים לאשר יציאות חריגות מישראל חרף סגירת השמיים.  

גילה גמליאל גילה גמליאל צילום: המשרד להגנת הסביבה

 

הוועדה מצידה, כך טוענים גורמים שנחשפו לסיפור, התרשלה בכך שלא דרשה מדמרי מסמכים מתאימים שיתמכו בבקשתו כמו למשל זימון מבית המשפט בארה"ב, ואף לא דרשה ממנו השלמת מסמכים בטרם אישרה לו את הנסיעה שיצאה לפועל אתמול. זאת, כאשר בקשות אחרות מצד עורכי דין שביקשו לצאת מהארץ לפגוש לקוחות או לצורך עסקיהם, נדחו עקב אי עמידה בקריטריונים שנקבעו.

 

כזכור, בשבוע החולף נשמעו טענות על פרוטקציות והעדפת מקורבים מצד ועדת החריגים שבראשה עומד המשנה למנכ"ל משרד התחבורה שילה אדלר, מינוי אישי פוליטי של שרת התחבורה מירי רגב של מי שהיה בכיר בקמפיין הליכוד במערכות הבחירות האחרונות.

 

ממשרד התחבורה, האחראי על ועדת החריגים נמסר בתגובה: "עו"ד דמרי הצהיר בפני הוועדה כי הוא נדרש להגיע לארה"ב לצורך הליך משפטי אליו הוא נדרש, ולכן ניתן לו אישור כמבוקש. הוועדה פועלת בהתאם לקריטריונים ואמות המידה שפורסמו. נושא המסמך המצורף ייבדק וככל שיידרש יחודדו הנהלים".

 

עו"ד אילן בומבך המייצג את דמרי מסר בתגובה: "חובב דמרי קיבל אישור של ועדת החריגים לבקשה מפורטת שהגיש, אליה הוא צירף מסמכים. שום פרט בבקשה לא היה בלתי מדויק. בדקו את בקשתו והחליטו לאשרה. אין כאן שום בעיה בהתנהלותו".

 

בומבך סירב לענות לשאלה אם אכן היה הליך משפטי ומה היתה מטרת הנסיעה וענה כי "לא רואה טעם להיכנס לזה. הוא אדם פרטי ששומר חוק. הוא לא חש צורך עז לשתף בזה את התקשורת".

x