$
בארץ

ישיבת הממשלה על הארכת הסגר נדחתה; גנץ: "נתניהו, אתה משחק בחיי אדם"

מסתמן כי משרד הבריאות יתמוך בפתיחת גני הילדים, כיתות א'-ד' וכן כיתות י"א ו-י"ב רק בערים ירוקות וצהובות; 4,666 אובחנו מחצות, שיעור הבדיקות החיוביות - 9.2%; בתום הערכת מצב הנחה מנכ"ל משרד הבריאות לאפשר את פתיחת החיסונים לכלל הציבור - לבני 16 ומעלה, החל ממחר; מגעים עם יוון, קפריסין ואיי סיישל: בעלי "דרכון ירוק" יוכלו לטוס ללא בידוד או בדיקות

כלכליסט ו-ynet 23:5403.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:45 - ישיבת הממשלה נדחתה למחר ב-13:00

 

ישיבת הממשלה, שהייתה אמורה להתקיים בצהריים, נדחתה למחר (חמישי) ב-13:00 - ויו"ר כחול לבן בני גנץ האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "משחק בחיי אדם".

 

בלשכת ראש הממשלה הסבירו שהסיבה לדחייה היא "החקיקה המתמשכת בכנסת" על חוק סגירת נתב"ג, אלא שבמהרה התברר שזו כנראה לא הסיבה האמיתית לדחייה. נתניהו היה עסוק מאחורי הקלעים בעידוד האיחוד בין מפלגות הימין "הציונות הדתית" ו"עוצמה לישראל". הוא גם מצא זמן, בדיוק בשעה שבה הייתה אמורה להתקיים ישיבת ממשלה, לבקר במטה הארצי של המשטרה ולמסור שם הצהרה על מינוי פרויקטור למגזר הערבי. "אני חייב להמשיך בדרכי, יש לנו ישיבת ממשלה מחר או הלילה, תלוי", אמר נתניהו בסיום אותו ביקור.

 

בכחול לבן סבורים שנתניהו רוצה לדחות את ישיבת הממשלה כדי שיוכל לטעון שאין מספיק זמן להיערך להקלות כבר ביום שישי, ולכן צריכים לדחות את סיום הסגר ליום ראשון. במפלגתו של גנץ דרשו מנתניהו לכנס את הממשלה לאלתר.

 

"נתניהו, אתה משחק בחיי אדם", כתב גנץ בעמוד הפייסבוק. "בלי בושה, בלי חמלה ובלי טיפת התחשבות - נתניהו דחה היום את ישיבת הממשלה שקבענו. נמנעו היום החלטות שיכלו להביא לפתיחה אחראית של מערכת החינוך, להגברת קצב החיסונים באוכלוסיות המבוגרות, להתחיל ליישם את התו הירוק ולאפשר אופק לעסקים. אני כבר מכיר את נתניהו, ולכן לא הסכמתי שנאריך את הסגר עד יום שני, גם שהבטיח שנקיים היום דיון באסטרטגיית היציאה ונקדים את הפתיחה של חלק מהענפים בהתאם לכך". 

 

 

נתניהו וגנץ נתניהו וגנץ צילום: יניב נדב דוברות הכנסת;

 

 

20:15 - נתוני הקורונה: 4,666 אובחנו מחצות, שיעור הבדיקות החיוביות - 9.2%

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 4,666 נשאי קורונה בישראל. מתוך כ-50 אלף בדיקות 9.2% חזרו חיוביות. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,104 חולים שמצבם מוגדר קשה, 304 מחוברים למכונת הנשמה. מפרוץ המגפה מתו בישראל 4,928 בני אדם מסיבוכי הנגיף - 19 מהם היום ו-51 אתמול.

 

19:30 - מגעים עם יוון, קפריסין ואיי סיישל: בעלי "דרכון ירוק" יוכלו לטוס ללא בידוד או בדיקות

 

לקראת הסכמי טיסות בלי בידוד לבעלי "דרכון ירוק": ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס יגיע ביום שני הקרוב לביקור בזק בישראל, על מנת לגבש הבנות שיאפשרו ביקורים הדדיים של תיירים. בנוסף, בישראל מתנהלים מגעים לחתימה על הסכמים דומים שיאפשרו טיסות באביב ובקיץ גם עם רומניה סרביה, קפריסין ואיי סיישל - וייתכן שגם עם גאורגיה. במהלך הביקור צפוי ראש הממשלה היווני מיצוטאקיס צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואליו יתלוו שר החוץ היווני ושר התיירות היווני, בצל המגעים לחתימה על הסכם שיאפשר ביקורי תיירים במדינות. בישראל מקיימים עם יוון מגעים לאחרונה על הסכם שיאפשר ביקורי תיירים שמחזיקים בתעודת מתחסן, "דרכון ירוק", ללא חובת בידוד וללא חובה בביצוע בדיקות קורונה ביעד, או במדינת המוצא.

 

אתונה אתונה צילום: אי פי איי

 

 

18:15 - לא ת"א, לא י-ם: נכון להיום - הערים שבהן ילמדו אם תתקבל המלצת משרד הבריאות

 

שעות לפני תחילת ישיבת הממשלה היום (רביעי) הסתמן כי משרד הבריאות יתמוך בפתיחת גני הילדים, כיתות א'-ד' וכן כיתות י"א ו-י"ב בערים ירוקות וצהובות בלבד, החל מיום שני. אבל מבט על צבעי הרמזור של הערים נכון להיום מראה כי רובן הגדול נמצאות דווקא ברשימה האחרת - זו של הערים האדומות והכתומות, שבהן לא ייפתחו הלימודים בתום הסגר, אם תתקבל אותה המלצה של משרד הבריאות.

 

למעשה, מתוך 15 הערים הגדולות בישראל רק חיפה לא נמצאת כעת ברשימת הערים האדומות והכתומות. אלו יתר הערים שבהן, נכון לעתה, לא ילמדו אם תתקבל ההמלצה: ירושלים, תל אביב, ראשון לציון, פתח תקווה, אשדוד, נתניה, באר שבע, בני ברק, חולון, רמת גן, אשקלון, רחובות, בת ים ובית שמש.

 

 

לימודים בעידן הקורונה לימודים בעידן הקורונה צילום: רויטרס

 

 17:28 - ישיבת הממשלה על הארכת הסגר נדחתה: "נודיע על מועד חדש"

 

ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתחיל ב-18:00 נדחתה למועד לא ידוע. מלשכת רה"מ נמסר לשרים כי הדחייה היא "בשל החקיקה המתמשכת בכנסת". בלשכה ציינו: "נודיע בהמשך הערב על מועד חדש".

 

 

15:00 - לימודים חלקיים בערים ירוקות וצהובות בלבד: המלצות משרד הבריאות לסיום הסגר

 

הממשלה תתכנס הערב בשעה 18:00 (ד') לדון בהארכת הסגר מעבר ליום שישי הקרוב ולתוכנית היציאה ממנו. לקראת הישיבה, מסתמן כי משרד הבריאות יתמוך בפתיחת גני הילדים, כיתות א'-ד' וכן כיתות י"א ו-י"ב בערים ירוקות וצהובות בלבד. בערים אדומות וכתומות - יסרבו לכך.

 

משרד הבריאות צפוי גם להסכים לפתיחה של טיפולי "אחד על אחד" וטייק אווי, אך לא ברור אם רק בערים ירוקות וצהובות או גם בכתומות ואדומות. במשרד ידרשו להמשיך את הגבלת ההתקהלות של חמישה אנשים במקומות סגורים ו-10 אנשים במקומות פתוחים. לפתיחת המסחר בשלב זה - הם יתנגדו. 

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי צילום: אולפן כלכליסט

 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, סיפר הבוקר באולפן כי בכוונת גורמי הבריאות לבקש להאריך את הסגר. "המלצנו ונמשיך להמליץ שהסגר יימשך לפחות עד יום ראשון בחצות, ולאחר מכן נראה. אם תהיה יציאה היא תהיה איטית ומסודרת", הוא אמר.

 

לוי העריך כי 80-70% מהמאומתים נושאים את המוטציה הבריטית - ולא שלל אפשרות שזן חדש יתפתח גם כאן בישראל. "אנחנו נמצאים בתחלואה מאוד גבוהה, לא ירדנו. יש לנו 1,100-1,200 חולים קשים בבתי החולים, בהם 200-300 מונשמים, זה מצב לא פשוט. אנחנו רוצים להוריד את התחלואה ככל שניתן".

 

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, "פתיחת הסגר כעת תגרע מהיכולת שלנו להמשיך ולחסן את האוכלוסייה בסיכון ולהשיג עוד כמה עשרות או אפילו מאות אלפי מחוסנים". על תוכנית היציאה הוא אמר: "מבחינתנו פתיחה זהירה היא פתיחת מסגרות הגיל הרך, או הרך מאוד, אולי באופן דיפרנציאלי בין ערים עם תחלואה גבוהה לבין ערים עם תחלואה פחות גבוהה". 

 

12:35 - דוח אמ"ן: "מקדם ההדבקה עולה בעקביות ומתקרב שוב ל-1"

 

בדו"ח אמ"ן נכתב כי מקדם ההדבקה (R) בישראל עולה בעקביות בימים האחרונים ומתקרב שוב ל-1, "רף המשקף מצב שבו כל חולה מדביק אדם אחד, ובכך היקפי התחלואה נשמרים גבוהים; חצייתו תעיד על התפשטות נוספת של המגפה". בדו"ח נכתב עוד כי התפשטות המוטציה הבריטית גורמת לעלייה במקדם ההדבקה בימים האחרונים.

 

11:00 - ממחר: מבצע חיסוני הקורונה ייפתח לכלל הציבור

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר (רביעי) לקופות החולים כי לאור הערכת המצב שנערכה עם המנכ"לים כי מבצע החיסונים מפני קורונה ייפתחו לכלל הגילאים החל ממחר. ראש מחוז דרום בקופת חולים מכבי, קרן שכטר אזולאי, אמרה בתגובה לכך באולפן ynet כי הם ערוכים לכך, והדגישה: "אין להגיע בלי תור". בלאומית יפתחו את הזימונים היום כדי שיוכלו להתחיל לחסן מחר.

חיסוני קורונה בירושלים
חיסוני קורונה בירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

ממשרד הבריאות נמסר כי מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי הנחה לאפשר את פתיחת החיסונים לכל הציבור מגיל 16 החל ממחר. "להזמנת תור לגילאי 18-35 יש לפנות לקופות החולים החל ממחר", נמסר. למרות הפתיחה לכלל האוכלוסייה, הורו שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי לקופות החולים "לרכז מאמצים בקבוצות הגיל 50+ ובקרב מרותקי הבית".

 

בתוך כך, שיעור המתחסנים בקרב בני ה-60 ומעלה נותר כמעט ללא שינוי בשבוע האחרון. כך עולה מנתוני משרד הבריאות. תוך שבוע נרשמה עלייה של שלושה אחוזים בלבד במספר המתחסנים מקבוצת הגילאים הזו, ובמקביל מתחמי החיסונים של קופות החולים מתרוקנים.

 

כבר היום מחסנות קופות החולים אנשים שאינם משתייכים לקבוצות התיעדוף של משרד הבריאות, ובהן בעיקר בני 18 עד 35. על רקע נתוני התחלואה הן דרשו את פתיחת מבצע החיסונים לכולם בהקדם האפשרי, וחזרו על כך בפגישה שהתקיימה אתמול עם שר הבריאות יולי אדלשטיין.

 

בתוך כך, יש לציין כי על-פי נתוני משרד הבריאות, שני אחוזים לא התייצבו לקבלת מנת החיסון השנייה לאחר יותר מ-25 ימים ללא סיבה מוצדקת, ועד אתמול בבוקר בוצעו קרוב לחמישה מיליון חיסונים בסך הכל ו-1.4 מיליון מתוכם זכאים כבר לתעודת מתחסן.

 

בינתיים, מנתוני משרד הבריאות עולה עוד כי תוך חודש בלבד נרשמה עלייה של יותר מ-250 אחוזים במספר החולים במצב קשה וקריטי בבתי החולים מתחת לגיל 40.

 

על-פי הנתונים, ב-31 בדצמבר אושפזו בבתי החולים 23 חולים קשים וקריטיים מתחת לגיל 40. לאחר חודש מספרם כבר עמד על 81. במערכת הבריאות מייחסים את המגמה הזאת בין היתר להתפשטות המוטציה הבריטית שגורמת להדבקה נרחבת וקשה יותר.

 

10:15 - שירות התעסוקה: 2,500 דורשי עבודה ביממה האחרונה - 50% פוטרו או התפטרו

 

לפי נתוני שירות התעסוקה שפורסמו היום (ג'), שיעור המפוטרים והמתפטרים ממשיך להיות גבוה - 22.2% מדורשי העבודה, שהם 38,123, כאשר רובם המוחלט פוטרו. 171,355 דורשי עבודה נרשמו מאז תחילת הסגר השלישי. רק ביממה האחרונה נרשמו 2,504 דורשי עבודה חדשים, מחציתם התפטרו או פוטרו. 

 

133,232 מהנרשמים הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ-77.8%.

 

הנפגעים העיקריים: עובדי הוראה, חינוך והדרכה – עם 69,741 נרשמים בסגר, ו-25,361 עובדי מכירות ושירותים נרשמו מתחילת הסגר השלישי. שתי הקבוצות הן בסך הכל 40.7% מהנרשמים.

 

 

8:20 - 7,919 נדבקים חדשים, 31 נפטרו אתמול

 

 

משרד הבריאות פרסם הבוקר (יום רביעי) את נתוני התחלואה בקורונה המעודכנים, שמהם עולה כי 7,919 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-85 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עמד על 9.3%.

 

בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,789 חולי קורונה, מהם 1,074 במצב קשה. 292 חולים מחוברים למכונות הנשמה. מאז פרוץ המגפה נפטרו 4,888 חולי קורונה – 31 מהם אתמול.

 

 

קשישה מקבלת חיסון נגד קורונה בביה"ח איכילוב קשישה מקבלת חיסון נגד קורונה בביה"ח איכילוב צילום: אביגיל עוזי

 

בישראל 73,707 ישראלים המוגדרים כחולי קורונה פעילים. 12,392 מתוכם מתגוררים בירושלים, 4,454 בבני ברק, 2,952 במודיעין עילית, 2,396 בפתח תקווה, 2,354 בתל אביב יפו, 2,230 בבית שמש, 2,070 באשדוד, 1,415 בראשון לציון, 1,311 בחיפה, 1,305 בחולון, 1,296 בנתניה, 1,158 ברחובות, 1,129 בבאר שבע, 1,099 ברמלה, 1,045 בביתר עילית, 1,005 באלעד, 974 באשקלון, 937 בקריית גת, 889 בבת ים, 888 בלוד, 881 ברמת גן, 857 בנתיבות, 699 בצפת, 639 באופקים, 624 בנצרת, 620 בקריית אתא, 510 בראש העין ו-508 באור יהודה.

 

שיעור הבדיקות החיוביות בשבעת הימים האחרונים בירושלים עומד על 16%, בבני ברק הנתון הוא 21%, במודיעין עילית 22%, בפתח תקווה 10%, בתל אביב יפו 7%, בבית שמש 19%, באשדוד 11%, בראשון לציון 8%, בחיפה 7%, בחולון 10%, בנתניה 9%, ברחובות 10%, בבאר שבע 7%, ברמלה 15%, בביתר עילית 24% ובאלעד 22%.

 

מבין החולים שמצבם קשה שתי ילדות וילד בני פחות מ-9, שתי נערות בנות 10 עד 19, 19 צעירים בשנות ה-20 לחייהם, 45 בשנות ה-30 לחייהם ו-91 בשנות ה-40 לחייהם. כלומר 15.1% מהחולים שמצבם קשה הם בני פחות מ-50. גם בקרב המונשמים שיעור בני ה-50 ומטה דומה.

 

 

יולי אדלשטיין יולי אדלשטיין צילום: אלכס גמבורג

 

בתוך כך, אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי "3,237,000 ישראלים התחסנו עד כה בחיסון הראשון, מתוכם 1,855,000 קיבלו גם את החיסון השני. אתמול ניתנו 100,000 חיסונים, 70,000 מתוכם מנה ראשונה. "המשמעות של הארכת הסגר מיום חמישי ליום ראשון בלילה היא עוד 200,000 איש (!) שהופכים למחוסנים", אמר אדלשטיין, "נזק שולי לכלכלה מפני שמדובר בסוף שבוע, רווח גדול לבריאות".

 

הקרב על הארכת הסגר מגיע שוב לממשלה: הגנים ייפתחו ראשונים

 

הממשלה תתכנס היום כדי לדון בהארכת הסגר ובאסטרטגיית היציאה, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין ידרשו להאריך את הסגר עד ליום ראשון בחצות ולהתחיל בפתיחה מצומצמת מאוד של המסחר בשבוע הבא. מנגד, בכחול לבן ידרשו להתחיל בהקלות כבר ביום שישי בבוקר.

גם משרד הבריאות ידרוש בדיון את הארכת הסגר, לפחות עד יום ראשון. לאחר מכן, תתאפשר פתיחה הדרגתית של מערכת החינוך, כאשר גני הילדים יהיו הראשונים לחזור לפעילות.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ יציג בישיבת הממשלה תוכנית משלו ליציאה מהסגר. במפלגתו אמרו שהיא "תיעשה בצורה אחראית ובהלימה למבצע החיסונים, לאחר קיפאון והיעדר פעולות אקטיביות שהביאו לחוסר אמון בציבור שמסכן את בריאותו".

 

בתוכניתו מציע גנץ מבצע ממוקד להגברת שיעור המתחסנים באוכלוסיית הסיכון, קביעת מתווה לפתיחה ירוקה (עם תעודת מחוסן, בדיקה שלילית או תעודת מחלים) שיתמרץ את קצב ההתחסנות וכן מינוי צוות ממשלתי שיפעל לייעול העומס בבתי החלים, "על בסיס נתונים ויכולת לרתום משאבים כגון בתי חולים פרטיים לחיים לצד הקורונה". עוד מציע גנץ להטיל סגר מלא והרמטי על כלל הערים האדומות.

 

גנץ ושרי כחול לבן ידרשו, החל מיום שישי בבוקר, את הסרת מגבלת 1,000 המטרים לצד המשך ההגבלות על התקהלויות ולאפשר איסוף עצמי ממסעדות ובתי קפה ופעילות צימרים לאירוח משפחות גרעיניות. בנוסף, הם ידרשו לאפשר מיום ראשון פתיחת מקומות עבודה ללא קהל, החזרת הספורט המקצועני, פתיחת שמורות טבע ואתרים לקבוצות גדולות בתו ירוק ופתיחת החינוך במתווה לגיל הרך.

 

נתניהו אמר אמש במסיבת עיתונאים במשרד הבריאות כי "אנחנו בעיצומו של מרוץ בין מבצע החיסונים לבין המוטציה. מבצע החיסונים הזה הוא המפתח שלנו לתוכנית היציאה מהקורונה. כשאני אומר שהמוטציה מכה בנו, היא מכה בכל העולם. כרגע בגרמניה מדברים על הארכת מצב החירום עד יוני, ובמדינות אחרות מאריכים את הסגר ההדוק לשבועות רבים. בבריטניה מתו פי שלושה אנשים מישראל. כל אחד הוא כמובן אבידה".

 

על דרישות כחול לבן אמר נתניהו: "הם צריכים להכיר את הנתונים, זה דיני נפשות, לא פופוליזם. אני קורא לכולם להתעלות מעל כל שיקול אחר. אנחנו יכולים לנצח בגדול משום שיש לנו מיליוני חיסונים, חיסון לכל אזרח, מערכת ציבורית להעביר אותם ברצינות והיענות גבוהה".

x