$
בארץ

סקר החברות של בנק ישראל: חברות התעשייה הקטנות מדווחות על פגיעה משמעותית

ברבעון האחרון של 2020 חל שיפור במגזר העסקי, אך עדיין הסקר מבטא חולשה ביחס לתקופה של לפני המשבר. ענפי השירותים והמכירות חיוביים בצפי לרבעון הבא, וממוצע הציפיות לאינפלציה עלה

אתי אפללו 16:5802.02.21

סקר החברות של בנק ישראל מצביע על התאוששות פעילות המגזר העסקי ברבעון האחרון של 2020, עם זאת – סך מאזן הנטו (כלומר, ההפרש בין החברות שדיווחו על עלייה בפעילות לעומת החברות שדיווחו על ירידה) של המגזר העסקי נותר ברמה שלילית, והמשק עדיין מפגין חולשה ביחס לתקופה של לפני המשבר. הסקר נערך מאמצע חודש דצמבר 2020 עד אמצע חודש ינואר השנה.

 

 

 

בתחום התעשייה המאזן נותר שלילי ומשקף הערכה לחולשה בעיקר ביצוא ובמספר העובדים. החברות מעריכות, על בסיס ההזמנות לרבעון הבא, שהמכירות לשוק המקומי ימשיכו להיות חלשות.

 

 

ימי הסגר ימי הסגר צילום: אלעד גרשגורן

 

פילוח של החברות לפי גודל מעלה שמאזן הנטו של החברות הגדולות הוא דווקא חיובי, והחברות הקטנות נפגעו בצורה משמעותית. המאזנים נטו של הפדיון בענף השירותים ושל המכירות בענף המסחר חיוביים, עם צפי לגידול בפעילות ברבעון הבא.

 

ברבעון האחרון של 2020 עלה ממוצע הציפיות של החברות לגבי האינפלציה ב-12 החודשים הבאים; הצפי לגבי שער הדולר ברבעון הבא וב-12 החודשים הבאים ירד לרמה של 3.35 ו-3.44 שקלים לדולר, בהתאמה.

x