$
בארץ

דיווח שוטף

ציון הרף ברמזור השתנה, ויותר תלמידים יחזרו ללמוד ביום ראשון

החזרה ביום ראשון תכלול בנוסף לגני הילדים וכיתות א'-ד' גם את כיתות ה'-ו' ו-י"א-י"ב – וכל אלה ביישובים ירוקים וצהובים וכן ביישובי "כתום בהיר"; ירידה בשיעור הבדיקות החיוביות, 40% מהחולים הקשים החדשים בני פחות מ-60; משרד התחבורה: מבחני התיאוריה יחודשו ביום ראשון; ביטוח לאומי: 920 מיליון שקל שולמו למובטלים שעבדו והם נדרשו להחזיר

כלכליסט ו-ynet 20:4717.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

20:30 - ציון הרף ברמזור השתנה, ויותר תלמידים יחזרו ללמוד ביום ראשון

 

ציון הרף לערים "כתומות בהירות", שבהן ניתן יהיה ללמוד אם שיעור המתחסנים גבוה, יעלה מ-6.5 ל-7. כך הוחלט בדיון שנערך היום במשרד הבריאות. העלאת ציון הרף תאפשר למספר רב יותר של תלמידים לחזור לספסל הלימודים כבר בתחילת השבוע הבא.

 

 

בי"ס בקורונה בי"ס בקורונה צילום: יריב כץ

 

על פי המתווה שאושר בממשלה, החזרה ביום ראשון תכלול בנוסף לגני הילדים וכיתות א'-ד' גם את כיתות ה'-ו' ו-י"א-י"ב – וכל אלה ביישובים ירוקים וצהובים וכן ביישובי "כתום בהיר". במקביל פורסם מתווה משרד החינוך, ממנו עולה כי בכיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ניתן יהיה ללמוד בקבוצות קבועות של עד 20 תלמידים בכיתה, למשך יומיים-שלושה. לרשימת הערים שבהן הלימודים ימשיכו להתבצע מרחוק ולמפת הרמזור הנוכחית - לחצו כאן.  (תמר טרבלסי חדד ואדיר ינקו)

 

20:20 - משרד התחבורה: מבחני התיאוריה יחודשו ביום ראשון

 

משרד התחבורה הודיע כי מבחני התיאוריה יחודשו החל מיום ראשון הקרוב, בהתאם להנחיות התו הסגול. כל נבחן יחויב להצהיר לפני כניסתו לאולם הבחינה כי חום גופו נמדד בשעה האחרונה ואינו עולה על 38 מעלות. אם לא עשה כן הוא יידרש למדוד חום טרם ביצוע הבחינה. במשרד ציינו כי שובם של מבחני התיאוריה הוא בעקבות הנחיית השרה מירי רגב, אך מוקדם יותר היום הודיע סגן שרת התחבורה, אורי מקלב, כי המבחנים יחודשו לבקשתו.

  

15:55 - ביטוח לאומי: 920 מיליון שקל שולמו למובטלים שעבדו והם נדרשו להחזיר

 

ביטוח לאומי מסר כי מתחילת המגפה שולמו כ-28 מיליארד שקל דמי אבטלה למובטלים. עם זאת בעקבות בדיקת נתוני שירות התעסוקה שדיווחו על מובטלים בזמן שהיו בעבודה נמצאו מאות אלפי אנשים שהוגדרו כך, הביטוח הלאומי מנע תשלום יתר של עוד 5 מיליארד שקל. תשלומי היתר באבטלה מתחילת המשבר הם כ-920 מיליון שקל ובביטוח לאומו מציינים כי גביית החוב נעשית כל העת, לאחר התרעה ובמידת הצורך בפריסת החוב בהתאם.

 

 

 צילום: אורי דוידוביץ'

  

14:05 - אחרי האיום האמריקני: חברות התעופה יונייטד ודלתא יחדשו הטיסות לישראל

 

חברות התעופה האמריקניות יונייטד איירליינס ודלתא איירליינס הודיעו כי יחדשו את טיסותיהם מארה"ב לישראל כבר בשבוע הבא. העלייה לטיסות לישראל כרוכה באישור מוועדת החריגים. ההודעה מגיעה לאחר שמשרד התחבורה האמריקני הגיש תלונה רשמית לישראל בטענה להפרת הסכם השמיים הפתוחים בין המדינות. כבר במוצאי השבת הקרובה תוציא יונייטד טיסה מישראל לניוארק כאשר העלייה למטוס מותנית באישור. בזמן הקרוב תופיע הטיסה במערכת ההזמנות של החברה.

 

 

מטוס של דלתא מטוס של דלתא צילום: בלומברג

 

10:00 - עזה מקבלת לראשונה חיסוני קורונה באישור ישראל

 

משלוח של כ-1,000 חיסונים נגד קורונה נמצא בדרכו לרצועת עזה מהרשות הפלסטינית באישור הדרג המדיני בישראל. המשלוח ייכנס לרצועה ממעבר ארז. מדובר בכ-1,000 חיסוני "ספוטניק-5" שנתרמו על ידי רוסיה ומיועדים לעזה. שלשום ביקשה הרשות הפלסטינית להעביר 2,000 מנות חיסון לעזה מתוך ההקצאה שקיבלה מרוסיה, אולם ישראל לא אישרה את ביצוע המהלך. יצוין כי ההחלטה אם לאשר את העברת החיסונים מהגדה לרצועה היא של הדרג המדיני.

 

09:55 - כ-4,400 אובחנו אתמול, 40% מהחולים הקשים החדשים בני פחות מ-60

 

4,389 ישראלים אובחנו אתמול (יום ג') כחיוביים לקורונה. כך עולה מנתונים של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה שפורסמו הבוקר. בסך הכול נערכו אתמול כ-71 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 6.4% - נתון נמוך מהימים האחרונים.

 

מהנתונים עולה כי 77.7% מהמאובחנים אתמול – כלומר כמעט ארבעה מכל חמישה – הם בני פחות מ-40. לעומת זאת, 5.5% מהמאובחנים אתמול היו בני 60 ומעלה.

 

בבתי החולים מאושפזים 964 חולים שמצבם קשה, לעומת 1,072 לפני שבוע בדיוק. בדו"ח אמ"ן נכתב כי ישנה ירידה ברורה בשיעור המאומתים ובתחלואה הקשה בקרב המבוגרים בני 60 ומעלה, בשל מבצע החיסונים. עם זאת, ניכרת עלייה במספר החולים במצב קשה החדשים בקרב הקבוצות הצעירות יותר, המהוות בשבועיים האחרונים כ-40% מהתחלואה הקשה החדשה.

 

בינתיים, מקדם ההדבקה (R) ממשיך לרדת ועומד על 0.81. לפי דו"ח אמ"ן הוא קרוב מאוד לקו הירוק.

 

 

בדיקת קורונה בדיקת קורונה צילום: איי אף פי

 

8:55 - משרד הבריאות: יותר ממחצית מבני ה-30 ומעלה התחסנו, אתמול חוסנו כ-160 אלף

 

משרד הבריאות עדכן כי יותר מ-50% מבני ה-30 ומעלה כבר התחסנו נגד קורונה לפחות במנה אחת. לפי הנתונים, אתמול בוצעו כ-160 אלף חיסונים. מתחילת מבצע החיסונים לפני כחודשיים חוסנו בישראל יותר מ-4 מיליון בני אדם, מתוכם 2.7 מיליון כבר קיבלו את המנה השנייה. שר הבריאות יולי אדלשטיין כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הישראלים רוצים להתחסן. אנחנו מנצחים את הפייק ניוז".

 

חיסון לקורונה חיסון לקורונה

 

 

מסתמן: אלו הקנסות שיוטלו על מפירי התו הירוק

 

משרד הבריאות צפוי להשלים היום (רביעי) את ניסוח התקנות להפעלת התו הירוק שייצא לדרך ביום ראשון הקרוב. לפי גורמים במשרד הבריאות, הקנס המסתמן לאדם שייכנס למקומות בניגוד לכללי התו הירוק יהיה 500 שקל - ואילו עסק שפועל לפי התו ירוק אך יתיר לאדם להיכנס בניגוד לכללים ייקנס ב-5,000 שקל. עם זאת, בדיונים שהתקיימו במשרד הבריאות עלו גם טענות שקנס בסך 500 שקל הוא נמוך מדי - ולכן שוקלים במשרד להגדיל את הקנס.

 

למקומות שייפתחו במסגרת התו הירוק יוכלו להיכנס רק מחוסנים ומחלימים - וגם בדיקת קורונה שלילית לא תאפשר כניסה למי שלא נמנה עם אחת מהקבוצות האלה. כדי להיחשב למחוסן או מחלים, אדם צריך להחזיק בתעודה מתאימה שנותנת קופת החולים.

 

לפי המתווה שאושר בקבינט הקורונה, החל מיום ראשון הקרוב יופעלו בתו ירוק חדרי כושר וסטודיו, אירועי תרבות וספורט, בתי מלון ללא חדרי אוכל (שבהם תותר כניסת ילדים מתחת לגיל 16 עם בדיקות שליליות), בריכות שחייה, תערוכות, בתי תפילה (ברישום מראש) ואיים ירוקים. עם זאת, בשלב הנוכחי רק ים המלח ייפתח - שכן אילת עדיין לא מוגדרת עיר ירוקה.

 

בהמשך להחלטת קבינט הקורונה, הממשלה אישרה במשאל טלפוני את שינוי מגבלת ההתקהלות ל-20 איש בשטח פתוח (במקום עשרה) ועשרה אנשים במקום סגור (במקום חמישה). השינוי ייכנס לתוקף החל מיום שישי, 19 בפברואר, בשעה 07:00 בבוקר.

 

בנוסף, אישרה הממשלה את סגירת מתחם קבר הרשב"י מיום חמישי, 18 בפברואר בשעה 07:00, ועד ליום ראשון, 21 בפברואר. לצורך אכיפת הוראת השעה, המשטרה קיבלה סמכות למנוע כניסה של אדם או כלי תחבורה למתחם. ההחלטה התקבלה לאחר שהמשטרה הזהירה מפני התקהלות המונית של כ-40 אלף איש במתחם הקבר לרגל ז' באדר.

(איתמר אייכנר)

x