$
בארץ

"יש לעודד חיסונים אך אסור לכפותם - בטח לא על צוותי הבריאות"

ד"ר יואב יחזקאלי, חבר מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, התייחס להנחיית מנכ"ל משרד הבריאות, המחייבת את אנשי המערכת להתחסן; לדבריו, אין הצדקה אתית ומקצועית לכפות את החיסונים ולשלול זכויות; "דווקא בעת משבר הכרחי להבטיח את האמון של צוותי הרפואה במערכת"

אדריאן פילוט 22:1101.03.21

"יש לעודד חיסונים אך אסור לכפות אותם, בטח לא על צוותי הבריאות", כך אומר ד''ר יואב יחזקאלי, חבר מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, מומחה לרפואה פנימית ומנהל בכיר במערכת הבריאות. זאת בעקבות הנחיית מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי, לחייב את הצוותים במערכת הבריאות להתחסן נגד קורונה, ומגבילה את אילו שלא עושים זאת.

 

 

 

יחזקאלי, ממקימי צוות הטיפול במגפות ותוכניות ההיערכות לאירוע ביולוגי חריג, ממליץ לכלל מטופליו להתחסן, לא רק נגד קורונה, אלא גם באופן כללי.

 

החיסון של פייזר החיסון של פייזר צילום: בלומברג

 

עם זאת בשיחה עם "כלכליסט" הוא מבקש להבהיר כמה נקודות. ראשית כל, הוא אומר כי החיסון של פייזר נגד קורונה עבר אישור FDA לשימוש חירום (EUA) בלבד. לדבריו,  "זה אישור שנותנים כשיש מחלה קשה שאין לה טיפול אחר". המשמעות היא כי השימוש בחיסון כזה, הוא אומר, צריך להתבצע תחת מגבלות, והמחוסן צריך לקבל את דף המידע של פייזר (הכולל כ-6 עמודים), שם נמצא המידע הרלוונטי. לדבריו, אזרחי ישראל לא קיבל את אותו עלון. חשוב מכך: הוא אומר שיש חובה להציג למתחסן את האפשרות שלא לעשות זאת ולהודיע לו שהוא אינו מחויב לקבל את החיסון .

 

ד"ר יואב יחזקאלי ד"ר יואב יחזקאלי

"המצב היום שבו מוטלות מגבלות על מי שלא מתחסן – החל מאי כניסה לחדר כושר וכלה בבעיות בכניסה למקום עבודה שלו - מאוד בעייתי. אני אומר את הדברים כרופא וכאיש מקצוע כי הבעייתיות איננה רק מבחינה אתית אלא גם מקצועית-עניינית", אומר יחזקאלי. הוא מסביר כי "חשוב להגן ולחסן את בני ה-60 ומעלה, שם התחלואה הקשה והתמותה הגבוהה, כאשר סיכוייהם של אנשים צעירים ובריאים לחלות בקורונה נמוכים מאוד. לכן, אין הצדקה לכפות, לחייב או לייצר מצב שאנשים שלא יתחסנו יאבדו זכויות – מזכות התנועה ועד זכות העיסוק. אין לזה הצדקה בריאותית כי הלא מחוסנים אינם מעמידים בסיכון את המחוסנים - כי יעילות החיסון גבוהה, כ-95% לפי המחקרים השונים. יתרה מזו, אנו מניחים בסבירות גבוהה גם שאלו שמחוסנים אינם מדביקים".

 

"יש לעודד להתחסן ואני תומך בזה. אבל אם אתה מונע מבן אדם ללכת לחדר כושר או אפילו לעבוד-  אז מדובר על סוג של כפייה", מסכם יחזקאלי שמוסיף כי "לצוותי רפואה מקום ותפקיד מיוחד בעת מגפה. כתמיד חשוב להם לשמור על המטופלים שלהם, שחלקם פגיעים למחלות מדבקות, ולכן רובם בוחר להתחסן. יחד עם זאת, דווקא בעת משבר הכרחי להבטיח את בטיחותם, רווחתם ואת האמון שיש להם במערכת. לכן אין מקום לכפיית חיסון על צוותי רפואה וגם לא לסנקציות כלשהן על מי שבוחר לא להתחסן".

x