$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מנהל המעבדות של לאומית: "בגלל המוטציה הבריטית מי שלא יתחסן – פשוט יידבק"

נתוני קופ"ח לאומית חושפים שהווריאנט הבריטי אחראי כיום ל־90% מהחולים בישראל לעומת 5% לפני חודשיים. ד"ר יותם שנהר: "קצב ההשתלטות נובע מעוצמות ההדבקה, ולכן חובה להיזהר בפתיחת המשק". החדשות הטובות: החיסון יעיל נגד המוטציה

אדריאן פילוט 10:0311.02.21

בתוך כחמישה שבועות בלבד הווריאנט הבריטי השתלט כמעט לחלוטין על המגיפה וכבר מהווה כ־90% מהמאומתים, כך עולה מנתוני קופת חולים לאומית שהגיעו לידי כלכליסט. עוד עולה מהנתונים כי בקרב החרדים הווריאנט מהווה כמעט 100% מהתחלואה ובקרב הערבים הוא מהווה כמחצית.

 

 

 

לדברי ד''ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות של לאומית, "ההשתלטות המאוד מהירה על האוכלוסיה מראה לנו באופן חד־משמעי כי מדובר בווריאנט הרבה יותר מדבק מנגיף הרגיל. ממצב של 5% במחצית דצמבר, ל־90% כעת. אין כאן ספק: יכולות ההדבקה שלו הן הרבה יותר 'טובות' ולכן האמירה שנשמעה שלפיה 'אני לא נזהר כי עד כה לא נדבקתי' כבר לא תופסת והסיכויים להידבק הרבה יותר גבוהים".

  

 

 

שנהר מוסיף כי "הממצאים מעלים את התמריץ להתחסן כי מי שלא יתחסן – פשוט יידבק, בסבירות מאוד גבוהה. עד שיושלם מבצע החיסון, יש להקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות לרבות מניעת התקהלויות, שמירת מרחק ועטיית מסכות. יש לנקוט גם משנה זהירות בפתיחת המשק ומערכת החינוך".

 

ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות של קופת חולים לאומית ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות של קופת חולים לאומית צילום: דוברות לאומית יריב כץ

 

 

יש לו גם בשורות מעודדות: "ללאומית יש יכולות לבדוק את השונות באפקטיביות של החיסון של פייזר נגד הווריאנט הבריטי לעומת הווריאנט הרגיל, והמסקנה שלנו מאוד מעודדת: אין שונות, כלומר החיסון יעיל מאוד נגד שניהם באותה מידה". הוא מציין ש"הווריאנט הבריטי החל בקרב האוכלוסיה החרדית, עבר לאוכלוסיה הכללית, ולמגזר הערבי 'הגיע אחרון'. אך יש מקום להניח שהוא גם ישתלט על התחלואה של המגזר הערבי בקרוב".

x