$
בארץ

אחרי שני חורפים גשומים: רשות המים עוצרת פעילות זריעת העננים להגברת גשם

מהרשות נמסר כי הפעילות שבוצעה בשבע השנים האחרונות תורמת רק 1.8% בממוצע לכמות הגשם ומהווה תוספת מזערית שאינה נחוצה השנה או בשלוש השנים הקרובות; החיסכון הכלכלי: 3 מיליון שקל בשנה

ענת רואה 12:2228.01.21

אחרי כ-7 שנים של פעולות לזריעת עננים להגברת הגשם, רשות המים הודיעה היום כי החליטה לעצור את הפעילות. זאת בנימוק שהעלויות גבוהות אל מול תרומה מועטה למשק המים וכן מפלסי מים גבוהים במאגרים הטבעיים.

 

 

 

בשנים האחרונות הפעילה חברת מקורות מערך גדול של פעולות לזריעת עננים ב'יודיד הכסף', באמצעות מטוסים, במטרה להגביר את כמויות הגשם באגן היקוות הכינרת.

 

מזג אוויר סוער. תרומת פעולות זריעת העננים הוסיפה 1.8% בממוצע לכמות הגשם מזג אוויר סוער. תרומת פעולות זריעת העננים הוסיפה 1.8% בממוצע לכמות הגשם צילום: שמעון לוי

 

 

הפרויקט נערך כניסוי מבוקר, שנוהל על ידי רשות המים וצוות מומחים מתחומי המטאורולוגיה, הסטטיסטיקה וההידרולוגיה. לפי הודעה שפרסמה היום רשות המים, ממצאי הניסוי הראו שתרומת פעולות זריעת העננים מוסיפה 1.8% בממוצע לכמות הגשם. תוספת גשם זו מהווה תרומה של כחמישה מיליון מ"ק של מים בלבד לכנרת ולמאגרי מי התהום סביבה.

 

לאור ממצאי הניסוי ערכו כלכלני רשות המים בחינת כדאיות שהראתה כי העלות לביצוע זריעת העננים גדולה יותר מהערך של המים הנוספים בעקבות פעילות זו ולכן פעולה זו אינה כדאית. בנוסף נלקחה בחשבון העובדה, שכתוצאה משני החורפים הגשומים, מפלסי המים הגבוהים בכינרת והסיכוי הקיים לפתיחת סכר דגניה, פעולת תיגבור הגשם היקרה אינה נחוצה – לא בשנה הנוכחית וגם לא בשלוש השנים הקרובות.

לפי הנמסר, הפסקת הפעילות תחסוך (לרשות המים) מעל שלושה מיליון שקל בשנה.

 

גיורא שחם, מנהל רשות המים הורה לחברת מקורות לעצור את הפרויקט ומסר: "רשות המים מנהלת את משק המים בראייה מקצועית וכלכלית רחבה, לשם ניצול מיטבי של משאבי המים, תוך אחריות לשמירה על תעריף המים לצרכני המים בישראל. בשלב זה הוחלט, שלאור התרומה המזערית של זריעת העננים מול העלות הגבוהה הכרוכה בה, לעצור פעילות זו – במיוחד לאחר שנמצא שלא יהיה בכך צורך חיוני בשלוש השנים הקרובות".

x