$
בארץ

הממשלה אישרה דחיית פירעון הלוואה של 2.4 מיליארד דולר למערכת הביטחון

צה"ל יצטרך למחזר את ההלוואה שלקח מסיטיבנק ב-2014, כדי לקנות מטוסי F35 - ע"י לקיחת הלוואה חדשה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט שינה את דעתו ואישר את המהלך שדחה בעבר; עלות הדחייה: כ-217 מיליון דולר מקופת המדינה

אדריאן פילוט 22:3107.02.21

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (א') את בקשת מערכת הביטחון לדחות פרעון הלוואה בגין רכישת מטוסי F-35 שהתבצע ב-2014, זאת, אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר את המהלך. מנדלבליט שינה את דעתו לאחר שלפני כחודשיים סבר כי הוא אינו מתיישב עם החוק.

 

כתוצאה מכך, צה"ל יצטרך למחזר את הההלוואה הנוכחית באמצעות לקיחת הלוואה חדשה. עלות הדחייה: כ-217 מיליון דולר, שהם כ-716 מיליון שקל, אשר יגיעו מקופת המדינה.

 

 

 

מוקדם יותר אושרה תוכנית הרכש החדשה למערכת הביטחון בגובה 9 מיליארד דולר מתקציב הסיוע

 

הסיפור שעומד מאחורי רכישת אותם מטוסים, אך בעיקר אופן הביצוע והמימון של אותה עסקה, מהווה כבר אירוע מקומם: ב-2014 רכש צה"ל מטוסי F-35 מחברת לוקהיד מרטין האמריקאית, אך במקום לשלם עבור אותם מטוסים סוכם כי סיטיבנק, שהוא בנק אמריקאי פרטי, יממן את העסקה (הלוואה), וצה"ל יחזיר אותה מכספי הסיוע בשנים 2022-2026.

 

מטוס F35 מטוס F35 צילום: (A.A_Photogrphy (CC BY-SA 3.0

 

לפי הסכם הסיוע הצבאי האחרון שנחתם ב-2016 בין ישראל לארה"ב, צה"ל יקבל במהלך השנים 2019-2028 כספי סיוע בסך 38 מיליארד דולר, כ-3.8 מיליארד דולר לשנה, כסף שניתן באמצעותו לבצע רכש צבאי מתוצרת אמריקאית. אלא שבימים אלה הגיע הזמן להחזיר את ההלוואה בגובה 2.4 מיליארד דולר, וזה "מכביד" על התזרים של צה"ל, לכן "מבקשים" שם לדחות את פרעונה לעוד 6 שנים, ל-2027-2031.

 

באוצר מתנגדים בתוקף וכבר הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס, והיועץ המשפטי של המשרד, אסי מסינג, הוציאו מכתבים לפיהם המהלך לא חוקי, מיועד לעקוף את הקצאת סדרי העדיפות של הממשלה והכנסת.

 

 

מימין: בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט ובני גנץ מימין: בנימין נתניהו, אביחי מנדלבליט ובני גנץ צילום: אלכס קולומויסקי, ראובן קסטרו,קובי קואנקס

 

לא רק שצה"ל התנהג כאילו הוא חברה פרטית ולקח הלוואה מבנק פרטי, אלא שכעת הם החלו גם להתנהל עצמאית מבחינה תקציבית, או ליתר דיוק המשיכו. האם מישהו היה מעלה על הדעת שמשרד התחבורה ירכוש מסימנס קרונות רכבת ויבקש מימון מדיוטשה בנק? ואחרי זה - בגלל שיש לו פרוייקטים אחרים ואין לו מספיק כסף, הוא גם ידחה תשלומים?

 

ההתנהלות המשונה ביותר היתה זו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אשר כתב בנובמבר האחרון שחור על גבי לבן, כי הבקשה של צה"ל בנושא לדחיית הלוואה "אינה עולה בקנה אחד עם דיני התקציב וכי היא מעוררת, לכל הפחות, קשיים משפטיים משמעותיים".

 

אלא שהיום הוא נאלץ להכריע בסוגיה וטען כי עדיין עומד בדעתו, אך הוא יוכל להגן על אותה החלטה - ולכן אישר אותה. רוב הקריירה של מנדלביט היתה בצה"ל -כאשר היא כיהן כפצ"ר (פרקליט צבאי ראשי) וניהל הוא בעצמו מספר קרבות מול משרד האוצר.

 

מדוברות משרד המשפטים נמסר: "אנחנו לא מתייחסים לדיוני הקבינט הביטחוני".

x