בארץ

המחאה נגד נתניהו: צעדה בירושלים, אלימות נגד מפגינים בנהריה

מפגינים רבים יצאו למחות על התנהלות הממשלה סמוך למעון רה"מ ברחוב בלפור שבירושלים. אחד המפגינים נעצר בחשד לתקיפת שוטר ושלושה אחרים עוכבו לחקירה בחשד להפרות סדר. בנהריה נעצר צעיר בחשד שתקף מפגינים

ynet 23:4713.02.21

גם היום (שבת), זה השבוע ה-34 ברצף, הגיעו מפגינים רבים למוקד המחאה, סמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור בירושלים כדי למחות על התנהלות הממשלה בכלל והתנהלותו של נתניהו בפרט. המשטרה עצרה את אחד המפגינים בחשד לתקיפת שוטר ושלושה עוכבו לחקירה בחשד להפרות סדר. קודם לכן יצאו מוחים רבים לגשרים ולצמתים ברחבי הארץ. עשרות הפגינו גם בקיסריה.

 

בקריית אונו דווח על אירוע חריג בהפגנה שלפיו צעירה ירדה מרכב ליד המפגינים בכביש 471, שלפה אקדח מפלסטיק לעבר המפגינים - ונמלטה מהמקום. מהמשטרה נמסר כי "התקבל דיווח על בחורה שהצביעה באמצעות דבר מה שנחזה כאקדח לעבר מפגינים על גשר בכביש 471 ולאחר מכן נמלטה מהמקום ברכב. המשטרה עיכבה את נהג הרכב וכן את החשודה באיומים. מדובר בתושבי גבעת שמואל בני 18 ו-19 וכן נתפס אקדח פלסטיק אשר שימש את הצעירה".

 

אבי שמואלי, עד ראייה, אמר בשיחה עם ynet: "אנחנו מפגינים קבוע בגשר שבין קריית אונו לפתח תקווה מעל כביש 471. הערב עצר רכב שממנו יצאה צעירה עם אקדח שלוף וכיוונה לעבר המפגינים. כולם היו בהלם. לא הבנו מה היא רוצה. לאחר מכן היא נכנסה לרכב ונמלטה מהמקום. זה היה מפחיד".

 

שמואלי יצר קשר עם המשטרה שפתחה בחקירה ועצרה שני חשודים - צעיר וצעירה בני 18 ו-19 - לאחר שהמפגינים הצליחו לתעד את מספר הרכב.

 

הצעירה שנופפה באקדח פלסטיק בקריית אונו נמלטת הצעירה שנופפה באקדח פלסטיק בקריית אונו נמלטת

 

 

 

מפגינים בבלפור, הערב מפגינים בבלפור, הערב צילום: חקירה עכשיו

 

 צילום: עמית שאבי

 

 

 צילום: עמית שאבי

 

 

 צילום: עמית שאבי

 

גם בצומת נהריה דווח על אלימות נגד מפגינים: תושב העיר בן 22 בחשד שתקף מוחים והשליך לעבר אחד מהם פחית שתייה ודגל. 

 

כמו בכל ההפגנות, גם הערב יצאה שיירת מוחים מגשר המיתרים בבירה לכיוון מקום ההפגנה. במהלך הערב ישיקו 19 ארגוני המחאה את "חוזה המדינה" שלהם - מסמך עקרונות שלטענתם מהווה בסיס להשבת האמון הציבורי במערכת הפוליטית לקראת הבחירות לכנסת ה-24.

 

בין המיצגים שנראו בכיכר פריז ליד מעון ראש הממשלה: ארון קבורה עטוף בדגל ישראל עם מספר קורבנות הקורונה.  

 

על-פי הארגונים החוזה מושתת על שלושה עקרונות יסוד: שמירה על הדמוקרטיה באמצעות הגבלת כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות, קיום בכבוד והעצמת החוסן החברתי.

 

ב"דגלים השחורים" מסרו בתגובה על אירועי האלימות נגד מפגינים: "כשההסתה נגד המפגינים כחוק מחריפה, הופכת לחלק לגיטימי מהקואליציה שלו, איש לא מופתע שאקדח נשלף לעברם של המפגינים. אין לנו ציפיות שהנאשם או מי מסביבתו יגנה את המעשה. זו התוצאה של ההסתה שלהם".

 

מתנועת "קריים מיניסטר" נמסר לפני ההפגנה בירושלים: "התמותה עולה, המשק קורס ובמקום לבנות אמון הנאשם קבר את הפרוטוקולים ל-30 שנה. ישראל בואבדן שליטה מוחלט וזקוקה לראש ממשלה במשרה מלאה ולא לנאשם שעסוק בענייניו המשפטיים וכורת ברית עם כהניסטים כדי להעביר חוק צרפתי ולהימלט מהדין".

 

בתנועת "אין מצב" אמרו כי ימחו על האלימות המשטרתית נגד המפגינים: "משטרת ירושלים ממשיכה את התנהלותה, בניגוד לחוק, ומשתמשת באלימות קשה למול המפגינים במהלך ההפגנות ללא סיבה".

 

מתנועת הצעירים ‏"קומי ישראל‏" נמסר: "נתניהו לקח מדינה שלמה בת ערובה ושיעבד אותה לאינטרסיים הפליליים שלו".

 

מהמשטרה נמסר לקראת ההפגנה בירושלים כי "המשטרה שבה ומדגישה, כי היא פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי או לפגוע בקיומן התקין.

 

"משטרת ישראל קוראת לכלל המשתתפים במחאות להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסיכות כנדרש ולשמור על ריחוק חברתי, למען שמירה על בריאות כלל הציבור וכוחות המשטרה".

x