$
בארץ

דיווח שוטף

יותר משליש מהישראלים כבר קיבלו שתי מנות של החיסון נגד קורונה

נשלל רישיונו של הרופא ד"ר אריה אבני שקרא להפר את הנחיות הקורונה; מורים וגננות לא חוסנו, ואלפי ילדים בבידוד; מרכז החיסונים לחסרי מעמד בדרום ת"א ייסגר בעקבות החלטת משרד הבריאות; לשכת רה"מ: הוחלט להעביר חיסונים נגד קורונה לרשות הפלסטינית ו"כמה מדינות"

כלכליסט ו-ynet 19:3623.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:33 - יותר משליש מהישראלים כבר קיבלו שתי מנות של החיסון נגד קורונה

 

לפי נתוני משרד הבריאות, מאז חצות התחסנו עוד 47 אלף ישראלים במנת החיסון הראשונה וכ-46,500 קיבלו את הזריקה השנייה. בסך הכול 33.71% מהישראלים, כלומר מעט יותר משליש, כבר קיבלו את שתי מנות החיסון.

   

מרכז חיסונים בכיכר רבין בת"א מרכז חיסונים בכיכר רבין בת"א צילום: עידו קסלר

 

19:20 - מרכז החיסונים לחסרי מעמד בדרום ת"א ייסגר בעקבות החלטת משרד הבריאות

 

מרכז החיסונים של עיריית תל אביב ובית החולים איכילוב בשכונת נווה שאנן, שבו חוסנו חסרי מעמד המתגוררים בישראל, ייסגר בעקבות החלטת משרד הבריאות להפסיק להקצות לו חיסונים. עד כה חוסנו במרכז יותר מעשרת-אלפים חסרי מעמד.

 

 

16:19 -  משרד הבריאות שלל את רישיונו של רופא שקרא להפר את הנחיות הקורונה

 

משרד הבריאות הודיע על שלילה לצמיתות של רישיונו של ד"ר אריה אבני לעסוק ברפואה. אבני מנהל אתר אינטרנט ועמוד פייסבוק שבהם הוא קרא לציבור להפר את הנחיות משרד הבריאות בנושא מגפת הקורונה. השופט בדימוס אמנון סטרשנובף שאליו הואצלה הסמכות להחליט בעניין נימק: "בהתבטאויותיו הקשות והבוטות טמונה סכנה של ממש לשלום הציבור ובריאותו".

 

ד"ר אריה אבני ד"ר אריה אבני צילום: פייסבוק

 

14:20 - לשכת רה"מ: הוחלט להעביר חיסונים נגד קורונה לרשות הפלסטינית ו"כמה מדינות"

 

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי במהלך החודש האחרון הצטברה כמות חיסונים מוגבלת שלא נעשה בה שימוש ולכן "הוחלט לסייע בכמות סמלית של חיסונית לצוותי רפואה של הרשות הפלסטינית ולכמה מהמדינות שפנו לישראל". בין המדינות - הונדורס. בלשכה ציינו כי התקבלו "פניות רבות" ממדינות העולם לישראל לקבלת סיוע באספקת חיסונים ואין צפי ליכולת משמעותית לסייע לפחות עד שמבצע החיסונים בישראל יסתיים. 

 

שר הביטחון בני גנץ מתח ביקורת על החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר אלפי חיסונים נגד קורונה למדינות זרות תמורת תמיכתן בישראל. "העובדה שנתניהו סוחר בחיסונים של אזרחי ישראל ששולמו מכספי המסים שלהם בלי דין וחשבון, מראה שהוא חושב שהוא מנהל ממלכה ולא מדינה", מסר גנץ.

 

 

14:14 - מורים וגננות לא חוסנו, ואלפי ילדים בבידוד: "זה אבסורד"

 

בימים האחרונים נשמעות קריאות רבות מצד הורים לחייב גננות ומורים להתחסן, בשל העובדה שהדבר עלול לסכן את ילדיהם ואותם. בבסיס דרישת ההורים עומדת הטענה ולפיה גנים וכיתות נאלצו להיכנס לבידוד בשל אנשי צוות חינוכי שמסרבים להתחסן - מה שפוגע גם בלימודים ובתלמידים, וכן בהורים שנאלצים להישאר בבית.

 

הסוגייה תגיע מחר (רביעי) לפתחו של בית המשפט - אז יכריע בית הדין האזורי לעבודה בבת ים אם ניתן לאסור על עובדים שלא התחסנו נגד קורונה להיכנס לבתי ספר ולכל מקום עבודה אחר.

 

מנתוני משרד החינוך המעודכנים עולה כי 22,006 תלמידים ו-2,887 אנשי הוראה, גננות ומורים שוהים כעת בבידוד. מחודש אוקטובר עד כה שהו בבידוד לפרקי זמן שונים כחצי מיליון תלמידים וצוותי הוראה.

 

גן ילדים בגבעתיים גן ילדים בגבעתיים צילום: דנה קופל

 

13:10 - אושר לקריאה שנייה ושלישית: משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן

 

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ חיים כץ מהליכוד אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה ולפיה משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסנו לרשויות המקומיות, למשרד החינוך, ולגורמים במשרד הרווחה. בעקבות שינוי שבוצע בוועדה פרטי האזרחים שהתחסנו לא יועברו. כץ אמר כי הוא מקווה שבקרוב יגידו למי שלא התחסן - "אל תבוא לעבודה".

 

10:35 - משרד הבריאות: מספר החולים קשה בירידה

 

משרד הבריאות מעדכן שמספר החולים קשה בירידה והוא עומד נכון לשעה זו על 797. 248 חולים מונשמים. עד כה נפטרו 5,604 חולים מפרוץ המגפה בישראל. מבחינת חיסונים - 4,459,874 איש קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-3,075,669 כבר קיבלו שני מנות חיסון

 

בתוך כך, לאחר ירידה מתמשכת, ביומיים האחרונים מקדם ההדבקה חזר לטפס והיום הוא הגיע ל-0.86. אמנם לפי נתון זה כל חולה קורונה עדיין מדביק בממוצע פחות מאדם אחד, סימן לדעיכה בהתפשטות המגפה - אבל העלייה מעוררת חשש, בעיקר על רקע חג הפורים הקרוב.

 

לפי הנתונים, שפורסמו בדו"ח היומי של מרכז המידע והידע למלחמה בקורונה, שיעור החיוביים אתמול היה 7%, גבוה יותר מהממוצע השבועי (6.5%). 4,677 אומתו כחיוביים לקורונה מתוך כ-69 אלף בדיקות. מתוך כלל המאובחנים, 77% מהם הם בני פחות מ-39, ורק 6.2% בני יותר מ-60, שאחוזי התחסנותם גבוהים יותר.

 

8:40 - הממשלה תתכנס הערב לדון בדרישה להרחיב את פתיחת מוסדות החינוך

 

הממשלה תתכנס הערב (יום ג') לדון בדרישה להרחיב את פתיחת מוסדות החינוך ובמגבלות שתטיל בחג הפורים - על רקע חשש מהתקהלויות המוניות שיובילו לגל תחלואה נוסף. בעוד שכחול לבן דורשת לפתוח במתכונת חלקית את כל החינוך בערים הצהובות והירוקות, במשרד הבריאות מתנגדים לכל פתיחה נוספת שלא נכללה במתווה המקורי.

 

באשר לפורים, בשלב זה מסתמן שהממשלה תאשר בדיון את הצעת משרד הבריאות להטיל בשלושת ימי החג - חמישי, שישי ושבת הקרובים - עוצר לילי שיחל בכל ערב בשעה 20:00 ויסתיים בשעה 05:00 לפנות בוקר שלמחרת.

 

חגיגות פורים (ארכיון) חגיגות פורים (ארכיון) צילום: אסף ברנר

 

 

8:00 - תורים וצפיפות עם יציאת המבודדים מהמלוניות: "הפקרות"

 

המוטציות מתפשטות בכל העולם ומגדילות את החשש מפגיעה ביעילות החיסונים, אך החל מחצות (בין שני לשלישי) יכלו החוזרים מחו"ל לעזוב את המלוניות ולחזור לבידוד בבתים - שם המדינה לא יכולה לפקח עליהם, מאחר שהממשלה טרם קיבלה החלטה בנושא. בינתיים, גם עשרות נוסעים ששבו מארצות הברית לישראל אתמול אחר הצהריים נשלחו ישר לבידוד בביתם.

 

המבודדים במלוניות עודכנו כבר לקראת השעה 21:00 אתמול בערב כי הם יכולים לעזוב ולהמשיך את הבידוד בביתם, כל עוד יתחייבו להשלים את ימי הבידוד החסרים. עבור אלה שרכבם עדיין בנתב"ג הוצע להמתין לשעות הבוקר, אז תצא עבורם הסעה מרוכזת. בינתיים, הממשלה ממשיכה לבחון אמצעים לפיקוח הבידוד של חוזרים מחו"ל כחלופה למלונית, ובין היתר בוחנת גם אמצעים שסופגים ביקורת רבה בגין פגיעה בפרטיות כמו צמיד אלקטרוני או איכון באמצעות הטלפון הנייד.

 

 

נוסעים ששבו מארה"ב בנתב"ג ולא מועברים לבידוד נוסעים ששבו מארה"ב בנתב"ג ולא מועברים לבידוד צילום: חו"ל מהודר

 

 

x