$
בארץ

מנדלבליט בקבינט הקורונה: "ניתן לחוקק חוק שיכפה על מורים להתחסן"

הפרויקטור מציע: קניונים וחדרי כושר ייפתחו בעוד שבועיים עם תו ירוק; יו"ר מרכז השלטון המקומי: "הרשויות המקומיות נערכות לפתיחת מערכת החינוך בחמישי"; מאות חרדים קיצונים מפגינים בירושלים: "נילחם נגד השלטון הציוני"; משרד הבריאות: 4,138 אובחנו כחיוביים מחצות, 8 נפטרו מהנגיף; ממחר: רכבת ישראל תחדש את פעילותה; הרב קנייבסקי נגד הממשלה: החינוך בתחתית סדרי העדיפויות

כלכליסט ו-ynet 22:0809.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:00 - יו"ר מרכז השלטון המקומי: "הרשויות המקומיות נערכות לפתיחת מערכת החינוך בחמישי"

 

על רקע החלטת קבינט הקורונה לחדש את הלימודים עד כיתה ד' החל מיום חמישי ברשויות ירוקות, צהובות וכתומות עם ציון של עד 6.5 במתווה הרמזור, יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, אמר כי "הרשויות המקומיות נערכות ומתכוננות לפתיחת מערכת החינוך בהתאם למתווה ביום חמישי". לדבריו, "ראשי הרשויות יחד עם צוותי החינוך ומנהלי בתי הספר מבצעים את כל הפעולות הנדרשות כדי לקבל את פני הילדים ביום חמישי בבוקר".

 

21:45 - מאות חרדים קיצונים מפגינים בירושלים: "נילחם נגד השלטון הציוני"

 

כמה מאות חרדים מפגינים בכיכר השבת בירושלים במחאה נגד אכיפת תקנות הקורונה בבתי הספר ותלמודי התורה. המפגינים נושאים שלטים שעליהם נכתב: "די לרדיפת הדת בארץ הקודש", "במסירות נפש נילחם נגד השלטון הבולשביקי הציוני", "המדינה היחידה בעולם שרודפים בה את הדת" ו"סגירת מוסדות החינוך - סכין בלב שלנו". כוחות גדולים של משטרה, יס"מ ומג"ב ממחוז ירושלים נמצאים באזור וסגרו את הכניסה למקום מרחוב הנביאים.

(גלעד כהן)

 

21:15 - מנדלבליט בקבינט הקורונה: "ניתן לחוקק חוק שיכפה על מורים להתחסן"

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס בישיבת קבינט הקורונה לחיסון צוותי ההוראה, ואמר כי "בצד המשפטי, ככל שרוצים לכפות על מורים להתחסן - אני סבור שכן אפשר להגן על החלטה כזאת, אבל זה מותנה בחקיקה ראשית".

(איתמר אייכנר)

 

20:21 - משרד הבריאות: 4,138 אובחנו כחיוביים מחצות, 8 נפטרו מהנגיף

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 4,138 נדבקים חדשים בקורונה, מתוך כ-52 אלף בדיקות שנערכו. שיעור החיוביים עומד על 7.9%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,069 חולי קורונה במצב קשה, מהם 336 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,202 חולי קורונה, שמונה מהם היום.

 

 

20:00 - הפרויקטור מציע: קניונים וחדרי כושר ייפתחו בעוד שבועיים עם תו ירוק

 

קבינט הקורונה מכונס הערב לדיון בחידוש פעילות מוסדות החינוך מחרתיים מגנים ועד כיתות ד' ובכיתות י"א-י"ב. פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הציג את אסטרטגיית היציאה שלפיה בעוד שבועיים בערך ישובו לבתי הספר תלמידי ה'-ו'. הפעימה השלישית שבמסגרתה ייפתחו מסעדות ומלונות באופן מלא תופעל כשבועיים לפני הבחירות.

 

השרים מתכנסים שוב גם הערב לדיון על אסטרטגיית היציאה מהסגר שטרם גובשה אף כי באופן רשמי הסגר נגמר שלשום. פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, הציג מתווה עם שלוש פעימות בהפרש של כשבועיים וחצי זו מזו, מפתיחת גני הילדים ועד גני אירועים ומסעדות. בפעימה הראשונה, שלפי הפרויקטור התחילה שלשום לאור העמידה ביעדי החיסונים ומדדים אחרים, אמור להיפתח החינוך בכיתות הנמוכות לצד ההקלה במקומות עבודה ובמתכונת הסגר.

 

 

קניון גבעתיים קניון גבעתיים צילום: דוד הכהן

 

לפי המתווה, במסגרת הפעימה השנייה החל מ-23 בחודש יחודשו הלימודים בכיתות ה'-ו', וכן ייפתחו חנויות הרחוב ללא תו ירוק. עוד הציע לפתוח בתאריך זה, בכפוף לתו הירוק, את הקניונים ומרכזי הקניות הפתוחים (ביג), חדרי כושר, אירועי תרבות וספורט, מוזיאונים, תערוכות, ספריות ומלונות שיפעלו רק על בסיס חדרים וללא אזורי הסעדה. המדדים שהוגדרו לפעימה הזו הם שלושה מיליון מחוסנים במנה שנייה, 90% מחוסנים בקרב שכבת הגיל של בני 50 ויותר, פחות מ-900 חולים קשים ומקדם הדבקה שקטן מ-1

 

התאריך המשוער לפעימה השלישית נקבע ל-9 במרץ. במסגרת זו יחודשו הלימודים בכיתות ז'-י' בערים ירוקות וצהובות וכן בכתומות עם רמות חיסון של 70%. בתי הקפה והמסעדות הקטנות ייפתחו ללא תלות בתו ירוק. במקומות הבאים הפתיחה תותנה בתו ירוק: מסעדות (בכפוף להזמנה מראש), מלונות בהפעלה מלאה, גני אירועים, אטרקציות וכנסים.

 

17:24 - החל ממחר: רכבת ישראל תחדש את פעילותה

 

רכבת ישראל הודיעה כי החל ממחר היא תחדש את פעילותה כמתוכנן, למעט תחנות בת ים-קוממיות, חולון-וולפסון וצומת חולון, שיישארו סגורות עד להודעה חדשה לטובת המשך קידום פרויקט חשמול הקו לאשקלון. תחנת בת ים-יוספטל תיפתח לשירות מחר כמתוכנן. גם תנועת הרכבות בקו באר שבע-הרצליה (קו הנגב המערבי וטבעת השרון) תופעל כסדרה.

(אסף זגריזק)

 

16:34 - הרב קנייבסקי נגד הממשלה: החינוך בתחתית סדרי העדיפויות

 

הרב חיים קנייבסקי, "גדול הדור" החרדי-ליטאי, הביע מורת רוח על השבתתה המתארכת של מערכת החינוך כולה, חרדית ושאיננה. מקורביו מסרו כי בימים האחרונים התבטא הרב לדבריהם, "על העובדה שחינוך כלל ילדי ישראל מכל הערים ומכל המגזרים נמצא בתחתית הדאגה של השלטונות, וכי כל נושא אחר מקבל העדפה על פני החינוך שהוא נשמת האומה". לדברי מקורבי הרב, הובטח לו על ידי הממשלה כי החינוך ייסגר רק לכמה ימים, "אך מאז כבר עבר למעלה מחודש ופיתרון אמיתי לא נראה באופק". "שר התורה" אמר עוד, "נאמר בגמרא כי השיעמום והבטלה מביאים לידי חטא, ומיליוני ילדי ישראל כבר נמצאים כשנה בביתם תוך סכנה רוחנית ונפשית, ויש למצוא פיתרון מיידי על מנת להחזירם לספסל הלימודים במהירות האפשרית, תוך שימת דגש על שמירת התקנות וצורכי הבריאות".

 

מימין: הרב חיים קנייבסקי ובנימין נתניהו מימין: הרב חיים קנייבסקי ובנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90

 

14:45 - משרד הבריאות בוחן: גם כיתות י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות יחזרו ללמוד בחמישי

 

במשרד הבריאות בוחנים לאפשר חזרה של כיתות י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות. ייתכן שהמהלך ייצא לפועל בערים בעלות שיעורי התחסנות גבוהים. גורמים ב"מגן ישראל" אמרו ש"הנושא בבחינה". בהתייעצות שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השרים ובכירי משרדי החינוך והבריאות התגבשה הצעה לפתיחת מערכת החינוך בגילי גן וכיתות א'-ד' בלבד בערים ירוקות וצהובות ביום חמישי.

 

11:45 - משרד הבריאות: קופת החולים מכבי חיסנה 55% ממבוטחיה, כללית במקום השני עם 52%

 

על פי נתוני ההתחסנות של משרד הבריאות, הקופה שמובילה בשיעור ההתחסנות בקרב מבוטחיה היא מכבי, שחיסנה עד כה 55% מהמבוטחים שלה, לעומת 52% בכללית, 46% במאוחדת ו-45% בלאומית. פערים משמעותיים נרשמו בין קבוצות הגיל השונות בשיעור ההתחסנות בקופות השונות: במאוחדת חיסנו 16% מהמבוטחים בגילים 16 עד 19, בעוד שבמכבי חוסנו 34% ובכללית 22%. בגילאי 30-39 חוסנו עד כה 38% בכללית ומכבי, 35% במאוחדת ו-31% בלאומית.

 

10:30 - מאז פרוץ המגפה אובחנו בישראל מעל 700 אלף מאומתים לקורונה

 

7,761 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-88 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.8%. מאז פרוץ המגפה אובחנו בישראל 700,479 מאומתים ובכך הפכה למדינה ה-27 בעולם, והראשונה עם פחות מ-10 מיליון תושבים, שבה אובחנו מעל 700 אלף חיוביים לקורונה.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,710 חולי קורונה, 1,088 מהם במצב קשה. 306 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו בישראל 5,192 חולי קורונה, 23 מהם אתמול.

 

 

9:45 - שירות התעסוקה: 180,471 דורשי עבודה מאז תחילת הסגר

 

שירות התעסוקה מדווח על 180,471 דורשי עבודה מאז תחילת הסגר, 120,545 מאז הידוק הסגר, 2,267 ביממה האחרונה אשר 46.1% מהם אינם בחל"ת ונותרו ללא מעסיק

 

שיעור הנרשמים היומיים שאינם יוצאי חל"ת מוסיף להיות גבוה: מאז החל הסגר, 23.6% מדורשי העבודה, שהם 42,627, הם כאלה שנותרו ללא מעסיק – מיעוטם נותרו ללא מעסיק מבחירה, קרי התפטרו מרצון, ורובם נותרו ללא מעסיק מתוך אילוץ - פוטרו או מסיבות אחרות. 1,045 מנרשמי היממה האחרונה נותרו ללא מעסיק, קרי אינם יוצאי חל"ת, ומהווים 46.1% מהנרשמים מאז אתמול, זאת בהמשך למגמה המסתמנת בשבועיים האחרונים שלפיה שיעור היוצאים לחל"ת בקרב הנרשמים הולך ויורד בעוד שיעור הנותרים ללא מעסיק הולך ועולה.

 

8:30 - יותר מ-3.5 מיליון חוסנו בישראל, מספר המתחסנים במנה הראשונה ממשיך לרדת

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי יותר מ-3.5 מיליון איש התחסנו עד כה בישראל לפחות במנה הראשונה, מתוכם כ-2.15 מיליון ישראלים קיבלו גם את הזריקה השנייה. יש לציין כי מספר המתחסנים במנה הראשונה פוחת באופן עקבי ועל פי הנתונים אתמול חוסנו 59 אלף בני אדם במנה הראשונה. אדלשטיין אמר: "כדי לחזור לשגרה אנחנו חייבים את כולכם, לכו להתחסן".

 

עמדת חיסון עמדת חיסון צילום: עידו קסלר

 

 

 

8:25 - הערכה: צה"ל יגיע לחסינות עדר מקורונה תוך שלושה שבועות

 

בתוך שבועיים-שלושה לפחות 85% מחיילי צה"ל יהיו שבוע אחרי מנה שנייה של חיסון נגד קורונה, ובכך ייתכן שהצבא יגיע לחסינות עדר לנגיף הקורונה. כך העריך אמש (שני) בשיחה עם ynet קצין בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, שאמון על מבצע החיסונים בצה"ל.

 

בשעה שמבצע חיסון הציבור הואט לאחרונה, בצבא הוא נמשך ביתר שאת ואלפי חיילים מקבלים את הזריקה מדי יום. לפי פרסומי צה"ל, כ-150 אלף חיילים חוסנו עד כה, ולפחות שליש מהם כבר קיבלו את המנה השנייה. בצה"ל פועלים 23 מרכזי חיסון אזוריים בבסיסים ברחבי הארץ. לקראת השלמת חיסונם של כל החיילים נערכים בחיל הרפואה לסגור את מרבית המוקדים בתוך שבועיים ולהשאיר רק שלושה מוקדי חיסון: בצפון, בדרום ובמרכז. לפי הערכות בצבא, בין 10 ל-15 אחוזים מהמשרתים סרבו עד כה להתחסן, על רקע טענות מקומיות כי חיילים חויבו להתחסן, בניגוד לפקודות. 

 

 

8:20  - מוסדות החינוך יישארו סגורים היום ומחר, הקבינט יכונס שוב

 

 

מערכת החינוך בישראל תישאר סגורה היום (יום ג') וגם מחר. קבינט הקורונה אישר אמש במשאל טלפוני את נוסח ההחלטה שלפיו הוארך תוקף תקנות "הגבלת מוסדות המקיימים פעילות חינוך" עד יום חמישי בשעה 07:00. המתווה שיעלה להכרעת הקבינט אינו כולל לפי שעה את שכבות י"א-י"ב, אך במשרד הבריאות הבהירו כי הנושא נשקל בגלל הבגרויות ושיעורי התחסנות נאים בחלק מהיישובים.

 

תלמידים תלמידים צילום: רויטרס

 

 

היום ב-18:00 יתכנס קבינט הקורונה לדיון בזום בכדי לאשר את פתיחת מערכת החינוך מגיל לידה ועד כיתה ד' ביישובים ירוקים וצהובים. נכון לאתמול בערב, מדובר ב-20% מהיישובים והערים בישראל.

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הסביר ל-ynet את ההחלטה שלא לכלול את שכבות י"א וי"ב במתווה: "אנו מבקשים פתיחה הכי זהירה שיש. זה לא סוד שככל שהגיל עולה כך ההדבקה עולה. החבר'ה הסכימו להתחסן אבל עוד לא השלימו את החיסון. במצב תחלואה אחר הייתי פותח אבל במצב הזה כמעט בטוח שיידבקו". בהחלטה שהוגשה לשרים נאמר כי לא ניתן להשיג עדיין "חסינות עדר" משום שאי אפשר לחסן ילדים מתחת לגיל 16 שהם 30% מהאוכלוסייה. לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות, יידרשו שיעורי כיסוי (חיסון) של קבוצות הסיכון ביותר מ-90% על מנת להימנע מגל תחלואה חמור לאחר שחרור המגבלות.

 

 

מתחסן לקורונה מתחסן לקורונה צילום: שלו שלום

 

x