$
בארץ

הפעימה השלישית תתקיים כמתוכנן: מסעדות וגני אירועים ייפתחו ביום א'

הממשלה אישרה את פתיחת הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות כבר ביום א' הקרוב. גם מסעדות, מלונות וגני אירועים ייפתחו למתחסנים ומחלימים. זאת, על אף שפרויקטור הקורונה הזהיר את השרים מקידום הפעימה השלישית של ההקלות

ynet 21:0301.03.21

הממשלה אישרה הערב (יום שני) כי הפעימה השלישית של היציאה מהסגר תתקיים כמתוכנן. כלומר, הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות יתחדשו כבר ביום א' הקרוב - 7 במרץ.

 

גם מסעדות, מלונות וגני אירועים ייפתחו למתחסנים ומחלימים. התקנות יובאו לאישור הממשלה בהתאם לסיום העבודה עליהן.

 

 

 

הממשלה אישרה הערב (יום שני) כי הפעימה השלישית של היציאה מהסגר תתקיים כמתוכנן. כלומר, הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות יתחדשו כבר ביום א' הקרוב - 7 במרץ. גם מסעדות, מלונות וגני אירועים ייפתחו למתחסנים ומחלימים. התקנות יובאו לאישור הממשלה בהתאם לסיום העבודה עליהן.

 

חתונה תחת הגבלות הקורונה חתונה תחת הגבלות הקורונה צילום: גיל נחושתן

 

 

הצעדים שאושרו בממשלה

 

  • בנוסף לקיים כיום, יתאפשרו לימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות, וכן בערים כתומות בהן 70% מחוסנים ותכנית מגן חינוך.

 

  • ללא תו ירוק: בנוסף לקיים כיום, תתאפשר ישיבה בחוץ בבתי קפה ומסעדות בהתאם לכללי התו הסגול.

 

  • באמצעות תו ירוק: בנוסף לקיים כיום, תתאפשר ישיבה גם בפנים וגם בחוץ בבתי קפה ומסעדות, פעילות מלאה של בתי המלון, גני אירועים, אטרקציות וכנסים.

 

  • מגבלת התקהלות: 20 בפנים ו-50 בחוץ (מלבד בערים אדומות שבהן תישאר המגבלה של 10:20).

 

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש צילום: טל שחר

 

מוקדם יותר הזהיר פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש את שרי הממשלה מעלייה תלולה במקדם ההדבקה בימים הקרובים - והמליץ לממשלה שלא להקדים את מתווה היציאה. לדבריו, עד שמקדם ההדבקה ירד ל-0.79, הוא עלה בשבוע האחרון בצורה חדה ועומד על 1.

 

לדבריו, אירועי פורים ככל הנראה יתרמו לעלייה נוספת במקדם ההדבקה בשבוע הקרוב. פרופ' אש ציין תחילה כי מוטב לחכות לנתוני התחלואה ביום רביעי ולפיהם לקבוע את המשך הפתיחה - אך לאחר מכן התרכך.

 

פרופ' אש ציין כי הירידה בחולים הקשים היא איטית יותר מהמצופה - וכי התחזית הייתה אופטימית. "אנחנו לא יודעים להסביר מדוע הירידה של החולים הקשים יותר איטית, וזה מדאיג אותנו", אמר הפרויקטור. פרופ' אש הוסיף כי התמותה ירדה לכ-20 בני אדם ביום.

 

עוד הוסיף פרופ' אש כי מספר החולים במצב קשה הוא המפתח למדידת הפתיחה של המשק. "צריך לזכור שאם מספר המאומתים יעלה למספר גבוה מאוד - ויש אפשרות כזאת אם נפתח את כל המשק - גם מספר החולים קשה יעלה", ציין הפרויקטור. "אם זה עולה למספרים מסוכנים צריך לדעת לעצור. זאת לא הנקודה עכשיו אבל אני לא רוצה שתהיה תחושה שאפשר להתנהג כרגיל והתחלואה לא תעלה. זה לא כך".

 

שרי הממשלה התנגדו לדבריו של הפרויקטור. השרים אריה דרעי ואופיר אקוניס אמרו כי לדעתם חייבים להמשיך עם פתיחת ההגבלות כמתוכנן. גם שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי הוא מציע להתקדם ביום ראשון בהתאם להצעה המקורית. לדבריו, "אנחנו מסכימים שהמצב פחות מדאיג ממה שהיה לפני החיסונים".

 

אדלשטיין הוסיף כי "מסעדנים - בהתחלה חשבנו שמסעדות גדולות עם תו ירוק וקטנות בלי תו ירוק. הם באו והציעו שבפנים ישבו רק מחוסנים ומחלימים ובחוץ עם מרחק ולפי התו הסגול. אנחנו מקבלים את זה כדי להגיע להבנה עם כל הגורמים. אנחנו רואים הקפדה על התו הירוק בחדרי הכושר, בבתי מלון ומה שנפתח". ראש הממשלה בנימין נתניהו תמך בהצעתו של אדלשטיין להמשיך בפעימות כמתוכנן.

x