$
בארץ

הממשלה אישרה: עוצר לילי מחמישי עד ראשון

פורים בלי מסיבות: השרים אישרו את דרישת משרד הבריאות לעוצר בין 05:00-20:30 בסוף השבוע, והתחבורה הציבורית הבינעירונית תיפסק אחרי השעה 20:00. שר התרבות התעמת עם נתניהו על סוגיית המופעים - ונמנע בהצבעה. ההכרעה על הרחבת הפעילות של מערכת החינוך נדחתה. נתניהו: "נרכוש עוד עשרות מיליוני חיסונים, אזרחים יצטרכו להתחסן פעמיים בשנה"

ynet 21:0023.02.21

יומיים לפני תחילת החגיגות, שרי הממשלה אישרו הערב (שלישי) את הטלת העוצר הלילי מיום חמישי ועד ראשון בין השעות 05:00-20:30. שר התרבות חילי טרופר נמנע בהצבעה בעקבות עימות עם נתניהו על קיום מופעים בימי הסגר. ההחלטה על פתיחת מערכת החינוך נדחתה לשבוע הבא.

 

הישיבה נקבעה תחילה לשעה 17:30, אך נדחתה כל הזמן לשעה מאוחרת יותר כדי שראש הממשלה בנימין נתניהו יגיע לתיאטרון החאן בירושלים ויצפה לבד בקטע מהצגה שתעלה הערב. כשנשאל על ידי אחת השחקניות מדוע הוא לא נשאר לראות את כל ההצגה השיב שהוא בדרך ל"הצגה אחרת" בשם ישיבת הממשלה: "קומדיה, דרמה. הכל ביחד. הצגה מעניינת", אמר נתניהו שטען כי לא ביקר בתיאטרון הירושלמי כחמישים שנה. לבסוף עזב נתניהו את המקום מבלי לראות את ההצגה.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: דוד כהן/פלאש90

 

 

במשרד הבריאות דרשו הערב להחזיר את מלוניות הבידוד שבוטלו בוועדת החוקה אתמול, ולצמצם בימי החג את התחבורה הציבורית ב-50% - ולהפסיק את הפעילות הבינעירונית כבר בשעה 20:00. "התקנות יהיו כמו הסגר הקודם", אמר הפרויקטור אש. "מגבלה של קילומטר מהבית ואיסור שהייה בבית של אחר". לפי נתוני המשרד, 1,701 חולי קורונה הגיעו לארץ בדצמבר ובינואר - וגרמו להדבקה של 4,384 ישראלים. עוד עלה כי 80% ממקרי הקורונה בארץ נגרמו מהמוטציה הבריטית. בין 2%-1% הם מהמוטציה הדרום-אפריקנית.

 

 צילום: עמית שאבי

נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "אנחנו לא רוצים שזה יהיה כמו פורים הקודם ואני בטוח שבכוחנו למנוע את זה. יש בקשות שונות לדון בפתיחת החינוך, נתחיל לדון בזה היום ונמשיך לדון בזה ביום שני. נקבל החלטה מושכלת בנושא" .מוקדם יותר אמר כי "אנחנו עדיין בתחרות מול הנגיף ומול המוטציה המשתוללת. לצורך זה אנחנו צריכים לעבור את הימים הקרובים בשעה שאנחנו מחסנים את האוכלוסייה שבסיכון ומשלימים את מבצע החיסונים. לכן, אני אכנס את הממשלה הערב ואנחנו נקבל החלטות כדי למנוע מה שקרה בפורים הקודם, אנחנו לא רוצים שזה יחזור על עצמו".

 

ניצב אמנון אלקלעי, ראש אגף המבצעים במשטרה, אמר כי הוא צופה אירועים גדולים והפרות בירושלים למרות העוצר. נתניהו שאל אותו ממתי הוא חושב שכדאי להטיל את העוצר כדי למנוע את ההתקהלויות, ואלקלעי השיב לו כי בעיניו צריך למנוע או למזער לחלוטין את ההגעה והתחבורה לירושלים בימים הקרובים.

חילי טרופר חילי טרופר צילום: אבי מועלם

 

בניגוד לעמדת שר הבריאות, שר הביטחון בני גנץ עומד ללחוץ על השרים לפתוח את מערכת החינוך בערים הירוקות והצהובות כך שגם תלמידי הכיתות ז'-י' יוכלו להגיע לבתי הספר במתכונת של חצאי כיתות. בכחול לבן צפויים לדרוש גם משר החינוך יואב גלנט לנהל דיון עם ארגוני המורים על החזרת ימי הלימודים בקיץ.

 

"אני חושב שצריך להדק את המגבלות שמטילים על עצמנו בפורים", אמר גנץ. "אולי בפורים יהיה סגר אבל בפסח יהיה סדר, צריך למנוע התקהלויות רחבות". גנץ הודה לדרעי על כך שהסכים לפתוח את מעבר טאבה לישראלים שנשארו בסיני.

 

פרויקטור הקורונה אמר לשרים כי שיעור החיוביים יורד לאורך הזמן וגם מספר הנפטרים ירד ב-30%-25%. הוא ציין כי בהתאם לתחזיות, בעוד כשבוע מספר החולים הקשים יעמוד על כ-600 בני אדם. בצהריים קרא אש לציבור החרדי לשמור על ריסון במהלך החג כדי שהמשפחות יוכלו לחגוג את פסח ביחד. בתדרוך שערך לכלי התקשורת אמר אש כי הוא קורא למנהיגות החרדית למנוע את העלייה בתחלואה, והודה כי הוא חושש שפורים יהפוך למוקד התפרצות שיביא לגל רביעי.

 

השרים החלו להציע את הרעיונות שלהם. שרת התיירות אורית פרקש הכהן אמרה כי היא תומכת בהגבלות בפורים, אך מאמינה שהאיים הירוקים חייבים להמשיך כדי לשמור על המלונות. שר הרווחה איציק שמולי הציע לעכב את תחילת העוצר הלילי לשעה 22:00 כדי להרוויח עוד שעתיים לבעלי העסקים, וכי המסיבות מתחילות מאוחר יחסית. השר אופיר אקוניס ביקש לחדד שגם מסיבות טבע יהיו אסורות במסגרת התקנות. מזכיר הממשלה צחי ברוורמן כעס על ההתפרצויות של השרים ואמר: "לקראת פורים שבא עלינו לטובה אני מציע לשרים להתחפש לתלמידים בכיתה א', כך שיהיה שקט בדיון כפי שקיים בכיתה א'".

 צילום: יריב כץ

 

בהמשך אמר נתניהו כי בעקבות שיחה עם מנכ"ל חברת התרופות פייזר ישראל תרכוש מיליוני חיסונים, מתוך הנחה שהאזרחים יצטרכו להתחסן פעמיים בשנה. "החל מעוד חצי שנה אנחנו נערכים לחסן את כל אוכלוסיית ישראל, כולל הילדים. פייזר אמרו שהם עובדים על חיסוני ילדים והתוצאות צריכות להגיע באפריל-מאי. בהתאם לזה במידה ותהיה אפשרות לחסן גם ילדים לפי הפרוטוקול", אמר.

 

שר התרבות חילי טרופר התנגד להחלת העוצר על מופעי התרבות - בין השאר בשל הגעתו של נתניהו לתיאטרון החאן בערב שבו תכנן להגיע עם הנשיא ריבלין. "הקדמנו או דחינו את מרבית המופעים, נשאר מספר מאוד קטן של מופעים, ברמה של בודדים, ובאישור מנכ"ל משרד הבריאות", טען. "דובר על זה במפורש שאנשים בדרך למופעים יציגו כרטיסים לשוטרים".

 

ראש הממשלה הרים עליו את הקול ואמר: "אני מתנגד בכל תוקף. ניתן להם את הפיצוי, איזו מחשבה זו בכלל? עולם התרבות יקרוס אם ידחו שני מופעים? אם נתב"ג סגור וידענו לעשות סגרים, נעשה הופעות? אי אפשר לשבור את המשמעת המינימלית שצריכה להיות בימי הסגר. אתה יוצר בעיה לציבור שלם". גנץ התערב ואמר: "בואו נעבור הלאה, נדאג לפצות אותם".

x