$
בארץ

ישראל שוברת שיא שלילי עגום: יותר מ-5,000 מתים מפרוץ משבר הקורונה

5,001 מתים נרשמו עד כה מפרוץ המגפה בישראל; עימותים בישיבת הממשלה: הפרויקטור דרש סגר עד ראשון בלילה, כחול לבן התנגדו; נתניהו: "המוטציה משתוללת, הירידה בחולים הקשים לצערי מתונה"; בתום ויכוח סוער אישרו השרים את ההצעה להכפיל את הקנסות למפרי תקנות הקורונה; הממשלה האריכה בשבועיים את חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל

כלכליסט ו-ynet 23:5604.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

23:00 - ישראל שוברת שיא שלילי עגום: יותר מ-5,000 מתים מפרוץ משבר הקורונה

 

שיא שלילי עגום מאוד נשבר היום, כאשר לפני זמן קצר עלה מספר המתים מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ל-5,001. 

 

21:34 -  מספר המתים מקורונה - כמעט 5,000

 

משרד הבריאות עדכן כי 4,374 ישראלים אובחנו מחצות כחיוביים לקורונה. בסך הכול פוענחו כ-49 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 8.9% - זהה לנתון אתמול. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,686 חולי קורונה, 1,098 מהם במצב קשה. 340 חולים מחוברים למכונות הנשמה.

 

מדובר בעלייה של קרוב ל-10% במספר המונשמים מהבוקר. כמו כן, 4,993 חולי קורונה נפטרו מאז פרוץ המגפה, 26 מהם היום.

 

 

 

20:00 - מסתמן: הסגר יוארך עד יום ראשון, יתחיל פיילוט ל"תו הירוק"

 

מסתמנת פשרה בישיבה הממשלה לפיה הסגר יוארך עד יום ראשון. לצד זאת ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע להתחיל פיילוט ל"תו הירוק" שיאפשר פתיחת מסחר ותרבות עבור מחוסנים, מחלימים ונבדקים. מוקדם יותר השרים יצאו להפסקה.  

 

(איתמר אייכנר, ynet)

 

18:55 -  הממשלה האריכה בשבועיים את חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל

 

הממשלה אישרה הערב את הארכת חובת בידוד לשבים לארץ,מכל מדינה בחו"ל במלוניות, ב-14 ימים נוספים עד ליום ראשון, ה-21.2.21.

 

לפי הודעת הממשלה, משך הבידוד הינו 14 ימים ללא בדיקת קורונה, או 10 ימים למבצעים שתי בדיקות קורונה ושתיהן שליליות, בהתאם לנוהל הקיים.

 

נמסר כי בקשות חריגות תיבחנה באופן פרטני מול ועדה של משרד הבריאות בנתב״ג, כאשר בעלי תעודת מתחסן - אינם מחויבים בבידוד, בהתאם לנוהל משרד הבריאות.

 

נוסעים בנתב"ג מסרבים להתפנות לבידוד נוסעים בנתב"ג מסרבים להתפנות לבידוד

 

17:30 - השרים אישרו את ההצעה להכפיל את הקנסות למפירי תקנות הקורונה

 

 

השרים אישרו בישיבת הממשלה את הכפלת הקנסות למפירי תקנות הקורונה. לפני כן, שר הפנים אריה דרעי התנגד ואמר כי "יש פה קמפיין נגד החרדים מתחילת הישיבה. אתם עושים הבחנה בין חנות לחנות, אבל על מוסד חינוכי קטן של 30-20 ילדים אתם נותנים 10,000 שקל קנס על הראש. כולכם פה אחד תומכים בזה שחושבים שהחרדים הביאו את הקורונה על מדינת ישראל".

 

התקנות החדשות ייכנסו לתוקף ביום ראשון.

 

זוהי רשימת הקנסות שיינתנו למי שייפר את התקנות:

 

- מקום ששטחו עד 100 מטרים - קנס של 5,000 שקל

 

- מקום ששטחו בין 100 ל-500 מטרים - קנס של 7,500 שקל

 

- מקום ששטחו מעל 500 מטרים - קנס של 10,000 שקל

 

רשימת הקנסות שינתנו במידה ויתקיים אירוע אסור, או עם מספר משתתפים החורג מהמותר:

 

- שטח פתוח - קנס של 5,000 שקל

 

- שטח סגור - קנס של 10,000 שקל

 

רשימת הקנסות שיינתנו למוסדות המקיימים פעילות חינוך בניגוד לתקנות:

 

- מוסד שמספר התלמידים בו עד 35 - קנס של 5,000 שקל

 

- מוסד שמספר התלמידים השוהים בו עולה על 35 - קנס של 10,000 ש"ח

 

 

 

 

16:10 - עימותים בישיבת הממשלה: הפרויקטור דורש סגר עד ראשון בלילה

 

קצת יותר מחצי יממה לפני שסגר הקורונה השלישי אמור להסתיים, ולאחר דחיות חוזרות ונשנות, התכנסו שרי הממשלה בצהריים (יום ה') כדי להכריע אם ההגבלות יימשכו עד יום ראשון בחצות כפי שדורש משרד הבריאות בתמיכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, או שיציאה מהסגר תתחיל כבר מחר בבוקר - כפי שדורש יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ.

 

פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש המליץ להאריך את הסגר עד יום ראשון בלילה והעיר שפתיחת הגבלות לא מבוקרת תביא לעלייה מעריכית במספר הנדבקים, "אשר תגבה מחיר גבוה בחולים קשים ובמתים". על פי הנתונים שהציג, גם בהנחת יעילות גבוהה של החיסונים המקטינה את מספר החולים הקשים מקרב קבוצות הסיכון – צפויה תחלואה קשה מקרב הלא מחוסנים וממחוסנים שהחיסון לא השפיע עליהם. עוד עלה מדבריו כי 84% מבני 60 פלוס התחסנו - 189 אלף טרם התחסנו.

 

לדבריו, מיום שני ניתן יהיה להגיע לסיום הגבלות תנועה ושהייה, פתיחה זהירה של מקומות עבודה והחזרת השכבות הנמוכות במערכת החינוך. את הפתיחה הוא ממליץ לערוך רק אחרי הגעה לשני מיליון מחוסנים במנה השנייה ואחרי חצי מיליון מחלימים; הגעה לשיעורי מחוסנים של 80% מאוכלוסיית גילאי ה-50 ומעלה; מקדם הדבקה קטן נמוך מ-1 ופחות מ-1,000 חולים קשים.

 

דווקא לפני הדיון העוסק בביטול ההגבלות הפיצה מזכירות הממשלה לשרים את אישור תקנות הכפלת הקנסות על מוסדות חינוך מ-5,000 ל-10,000 שקל שאושרו השבוע בכנסת.

 

בפתח הדיון אמר נתניהו: "המוטציה משתוללת בכל העולם, הירידה בחולים קשה לצערי מתונה. חשוב שכל מי שמעל גיל 50 ילך להתחסן. 97 אחוז מהמתים בגיל הזה, 92 אחוז מהחולים קשה בגיל הזה. יש ירידה של 16 אחוז מהמאומתים בגיל הזה - תוצאה ישירה של החיסונים. ללכת להתחסן זה צו השעה. החיסונים עובדים. אם תלכו להתחסן – נוכל לצאת בהדרגה מהקורונה ולפתוח את הכלכלה שלנו בזהירות ובאחריות".

 

גנץ ביקש לאפשר ממחר הגבלה של עד 10 בחלל סגור, התכנסות של עד 20 באוויר הפתוח וביטול הגבלת מרחק: "מצער שהישיבה מתקיימת רק היום. אני אחרי הרבה שיחות עם גורמים שאמרו שלא קיבלו את הכסף של התמיכה. אני מבקש משר האוצר לבדוק את זה. המדיניות צריכה להיות שפותחים כשאפשר. עכשיו אפשר לפתוח ולהשאיר אדומים בסגר".

 

 

14:40 - ישראייר קיבלה אישור להמשיך להוציא טיסות חילוץ לפרנקפורט גם בשבוע הבא

 

חברת התעופה ישראייר קיבלה אישור להמשיך להוציא טיסת חילוץ יומית לפרנקפורט שבגרמניה גם במהלך השבוע הבא. בהתאם לתנאי המכרז, תינתן עדיפות בטיסות החוזרות מגרמניה לארץ למחזיקים באישור מוועדת החריגים לנכנסים לישראל בראשות שר האנרגיה יובל שטייניץ. ישראלים שיעלו על הטיסה לגרמניה יצטרכו להציג את אישור ועדת החריגים של משרדי התחבורה והבריאות. ישראלים רשאים להמריא במידה והם יוצאים להלוויה, טיפול רפואי, הליך משפטי או שמרכז חייהם בחו"ל. 

 

13:35 - עוד דחייה: ישיבת הממשלה בנושא הארכת הסגר נדחתה ל-15:00

 

ישיבת הממשלה שהייתה אמורה להתחיל ב-14:00 נדחתה בשעה, והיא תיפתח ב-15:00. הממשלה צפויה לדון בשאלה האם להאריך את הסגר, שאמור להסתיים מחר ב-07:00, עד יום ראשון בלילה. בנוסף, הממשלה תדון במתווה היציאה מהסגר. זו הפעם השנייה שישיבת הממשלה נדחית היום, לאחר שהמועד המקורי לכינוסה היה 13:00.

 

13:10 - פרופ' רן בליצר: "התחזיות טעו. הסגר כאמצעי קסם כבר לא איתנו, זה מת"

 

פרופ' רן בליצר, ראש קבינט הקורונה ב"מגן ישראל" וראש מערך החדשנות בקופת חולים כללית, אמר בריאיון לאולפן ynet כי "מספרי החולים לא יורדים למרות הסגר, ומה שלמעשה עוזר להתמודד עם המגפה אלה החיסונים". לדברי בליצר, "יש ירידה ברורה בשיעורי ההדבקה ובשיעורי התחלואה הקשה בקרב האוכלוסייה שהתחסנה. אלה חדשות מצוינות שמדגישות שוב את הצורך של אנשים, בפרט מעל גיל 50, לצאת עכשיו להתחסן ולהגן על עצמם". בליצר הוסיף: "התחזיות טעו. הסגר כאמצעי קסם כבר לא איתנו, זה מת". 

 

 

רן בליצר רן בליצר צילום: אוראל כהן

 

10:15 - זינוק מדאיג בתחלואה בתינוקות: מ-400 בנובמבר ל-6,000 חולים היום

 

המוטציות שהובאו לישראל משנות את מפת תחלואת הקורונה כפי שהכרנו עד כה. יותר ויותר בני נוער, ילדים ואפילו פעוטות נדבקים במגפה. בינתיים רובם עוברים אותה יחסית בקלות, ועדיין - המספרים הגבוהים של הנדבקים החדשים לעומת חודשים קודמים מדאיגים במיוחד. בנובמבר הקודם אובחנו כ-400 חולים מתחת לגיל שנתיים, ואילו שלושה חודשים לאחר מכן - למרות הסגר - זינק המספר ליותר מ-5,800.

 

 

09:50 - 10,000 מנות של החיסון הרוסי נגד קורונה הגיעו לרשות הפלסטינית

 

הבוקר הגיע לרשות הפלסטינית משלוח ראשון של 10,000 מנות החיסון הרוסי נגד קורונה, "ספוטניק V", שנתרמו לה על ידי רוסיה. החיסונים הועברו לרשות מנתב״ג בתיאום מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

 

 09:00 - משרד הבריאות: 7,385 אובחנו אתמול כנדבקים בקורונה, 34 נפטרו

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 7,385 נדבקים חדשים בקורונה, מתוך כ-83 אלף בדיקות שנערכו. שיעור החיוביים עומד על 8.9% - הנתון הנמוך זה כמעט שבועיים. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,103 חולי קורונה במצב קשה, מהם 315 חולים מחוברים למכונות הנשמה. 4,947 חולי קורונה נפטרו בישראל מפרוץ המגפה, 34 מהם אתמול.

 

 

מחלקת קורונה בבילינסון מחלקת קורונה בבילינסון צילום: דנה קופל

 

 

8:00 - החל מהבוקר: חיסונים מגיל 16 לכלל הציבור

 

מבצע חיסוני הקורונה מתרחב, ומהבוקר (ה') הוא נפתח לכלל הציבור מגיל 16. שר הבריאות יולי אדלשטיין צייץ בהתייחסו להרחבת המבצע כי "כל מי שמעל גיל 16 יכול להתחסן. תנצלו את ההזדמנות שאין אותה כמעט לאף מדינה בעולם".

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הנחה את קופות החולים לאפשר את פתיחת החיסונים לגילים 18 עד 35, אולם במקביל הורה "לרכז מאמצים בקבוצות הגיל 50 פלוס ובקרב מרותקי הבית".

 

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי צילום: אולפן כלכליסט

 

לקוחות כללית יוכלו לזמן תור לחיסון קורונה באמצעות האפליקציה, האתר ומוקד השירות 2700*. לקוחות מכבי יוכלו לזמן באפליקציה או במוקד הטלפוני וכך גם לקוחות מאוחדת ולאומית.

מנכ"ל כללית פרופ' אהוד דודסון אמר: "אני מברך על פתיחת המבצע לציבור הרחב. חיסון הוא הכלי היעיל ביותר להתמודדות עם המגפה. אנו מפעילים יותר מ-170 מתחמי חיסונים ברחבי הארץ. צוותי כללית, שמובילים בהצלחה את מבצע החיסונים וכבר חיסנו למעלה מ-1,650,000 מטופלים ממתינים לכם - בואו להתחסן".  

 

 

7:30 - שר הבריאות: "יותר מ-1.9 מיליון בני אדם כבר קיבלו את מנת החיסון השנייה"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי 3.3 מיליון בני אדם בישראל כבר התחסנו נגד קורונה מאז תחילת מבצע החיסונים, מהם 1.9 קיבלו גם את המנה השנייה. "אתמול התחסנו 107 אלף איש. בואו בהמוניכם, רק ככה ננצח את הקורונה - ביחד!", אמר אדלשטיין. "מהבוקר כל מי שמעל גיל 16 יכול להתחסן. תנצלו את ההזדמנות, אין אותה כמעט לאף מדינה בעולם".

x