$
בארץ

רגב: "מתכוונים לגבש מתווה מיוחד להחזרת ישראלים לבחירות"

שרת התחבורה אמרה היום כי "יש למנוע מצב שבו 4 ימים לפני הבחירות כולם ינחתו"; רגב הגיבה לביקורת על כך שוועדת החריגים שמאשרת כניסה לארץ מפלה לטובה חרדים: "טענות שלא יעלו על הדעת"

תומר הדר 13:5528.02.21

"השמים סגורים כדי למנוע כניסת וריאנטים ומוטציות חדשות לישראל והממשלה אישרה כניסת עד 2,000 נוסעים ביום - בפועל נכנסים עד 800 נוסעים ביום לפי אישור הוועדה", כך אמרה היום (א') שרת התחבורה מירי רגב במהלך סקירה מיוחדת בנושא פתיחה עתידית של השמים לקראת הבחירות.

 

 

 

לדברי רגב, "ועדת החריגים עברה לאחריות משרדי לפני שבוע וחצי, הוועדה כוללת נציגים ממשרדי החוץ, התחבורה, האוכלוסין והבריאות. בוועדה משתתפים גם אנשי משרדי התפוצות והקליטה, ומשרד המשפטים לא ביקש מעולם לקחת חלק בוועדה. לכל משרד שחבר בוועדה יש ייעוץ משפטי שמלווה אותו, ונשמח לקבל גם נציג של משרד המשפטים.

 

"הוועדה עובדת בשקיפות מלאה ולפי קריטריונים שנקבעו בחקיקה. אני יודעת שיש אלפי ישראלים בחו"ל, אך ועדת החריגים נועדה לצמצם את הכניסה לישראל. יש סוגיות מאוד ספציפיות שאושרו בתקנות שמתייחסות לישראלים שיצאו ב-25.1 והם יכולים לשוב ארצה.

 

 

נתב"ג שומם נתב"ג שומם צילום: אי פי איי

 

"הוועדה עובדת בצורה מקצועית, מספר חברי הוועדה הוגדל והסטתי את המשנה למנכ"ל שלנו לטובתה. בשישי-שבת יש קצין משמרת שתפקידו הוא לתת מענה לסוגיות רפואיות בהולות. יש כ-4,500 בקשות מדי יום, והנחיתי לתת תשובה בתוך 48 שעות".

 

"הטענה שאנו מאשרים בעיקר חרדים לא תעלה על הדעת. בטיסות מפרנקפורט לדוגמה אין חרדים. יש ישראלים רבים שמפרסמים מכתבי תודה", אמרה השרה.

 

מתווה שיבטל את ועדת החריגים

 

רגב אמרה עוד כי בשלב מסוים מתווה הכניסה לישראל יצטרך להיות ללא ועדת חריגים, ולאחר מכן יהיה גם מתווה של טיסות ירוקות לכניסת תיירים. "הבוקר התקיים דיון במל"ל והיעד הוא החזרה מיידית של אזרחי ישראל לבחירות, פתיחת השמים לאזרחים בלבד בהתאם למתווה שיגובש בהמשך - וכשמתווה זה יאושר, תבוטל ועדת החריגים", אמרה רגב. "המשמעות תהיה הגברת מספר הטיסות והכנסת ישראלים לישראל, ויש להיערך לכך מבחינת הצבת מאות דוגמים ופקחים. אנו נערכים עם חברות התעופה הישראליות לבדיקת אנטיגן, והדבר תלוי באישור של משרד הבריאות. מדובר בבדיקה שמאפשרת לבדוק בתוך 15 דקות האם אדם הוא מידבק. יש למנוע מצב שבו ארבעה ימים לפני הבחירות כולם ינחתו. אני רוצה לייצר מצב שבו הממשלה תקבע כמה ישראלים ישובו ביום, ואנו נקבע 'סלוטים' לטיסות. אנו בוחנים גם הפיכה של שדה רמון לאי ירוק שיקל על הישראלים. יהיו כאן ישראלים רבים שיבואו ואיננו רוצים להגיע למצב שלא נוכל לפקח עליו. עלינו לקבוע פרמטרים שבגינם נוכל לסגור את הכניסה לישראל אם צריך - ונצטרך לראות מה יקרה בעולם מבחינת הסכמים בינלאומיים", הוסיפה שרת התחבורה.

 

 

מירי רגב שרת התחבורה מירי רגב שרת התחבורה צילום: אבי מועלם

 

לדברי רגב, "אני מעריכה שמעל 25 אלף ישראלים רוצים לשוב לארץ, הם ביקשו לשוב דרך ועדת החריגים ולא יכולנו לאפשר לכולם להגיע. ברור שברגע שאין ועדת חריגים,  משרד הבריאות יצטרך לקבל החלטה לגבי מלוניות - וביטול המלוניות יכתיב אכיפה מאוד מחמירה של משטרת ישראל בקהילה. זהו תנאי הכרחי להבאת ישראלים ארצה כדי למנוע הדבקה של הציבור. החלטה זו חייבת להתקבל על ידי הממשלה מחר".

 

חזרה לחיים בטווח הרחוק

 

"קיים מתווה שגובש בסיוע חברות התעופה הישראליות לחזרה לשגרה", אמרה שרת התחבורה. מחר אנו עתידים לאשר שני יעדים נוספים לטיסות - פריז וקייב. אם מחר תתקבל החלטה שהישראלים יגיעו לישראל מכל מקום, כמובן שלא יהיו יותר יעדים פיזיים, כלומר פריז וקייב. הדבר לא ישחרר מהצורך בבדיקה בתוך 72 שעות, לא ישחרר מצמיד אלקטרוני ולא מהצורך בבדיקת קורונה בישראל.

 

 

 

"הממשלה תצטרך לקבל החלטה האם מוותרים על המלוניות ועל ועדת החריגים וכולם ילכו לבידוד בית, וכיצד תהודק האכיפה בתוך הקהילה. מעבר לכך אנו ערוכים לקראת חודש אפריל בהתאם להיקף החיסון. אנו מבינים שהקורונה תלווה אותנו זמן רב, וסגר וסגירת השמים אינם פתרון לטווח ארוך. מעבר לכך, אני גם סבורה שאין סיבה למנוע יציאה של ישראלים מהארץ ברגע שיהיה מתווה מסודר.

 

"הדרך היא יצירת אי ירוק בשדה התעופה, תמריץ חיובי למתחסנים ומתן מענה לילדים ומי שאינו יכול להתחסן. בסופו של דבר בדיקת האנטיגן תיתן לכך מענה, ובהמשך נפתח גם את השדה על פי התו הסגול, החל בדיוטי פרי וכלה בחנויות".

 

"בעתיד לא יהיו מלווים לטיסות, הפרידה תהיה מחוץ לשדה. ייערכו בדיקות אנטיגן, ולאחר מכן בשדה התעופה יהיה קיצור זמנים למינימום  בצ'ק אין. באפריל ייכנסו לתוקף בדיקות מהירות, ובסביבות מאי המתווה יורחב גם לתיירים", אמרה רגב.

 

שמואל זכאי, מנהל נתב"ג, אמר: "אנו מציעים מסלול נוסע יוצא בשני מתווים: אחד למחוסן ומחלים ואחד למי שאינו מחוסן. לגבי הנוסעים שחוסנו, הם יידרשו לבדיקת קורונה והצהרת בריאות ומשם ייכנסו לטרמינל. מי שאינו מחוסן וטס לחוץ לארץ יעבור בדיקת PCR לפי היעד, יצהיר הצהרת בריאות ויעבור לאחר מכן בדיקת אנטיגן שלילית 4 שעות לפני הכניסה לטרמינל. ואז הכניסה לטרמינל תותר.

 

"במקרה של מי שמגיע לישראל - המחוסנים יחויבו בבדיקת PCR בטווח של 72 שעות לפני ההמראה - הצהרת בריאות ואז פטור מבידוד. במקרה של מי שלא מחוסן - תידרש בדיקת PCR בטווח של 72 שעות לפני ההמראה, לאחר מכן הצהרת בריאות ואז בדיקת אנטיגן. מי שחיובי לאחר בדיקת האנטיגן יטופל כחולה מאומת ומי ששלילי ילך לבידוד ביתי מקוצר", אמר זכאי. 

x