$
בארץ

משרד הבריאות הכריע: כל הצוותים חייבים להתחסן נגד קורונה

מנכ"ל המשרד, חזי לוי, פרסם עדכון לפיו עובד לא מחוסן במערכת הבריאות לא יוכל לעבוד במחלקות מסוימות; מי שמסרב לחיסון לא יתקבל לעבודה, וסטודנט למקצועות רפואיים במצב זה לא יורשה להמשיך בלימודיו

אדריאן פילוט 20:0901.03.21

משרד הבריאות פרסם הערב (ב') עדכון חוזר מנכ"ל המחייב את כל צוותי מערכת הבריאות (רופאים, אחיות, מקצועות רפואה, אדמיניסטריציה ותמיכה) להתחסן נגד קורונה. יש לציין כי על מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הופעלו לחצים מכיוון מערך האשפוז וקופות החולים לקבל את ההחלטה הזו.

 

 

 

בשעות הצהריים פנה כלכליסט בשאילתה למשרד הבריאות בנושא, אך שם סירבו להשיב עד לפני שעה קלה – אז הוציא המשרד את החוזר לציבור הרחב.

 

לפי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מספטמבר 2016 על כל עובדי מערכת הבריאות ותלמידי מקצועות הבריאות להתחסן כנגד מספר מחלות כמו פוליו, טטנוס, דיפטריה, שעלת, חזרת, חצבת, אדמת (ילדי 1957 ומעלה), שפעת והפטטיס B, כך שלחובת חיסון עובדי מערכת הבריאות יש תקדים.

 

"העובד יזומן לקבלת הסבר על השלכות סירובו"

"לנוכח מגפת נגיף קורונה החדש, ולאור זמינות חיסון יעיל ובטוח נגדו, להלן תוספת לחוזר המנכ"ל (של 2016)",  כותב פרופ' לוי. לפי ההוראות החדשות, "במקרה של סירוב לקבל חיסון של תלמיד/עובד מערכת הבריאות: הוא יזומן למרפאת החיסונים לקבלת הסבר על ההשלכות הרפואיות של סירובו, כלפיו וכלפי מטופליו, ואת ההשלכות הפוטנציאליות של החלטתו (כולל השלכות ביטוחיות ונזיקיות). העובד יצהיר על סירובו ויתעד אותו בחתימה על טופס סירוב. טופס הסירוב של עובד מערכת הבריאות יישמר בתיקו של העובד במרפאת החיסונים/פרסונל של המוסד הרפואי, ואם אין מרפאה כזו - במחלקת משאבי אנוש של המעסיק, והודעה על כך תימסר למנהל האחראי על שיבוצו לעבודה".

 

 

פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות

 

עוד קבע לוי, לשעבר מנהל בית חולים ברזילי, כי "מי שחוסן כנגד קורונה בחו"ל יידרש לבצע בדיקה סרולוגית בישראל. אם הבדיקה תהיה חיובית, ייחשב כמחוסן". בנוסף, מי שהוגדר כמחלים אינו נדרש לקבל חיסון, כל עוד אישור ההחלמה בתוקף.

 

עוד נקבע כי עובד במערכת הבריאות, שלא חוסן כנגד קורונה, לא יוכל לעבוד עם חולים מהקבוצות או במחלקות הבאות במוסד הרפואי: מחלקות ובהן חולים במצב של דיכוי חיסוני, כגון במחלקות להשתלת מח עצם, המטו-אונקולוגיה, אונקולוגיה, יילודים ופגייה או עבודה עם חולים אלו במרפאות או בקהילה; וגם מחלקות קורונה ומיון נשימתי.

 

עם זאת, נקבע כי מנהל המוסד הרפואי רשאי לאשר באופן פרטני עבודה של עובד מערכת בריאות לא מחוסן במחלקות שבהן חולים עם מצב של דיכוי חיסוני, בתנאי שאין תחליף מתאים לעובד.

 

ולסיכום, סוגיה חשובה שעלתה בשיחות מול מנכ"לי קופות החולים והטריד אותם מאוד: "לא יתקבל לעבודה במוסד רפואי עובד חדש, המסרב להתחסן". תלמיד חדש במקצועות הבריאות שלפי מקצועו נדרש במהלך לימודיו לבצע עבודה מעשית באחת המחלקות הרלונטיות, לא יוכל להתקבל להמשיך בלימודיו אם הוא מסרב להתחסן.

x