$
בארץ

דיווח שוטף

הפלסטינים: סיכמנו עם ישראל שתחסן 100 אלף פועלים שעובדים בשטחה

יותר ממחצית מהישראלים בני 20 פלוס קיבלו חיסון ראשון, לעומת 20.4% שקיבלו גם מנה שנייה; שיעור החיוביים היום עומד על 5.7% - הנמוך בחודש האחרון; הממשלה אישרה את התקנות להקלה בהגבלות שיאפשרו פתיחה של עסקים, בתי מלון ומופעי תרבות וספורט ביום ראשון; אמ"ן: מקדם ההדבקה בקורונה ירד ל-0.8

כלכליסט ו-ynet 22:2719.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:30 - הפלסטינים: סיכמנו עם ישראל שתחסן 100 אלף פועלים שעובדים בשטחה

 

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי הרשות הפלסטינית הגיעה לסיכום עם משרד הבריאות הישראלי על חיסון 100 אלף פועלים פלסטינים שעובדים בישראל. זאת לאחר פגישה בדרג מקצועי שעסקה בקורונה היום ברמאללה בין הדרג המקצועי הישראלי ממשרד הבריאות לבין הדרג הפלסטיני. משרד הבריאות ביקש במפגש להכיר בתעודת המתחסן הפלסטינית וסוכם לשתף פעולה ברמה המקצועית כדי למנוע את הפצת הווריאנטים החדשים של נגיף הקורונה.

 

עם זאת, גורמים בישראל אמרו כי כל בקשה בנושא חיסונים צריכה להיות מאושרת על ידי הדרג המדיני, וטרם התקבלה החלטה רשמית בעניין. על פי גורמים ישראלים, ישנה נכונות חיובית לסייע בהיבט הזה של חיסון הפלסטינים שעובדים בישראל והנושא נמצא בבחינה.

 

17:40 - יותר ממחצית מהצעירים קיבלו מנת חיסון ראשונה נגד קורונה

 

עד כניסת השבת התחסנו כ-25 אלף ישראלים במנת החיסון הראשונה וכ-29 אלף במנה השנייה. בסך הכול 45.88% מהישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-31.11% גם את השנייה. שיעור המתחסנים במנה השנייה בקרב בני 70 עד 79 הוא הגבוה ביותר והוא מגיע ל-90.6%. לעומת זאת שיעור הצעירים בשנות ה-20 לחייהם שהתחסנו במנה הראשונה עומד על 50.5% ובמנה השנייה 20.4%. עם זאת, בישראל הוחלט לפתוח את החיסונים לצעירים רק לפני כמה שבועות, ושיעור המתחסנים בקרב בני 20 עד 29 צפוי לעלות באופן משמעותי בשבועות הקרובים.

 

17:30 - הממשלה אישרה את התקנות להקלה בהגבלות מיום ראשון

 

הממשלה אישרה את התקנות להקלה בהגבלות החל מיום ראשון. במסגרת ההקלות ייפתחו בין היתר עסקים, בתי מלון, מופעי תרבות וספורט במסגרת "תו ירוק". כמו כן, תלמידים נוספים ישובו ללמוד בבתי הספר. בנוסף, קבינט הקורונה אישר את ההכרזה על אזור עין-בוקק וחמי זוהר בים המלח "אי ירוק". בהתאם לכך תותר פתיחתם לקהל של מתקני אירוח באזור למטרות לינה וכן תותר הפעלתם של בריכת שחייה, בית אוכל ובית תפילה הנמצאים בתחומם של מתקני האירוח, לשימוש האורחים במתקנים.

 

17:00 - שיעור החיוביים היום 5.7% - הנמוך בחודש האחרון

 

משרד הבריאות עדכן כי 1,761 בני אדם אובחנו היום כחיוביים לקורונה מתוך כ-31 אלף בדיקות שפוענחו. שיעור החיוביים הזמני עומד על 5.7% - הנתון הנמוך ביותר בחודש האחרון. בבתי החולים מאושפזים 1,330 חולי קורונה, 872 מהם במצב קשה. 296 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה מתו בישראל 5,526 חולי קורונה, ארבעה מהם היום ו-152 מתחילת השבוע. עד כניסת השבת התחסנו כ-25 אלף ישראלים במנת החיסון הראשונה וכ-29 אלף במנה השנייה. בסך הכול 45.88% מהישראלים קיבלו את מנת החיסון הראשונה ו-31.11% גם את השנייה.

 

15:00 - יולדת מאושפזת עם קורונה בלניאדו, מורדמת ומונשמת

 

יולדת בשבוע ה-34 להריונה מאושפזת במחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים לניאדו בנתניה, כשהיא מורדמת ומונשמת. היולדת (37), תושבת נתניה, הגיעה אתמול לבית החולים. מצבה הנשימתי הידרדר ובעצת רופאי אגף נשים ויולדות בוצע היום ניתוח קיסרי דחוף. מבית החולים נמסר כי צוות הפגייה מטפל בבתה ומצבה יציב.

 

10:05 - מקדם ההדבקה ירד ל-0.8, רוב הנדבקים ביממה החולפת מתחת לגיל 39

 

לפי דו"ח אמ"ן, אתמול אובחנו בישראל 3,011 נדבקים חדשים בקורונה. בסך הכול בוצעו קרוב ל-50 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 6.2%. מהדו"ח עולה כי 75.4% מהמאובחנים אתמול הם בני פחות מ-39 ו-5.5% בני יותר מ-60.

 

09:30 - המועמד הבכיר להחלפת גרוטו - הפרויקטור נחמן אש

 

בימים הקרובים צפוי להיפתח המכרז להחלפתו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו – מהדמויות הבולטות בניהול משבר הקורונה. גרוטו יסיים את תפקידו בסוף החודש ושוקל מספר הצעות: בין היתר מעבר למגזר הפרטי וייעוץ בתחום הבריאות למדינות זרות.

 

איתמר גרוטו איתמר גרוטו צילום: אוראל כהן

 

במערכת הבריאות מעריכים כי אחד המועמדים המובילים להחליפו הוא ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, שלא הכחיש בעבר שהוא מעוניין לשמש כמשנה למנכ"ל. אש, לשעבר קצין רפואה ראשי וראש חטיבת הבריאות בקופת חולים מכבי, נחשב למינוי מועדף, בין היתר בשל קרבתו למנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי. אש היה סגנו של לוי כאשר זה שימש כקצין רפואה ראשי.

 

בורסת המועמדים כוללת שמות נוספים שכמעט כולם בעלי רקע צבאי. הראשון הוא ד"ר סלמאן זרקא, מנהל בית החולים זיו בצפת. גם זרקא מוערך מאוד על ידי פרופ' לוי ומונה על ידו לחבר הוועדה המקצועית למיגור הקורונה במגזר הערבי. זרקא הוא גם חבר קבינט המומחים הלאומי של ממונה הקורונה אש.

 

מועמד נוסף הוא ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל בית החולים הלל יפה, שככל הנראה יעדיף להמשיך בתפקידו. בעבר נעשו פניות לדודקביץ בעניין משרת מנכ"ל המשרד. גם ד"ר ארז ברנבוים, מנהל אסותא אשדוד, מועמד להחליף את גרוטו. בין המועמדות לתפקיד מתוך משרד הבריאות נמצאות ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה, וד"ר אסנת לוקסנבורג, מנהלת חטיבת הטכנולוגיות הרפואיות, שהתמודדה מול גרוטו לפני שזה נבחר.

 

08:00 - שר הבריאות: "148 אלף בני אדם התחסנו אתמול למרות מזג האוויר"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי כ-4.25 מיליון איש התחסנו נגד קורונה, מתוכם כבר 2.85 מיליון קיבלו גם את המנה השנייה. "למרות מזג האוויר אתמול הגיעו להתחסן 148 אלף איש. כל הכבוד", אמר אדלשטיין והוסיף כי "מי שעוד לא התחסן - זה הזמן. שומרים על הילדים, הולכים להתחסן".

x