$
בארץ

פרסום ראשון

אחרי 7.5 שנים: "הסכם היסטורי בנמל אשדוד"

המדינה ועובדי נמל אשדוד הגיעו להסכמות. יו"ר ההסתדרות: "יש הבנות, ויש התייעלות, והנמל יהיה ערוך ומוכן לקראת התחרות שתפתח מצד הנמל החדש שנבנה לצידו". ההסכמות נוגעות לחבילת הפיצויים לפורשים לפנסיה ולביטחון תעסוקתי לעשרות עובדים שנקלטו אחרי 2016. ההסכמות כפופות לאישור דירקטוריון נמל אשדוד: "עד שזה לא חתום - זה לא חתום"

ענת רואה 22:0507.02.21

אחרי 7.5 שנות דיונים הושג לפני זמן קצר הסכם בין המדינה לעובדי נמל אשדוד. ההסכם מביא לסיומו את הסכסוך הממושך בנמל אשדוד ומאפשר לנמל להוציא לפועל את תוכנית ההתייעלות על רקע הרפורמה בנמלים.

 

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד אמר לפני זמן קצר לכלכליסט: "סיימנו עכשיו את המו"מ, יש הבנות היסטוריות לקראת החתימה על ההסכם, אחרי 7.5 שנים". ארנון הוסיף: "היו סוגיות של ביטחון תעסוקתי לעובדים ופרמייה של דורות העובדים. הושגו הבנות בכל התחומים ויש התייעלות, והסכמי פרישה, והנמל יהיה ערוך ומוכן לקראת התחרות שתפתח מצד הנמל החדש שנבנה לצידו. זאת בהתאם להסכם עקרונות שנבנה לפני כמה שנים והיום הבשיל לכדי הסכם היסטורי. בשבוע-שבועיים הקרובים ייחתם ההסכם המלא".

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: אוראל כהן

 

יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד יו"ר הההסתדרות ארנון בר דוד צילום: דובר ההסתדרות

 

 

בימים האחרונים ולצורך השגת הסכם ומניעת צעדים ארגונים התקיימו דיונים ממושכים, בהם נטלו חלק הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן, ההסתדרות וכן אבי אדרי יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, והנהלת הנמל.

 

השיחות היו על רקע הודעת ההסתדרות בשבוע שעבר על הכוונה לנקוט בצעדים ארגוניים, הודעה שניתנה זמן קצר לאחר שבית הדין הארצי לעבודה התיר לעובדי הנמל לשבות, אחרי שמאז 2013 היה קיים צו מניעה שמנע מהם לעשות זאת. נקיטת הצעדים הותנתה במתן הודעה שלושה ימי עסקים מראש, וזו ניתנה כבר בשבוע שעבר, אך העובדים וההסתדרות ניסו להגיע להסכמות שימנעו את הצעדים הללו.

 

קודם לכן כבר הושגו הסכמות בקשר לרוב רכיבי חבילת הפיצויים שיקבלו העובדים (חבילת הפיצויים נאמדת ב-3 מיליון שקל לכל עובד שיפרוש לפנסיה מוקדמת). הערב הושגו הסכמות ביחס לשתי סוגיות נוספות שהיו עד כה במחלוקת: האחת היא מתן ביטחון תעסוקתי ל-31 עובדים, מרביתם ממוצא אתיופי, שנקלטו ב-2017 במסגרת "גיוון תעסוקתי" ולכאורה ההסכם לא אמור היה לחול עליהם. כמו כן, קבוצה של 60 עובדים נוספים שנקלטו אחרי 2016 קיבלו הרחבת רשת הביטחון על הפרמיה - רשת ביטחון שתגן על שכר העובדים אם היקף תנועת המכולות יהיה נמוך מתחזית המדינה.

 

למרות השגת ההסכמות העקרוניות, בנמל אשדוד הדגישו הערב כי המתווה שגובש דורש אישור של דירקטוריון נמל אשדוד. "עד שזה לא חתום - זה לא חתום", מבהירים בנמל. "צריך לקחת את המתווה ולתרגם אותו להסכם משפטי, לאשר אותו ולחתום עליו".

 

בימים האחרונים היה קשר ישיר בין ההסתדרות ושרת התחבורה מירי רגב שסייע להשגת ההסכמות. שרת התחבורה מירי רגב מסרה: "אני מברכת את יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד שהוביל לחתימת ההסכם בין העובדים להנהלת הנמל בצורה עניינית, מכובדת ולטובת העובדים והמשק. ברכות גם לשותפים להסכם, הנהלת חברת נמל אשדוד, וועדי העובדים, משרד האוצר, רשות החברות וגורמי משרד התחבורה".

x