בארץ

ראשי רשויות דורשים: "לא לאפשר למורים שלא התחסנו להיכנס לבתי הספר"

צבעי הרמזור התעדכנו: ברוב הערים תלמידי ז'-י' יחזרו סוף-סוף לכיתות; משרד הבריאות: 78% מחולי הקורונה שמתו בפברואר לא היו מחוסנים; זינוק במספר גני הילדים שנסגרו עקב חשיפה לחולה קורונה

כלכליסט ו-ynet 22:1603.03.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

18:00 - ראשי הרשויות לרה"מ והשרים: "לא לאפשר למורים שלא התחסנו להיכנס לבתי הספר"

 

לקראת החזרה המלאה לבתי הספר בשבוע הבא, במסגרת הפעימה השלישית של היציאה מהסגר, רוב ראשי הרשויות בישראל חתמו על מכתב ששלחו לראש הממשלה, שר החינוך ושר הבריאות - ובו קראו שלא לאפשר לצוותי הוראה שלא התחסנו להיכנס לבתי הספר. "לא ייתכן שהזכות לפרטיות תגבר על זכותם של התלמידים, המורים והעובדים שלא להידבק בנגיף הקורונה", כתבו ראשי הרשויות.

 

לימודים בימי קורונה (ארכיון) לימודים בימי קורונה (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

16:38 - צבעי הרמזור התעדכנו: איפה יחזרו ללמוד בזום?

 

אחרי חודשים בבית, ביום ראשון הקרוב אמורים תלמידי ז'-י' לחזור לכיתות - אבל בחלק מהרשויות אותם תלמידים ימשיכו ללמוד בזום, וברשויות אחרות ילדים שכבר היו בבתי הספר ובגנים ייאלצו לשוב ללמידה מרחוק. משרד הבריאות פרסם היום (ד') בצהריים את הרשימות המעודכנות: זו רשימת צבעי הרמזור של היישובים, ואלו היישובים "הכתומים בהירים" שבהם ניתן יהיה לקיים לימודים מיום ראשון בבתי הספר ובגנים.

 

בכל היישובים הירוקים והצהובים כל הילדים יוכלו להגיע לבתי הספר ולגנים. בנוסף ייפתחו מוסדות החינוך בשכונות וביישובים "כתומים בהירים" עם ציון 7 ומטה ברמזור, אשר שיעור ההתחסנות בהם בגילאי 50+ הוא 70% ומעלה בניכוי מחלימים. לצד זאת פרסם משרד הבריאות את רשימת צבעי הרמזור ביישובים שבמועצות האזוריות, לצורך פתיחת גני הילדים ביישובים אלה.

 

בדימונה, לוד, טבריה, נוף הגליל, מעלות-תרשיחא וביתר עילית, שם התקיימו לימודים בימים האחרונים בבתי הספר ובגנים, הובילה העלייה בתחלואה לכך שמיום ראשון מערכת החינוך בערים אלו תיסגר שוב. לעומת זאת, בקריית מלאכי - שהייתה עיר אדומה והפכה לכתומה בהירה - יחזרו ללימודים רגילים ביום ראשון.

 

מעלות תרשיחא מעלות תרשיחא צילום: נשיונל פוטוגראפיק

רשימת הערים האדומות, שגם בהן לא יתקיימו לימודים בגנים ובבתי הספר, כוללת את הערים הערביות הגדולות נצרת, רהט ואום אל פחם, וכן ערים ערביות אחרות כטירה וכפר קאסם. גם שכונות רבות בירושלים, מרביתן במזרח העיר, מוגדרות אדומות. כך גם אזור מרכז-דרום בנתניה, שבו לא יתקיימו לימודים. גם בעשרות יישובים נוספים, מרביתם ערביים, שערי מוסדות החינוך לא ייפתחו בשבוע הבא.

 

הערים "הכתומות בהירות", שבהן ייפתחו מוסדות החינוך, הן בין היתר אופקים, אור עקיבא, אלעד, אשקלון, חדרה, טירת כרמל, יקנעם עילית, מגדל העמק, נהריה, נתיבות, סכנין, עכו, עפולה, צפת, קריית גת, קריית מלאכי, רחובות, רמלה ושדרות. בנוסף נכללות ברשימה זו שכונות רבות בירושלים ואזורים בבאר שבע ובנתניה.

 

עד 20 תלמידים בכיתה בז'-י'

 

אתמול פרסם משרד החינוך את מתווה הלימודים בכיתות ז'-י', לקראת חזרתן לבתי הספר ביום ראשון. לפי המתווה, הלימודים יתקיימו ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים-בהירים בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בקבוצה, לפחות יומיים בשבוע. בתי הספר יהיו פתוחים 6 ימים בשבוע. מורה יוכל לעבור בין 4 קבוצות קבועות לכל היותר, ואילו תלמיד יוכל לעבור בין 2 כיתות אורגניות/קבוצות.

 

פעילות בשטח פתוח תתאפשר בכל היישובים, בקבוצה של 20 משתתפים לכל היותר, כולל אנשי צוות. ניתן יהיה לקיים טיול חד יומי בשטח פתוח, ללא לינה, בכל היישובים. היציאה לטיול תהיה עם אותן קבוצות קבועות שבהן לומדים בשגרה עם אנשי צוות קבועים, בלא תחלופה של אנשי הצוות או של תלמידים בין הקבוצות.

 

בנוסף הוחלט אתמול כי כלל מסגרות החינוך המיוחד ביישובים ירוקים, צהובים וכתומים בהירים ישובו למתכונת פעילות מלאה, כולל בימי שישי. ביישובים אדומים וכתומים שאינם הוחרגו תימשך מתכונת הפעילות הנוכחית, עד השעה 14:00 בצהריים.

14:05 - משרד הבריאות: 78% מחולי הקורונה שמתו בפברואר לא היו מחוסנים

 

הרוב המכריע של הנפטרים מקורונה בשבועות האחרונים כלל לא התחסנו. כך עולה מנתונים שהוצגו הבוקר (יום ג') בהערכת המצב של משרד הבריאות.

 

על פי הנתונים, מתוך 19 אנשים שנפטרו אתמול – 16 לא התחסנו בכלל. ביום שני, מתוך 18 בני אדם שנפטרו – 12 כלל לא התחסנו.

 

בחודש שעבר, 78% מתוך 935 חולי הקורונה שמתו לא התחסנו בכלל או שהתחסנו במנת חיסון אחת בלבד. היתר נפטרו פחות משבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה או יותר משבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה, עם ייצוג משמעותי יותר לקבוצה הראשונה.

 

13:30 - זינוק במספר גני הילדים שנסגרו עקב חשיפה לחולה קורונה

 

מספר גני הילדים שנסגרו בעקבות חשיפה לחולים מאומתים ממשיך לזנק ועומד כעת על 471. כך עולה מנתונים שהוצגו הבוקר (יום ג') בישיבת הערכת המצב של משרד הבריאות. שלשום עמד הנתון על 350 גנים.

 

כניסה לבידוד של ילדי הגן עשויה להתרחש בעקבות הדבקה של אחד הילדים, הגננות או הסייעות. מנתוני משרד הבריאות מיום ראשון עולה כי כשליש מעובדי מערכת החינוך עוד לא התחסנו כלל, לא בחיסון הראשון ולא בשני, וקרוב למחצית מהם לא השלימו את החיסון השני.

 

מנגד, נרשמת יציבות במספר בתי הספר שנסגרו והוא עומד כעת על 36. אירועי ההתפרצות המרכזיים שנרשמו בימים האחרונים וגרמו לסגירה של גנים ובתי ספר התרחשו בהוד השרון, רמת השרון עמק חפר, גבעת שמואל, אופקים, ג'ת ופתח תקווה.

 

 

גן ילדים גן ילדים צילום: דנה קופל

 

11:30 - מחצית מהמאומתים - צעירים

 

עוד מנתוני התחלואה והחיסונים ממשרד הבריאות: חלה ירידה נוספת במספר החולים - וכעת מאושפזים בארץ 717 חולים במצב קשה. בסך הכל 4.8 מיליון ישראלים חוסו במנה הראשונה ועוד 3.5 מיליון חוסנו במנה השנייה. עוד עולה מהנתונים, כי 48.5% מהמאובחנים אתמול הם בני פחות מ-19. בקבוצת גיל זו התחלואה ברוב המכריע של המקרים אינה קשה. 717 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים במצב קשה, בהם שבעה ילדים ונערים. 224 מהמאושפזים מחוברים למכונות הנשמה.

 

ביום ראשון הקרוב, כשבועיים לפני הבחירות, שורת ענפים יוכלו להיפתח מחדש תחת הגבלות של התו הירוק והתו הסגול. הפעימה השלישית של תוכנית היציאה מהסגר תצא לדרך עם החזרת הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות, וכן פתיחת מסעדות, אולמות וגני האירועים ובתי מלון.

נמל תל אביב לא בזמן הקורונה (ארכיון) נמל תל אביב לא בזמן הקורונה (ארכיון) צילום: יריב כץ

 

10:00 - שיעור החיוביים אתמול - 4.8%, הנמוך ביותר מסוף דצמבר

 

אתמול אובחנו 4,265 נדבקים נוספים בנגיף הקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות. אתמול בוצעו כ-88 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 4.8% - הנתון הנמוך ביותר מאז סוף דצמבר. מקדם ההדבקה עלה בחזרה ל-1. אתמול מתו 19 חולים, ובכך עלה מניין המתים במגפה ל-5,797 בני אדם. בבתי החולים מאושפזים 717 חולים במצב קשה, מהם 224 מונשמים.

 

08:45 - 19 היישובים הכי אדומים - ערביים; עלייה של 24% בחולים הקשים במגזר

 

פרופ' ערן סגל, מרכיב מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן, פרסם אמש נתונים מעודכנים שמראים בבירור את העלייה במספר הנדבקים והחולים קשה במגזר הערבי.

 

בשבוע האחרון מספר חולי הקורונה החדשים שמצבם קשה עלה ב-24% במגזר הערבי, והם מהווים יותר משליש מסך החולים קשה החדשים. זאת, אף שהמגזר עצמו מהווה 18% מכלל האוכלוסייה בארץ. מנגד, הירידה בחולים קשה החדשים ממשיכה במגזר הכללי (10%-) ובמגזר החרדי (22%-), ורק 6% מהחולים קשה החדשים הם מהמגזר החרדי.

   

משהד משהד צילום: גיל נחושתן

 

מקדם ההדבקה במגזר הערבי עומד על 1.17, לעומת 0.96 במגזר הכללי ו-0.82 בחרדי. בשבוע האחרון גדל גם מספר המאומתים במגזר הערבי (עלייה של 29%) וכך גם מספר המאושפזים (זינוק של 24%). זאת, לעומת ירידה של 32% במספר המאושפזים במגזר החרדי.

 

גם מבט על היישובים האדומים מראה את התפשטות הקורונה במגזר הערבי. למעשה, 19 היישובים שציון הרמזור שלהם הוא הגבוה ביותר הם ערביים - משהד וג'לג'וליה (היישובים היחידים בארץ עם ציון הרמזור המקסימלי 10), ואחריהם עין נקובא, רהט, דיר חנא, חורפיש, כסרא-סמיע, לקיה, שייח דנון, מג'ד אל כרום, אום אל פחם, כפר ברא, עילוט, עיילבון, עין מאהל, כפר יאסיף, נצרת, מעלה עירון ויפיע.

 

ברשימת היישובים האדומים נמצאות פרט לנצרת, רהט ואום אל פחם גם ערים נוספות כטירה, כפר קאסם ובקה אל גרבייה. אותה רשימה אדומה כוללת רק שלושה יישובים יהודיים - הערים דימונה ונוף הגליל, והמושב ברקת.

 

 

x