$
בארץ

היעד לחברת החשמל: הפחתת הייצור מפחם לעד 22.5% השנה

שר האנרגיה יובל שטייניץ הנחה את חברת החשמל להפחית את השימוש בפחם, זאת כחלק מהמדיניות לסיים את עידן הפחם בישראל עד 2025. ב-9 החודשים הראשונים של 2020 עמד הייצור מפחם על 43%

ענת רואה 21:5308.02.21

שר האנרגיה יובל שטייניץ הנחה את חברת החשמל להפחית את השימוש בפחם ב-2021 כך שיעמוד על טווח 19%-22.5% לכל היותר, זאת כחלק מהמדיניות לסיים את עידן הפחם בישראל עד 2025. 

 

על פי דו"ח חברת חשמל לרבעון השלישי של 2020, ב-9 החודשים הראשונים של 2020 עמד הייצור מפחם על 43%. באותה תקופה ב-2019 עמד הייצור מפחם על 45.8%. אם אכן יעד הפחם ל-2021 יסתכם במקסימום של 22.5% הרי שמדובר בירידה דרמטית.

 

 

 

שטייניץ הוציא הערב מכתב ליו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל ובו ציין את יעד הפחתת הפחם. היעד נקבע בטווח ולא כערך מוחלט בשל חוסר הוודאות שמביאה עמה הקורונה וכן שינויים במזג האוויר. "על חברת החשמל לעשות מאמץ מקסימלי להגיע ליעד ע"י העלאת העומס בשימוש ביחידות אחרות המופעלות בגז, וכן ע"י השבתת יחידות פחמיות בתקופות המעבר, ככל שמתאפשר", כתב שטייניץ.

 

יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל

 

המשמעות היא שעד לסוף השנה הנוכחית השימוש בפחם בישראל בתחום ייצור החשמל לא יעלה על 22.5%. במשרד האנרגיה אומרים כי משמעות נוספת היא שעד סוף השנה תירשם ירידה בשיעור של כ-30% בשימוש בפחם ביחס לשנת 2019.

 

הפחתת יעד הפחם משמעותה פחות זיהום לתושבי חדרה ואשקלון, שבסביבתם ממוקמות שתי תחנות הכוח הפחמיות היחידות במדינה. בנוסף, המשמעות היא שחברת החשמל תצטרך להשלים את יצור החשמל ממקור אחר, ותעשה זאת מרכישה של עוד גז טבעי, כך ששותפויות תמר ולווייתן ירוויחו עוד מכירות.

 

עו"ד לי-היא גולדנברג ראש תחום כלכלה סביבה ומשאבי טבע באדם טבע ודין, מסרה, "ההחלטה של השר שטייניץ להפחית פעם נוספת את השימוש בפחם היא מבורכת, יחד עם זאת, עם הפחתת השימוש בפחם מקבע השר שטייניץ את התלות של המשק הישראלי בגז - דלק פוסילי אשר יש בו כדי להחריף את משבר האקלים. טוב ייעשה שטייניץ אם יורה על הקדמת סגירת הפחמיות עוד היום ויפעל להחליף את ההספק שלהן באנרגיות מתחדשות ונקיות באמת".

 

מחברת החשמל נמסר: "חברת החשמל שותפה מלאה למהפכה אותה מוביל משרד האנרגיה. החברה פועלת לישום מלא של ההחלטות תוך עמידה ביעדים ובראשם, הפעלת מחז"מ הגז באורות רבין ב 2022 ופיתוח רשת הולכה שתתמוך כניסת ייצור ירוק פרטי מאסיבי, אשר יובילו להפחתת השימוש בפחם עד להפסקה מלאה של ייצור חשמל בפחם בסוף 2025".

x