$
בארץ

גרמניה רוכשת "מעיל רוח" מרפאל, אבל בקטנה

משרד הביטחון הודיע היום שצבא גרמניה יהיה הלקוח השלישי של מערכת הגנת הטנקים המהפכנית של רפאל, אבל העדיף להסתיר את הפרטים המלאים: עסקה של כ-40 מיליון יורו בלבד, למספר קטן של טנקי ליאופרד

אודי עציון 14:0623.02.21

משרד הביטחון הכריז הבוקר על עסקה ראשונה למכירת מערכת ההגנה של רפאל לטנקים, מעיל רוח, לצבא גרמניה.

 

 

 

"פעם נוספת, אנו רואים את ההערכה והכבוד שרוחשים גופי ביטחון ברחבי העולם לחדשנות והטכנולוגיה של ישראל. כמו פיתוחים רבים של מפא"ת ורפאל, גם מערכת "מעיל רוח", היא קודם כל אמצעי מציל חיים ותוצר של חשיבה פורצת דרך של אנשי התעשיות הביטחוניות, שהם גורם משמעותי בחיזוק מעמדה הביטחוני של ישראל. העובדה שגרמניה, עמה חולקת ישראל מערכת יחסים חשובה וממושכת, מביעה אמון במערכת, מדגישה את העוצמה של התעשייה הישראלית ואת שיתוף הפעולה הקרוב בין המדינות", אמר שר הביטחון בני גנץ.

 

מערכת מעיל רוח של רפאל מערכת מעיל רוח של רפאל צילום: רפאל

 

בפועל החלו הניסויים במערכת על הטנק הגרמני כבר ב-2019, הרבה לפני שגנץ נכנס למשרד. המשרד סירב למסור גם את הפרטים הכלכליים של העסקה, בטענה שהגרמנים אינם מאשרים זאת. אולם מקורות גרמניים דיווחו שהמערכת תותקן רק ב-17 טנקי ליאופרד-2, וששווי העסקה, כולל מספר מערכות חליפיות ותחמושת עבור המערכת, יעמוד על כ-40 מיליון יורו בלבד. עסקה קטנה יחסית במונחים ביטחוניים, ולעומת העסקה שבה צייד צבא ארה"ב יותר מ-200 טנקי אבראמס במערכת בשווי של יותר מ-200 מיליון דולר.

 

העסקה עם הגרמנים כוללת זיווד טנקים, מיירטים, חלקי חילוף והדרכות מבצעיות וטכניות, לקראת הפיכת המערכת למבצעית ב-2022. עם זאת בגרמניה מוטרדים ממשקל המערכת, וכך שתחייב ביצוע שינויים בטנק. גרמניה החליטה לרכוש את המערכת לאחר שטנקי ליפוארד של צבא טורקיה נפגעו באופן חמור מטילי נ"ט שירו עליהם לוחמים כורדים ב-2017. בארה"ב הביע לאחרונה בכיר בפנטגון חשש מתוספת המשקל לטנקי האברהמס לאחר התקנת המערכת, וטען כי הם הפכו בעייתיים יותר להובלה לאחר ההתקנה.

 

מעיל רוח פותחה בידי רפאל מאז שנות ה-70. היא הייתה מוכנה לייצור כבר בתחילת שנות ה-2000, אבל משרד הביטחון לא הצליח למצוא תקציב לרכישתה עד אחרי שמלחמת לבנון השנייה ב-2006 המחישה את נחיצותה. מאז הותקנה המערכת על טנקי המרכבה סימן-4 היא כבר הצילה חיי לוחמי שריון בעזה והיא משולבת גם בנגמ"שי הנמר שיוצאים מפסי הייצור. בימים אלה מלאו 10 ימים להפעלה המבצעית הראשונה שלה בצה"ל.

x