$
בארץ

בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעור טייסי אל על: הסכם העבודה לא יבוטל

הטייסים ערערו על הסכם העבודה שעליו חתמה ההסתדרות, הכולל פיטורי 70 טייסים וקיצוץ של 29% בשכרם. כעת הוסר אחד המכשולים לקבלת סיוע כספי מהמדינה. ועד הטייסים: הערעור נדחה, אך הבעיה לא נפתרה

נווית זומר 16:1009.02.21

ניצחון להסתדרות: בית הדין הארצי לעבודה דחה את הערעור שהגישו טייסי אל על, שאם היה מתקבל היה מבטל את תוקף הסכם העבודה החדש שלהם שכלל קיצוצים כואבים.

 

 

בית הדין בראשות הנשיאה ורדה וירט ליבנה כתב בפסק הדין :"לא מצאנו שיש מקום להתערב בפסק דינו המפורט של בית הדין האזורי שמסקנותיו המשפטיות נכונות. אנו מסכימים כי תפקידו של ארגון עובדים היציג (ההסתדרות - נ.ז.) לגלות אחריות במצבים שוועד העובדים אינו משתף פעולה עימו לחתום על הסכם קיבוצי, במיוחד במצבה הידוע של אל על. נדגיש כי זו סמכותו ותפקידו. אשר על כן - הערעור נדחה"

 

כזכור, לאחר שהנהלת אל על וההסתדרות לא הצליחו להגיע להסכמות עם ועד טייסי החברה לגבי הסכם העבודה החדש, ההסתדרות כארגון המייצג עובדים חתם בשמם על ההסכם, שכלל פיטורי למעלה מ-70 טייסים וקיצוץ שכרם ב-29%. ועד עובדי הטייסים ערער על תוקף ההסכם בפני בית הדין הארצי לעבודה, בטענה כי הוא נחתם על ידי ההסתדרות שלא בתום לב. היום, כאמור, נדחה ערעור הטייסים.

 

מטוס של אל על מטוס של אל על צילום: יאיר שגיא

 

 

כל מגזר באל על (דיילים, עובדי תחזוקה וכו') חתם מול המדינה על הסכם נפרד. הטייסים התמרמרו על כך שבניגוד למגזרים האחרים, הם המגזר היחיד שקיצוץ השכר שלו היה גם הגבוה ביותר וגם לא הובטח שהשכר יושב להם לאחר שאל על תסיים להחזיר את ההלוואה שתיטול בערבות מדינה (למעט 5%). הטייסים קיוו כי הערעור יתקבל, ההסכם יבוטל, ובכך תיסלל בפניהם הדרך לשוב למשא ומתן מול ההנהלה ולדרוש כי שכרם יושב להם אוטומטית בתום התקופה.

 

חתימת הטייסים על הסכם עבודה חדש הוא תנאי שהציבה המדינה למתן סיוע ממשלתי לאל על. כעת, משנדחה הערעור, הוסר האיום מעל אל על והחברה עומדת בתנאי להלוואה בערבות מדינה בסך 300 מיליון דולר שהיא אמורה לקבל, שחיונית להמשך פעילותה. יחד עם זאת, בפני אל על עומד עדיין מכשול נוסף בדרך להלוואה: דרישת האוצר להזרים לחברה עוד 75 מיליון דולר מבעל מניותיה אלי רוזנברג (שמתוכם 50 מיליון דולר התחייב רוזנברג להזרים) בדרך של הצעת רכש מיוחדת לציבור.

 

מוועד טייסי אל על נמסר: "אנו שוקלים את צעדינו להמשך. בית הדין הארצי דחה את הערעור, אולם הבעיה לא נפתרה. צר לנו שההסתדרות ממשיכה לפעול נגד העובדים ופוגעת בחברה דווקא בעת הזו. הפתרון לאי ההסכמות נעוץ בדיאלוג, ולא בכל דרך אחרת".

 

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, מסר: "בשעה שנתב"ג סגור לטיסות יוצאות ונכנסות, ובזמן שחברות התעופה חדלו מפעילות, החלטה שיפוטית זו חשובה ביותר להישרדותה של אל על. ההסתדרות תמשיך ללוות ולחבק את כלל עובדי אל על, ובתוכם גם טייסי החברה".

x