$
בארץ

דיווח שוטף

משרד הבריאות לקופות החולים: ממחר - חיסונים לקורונה לבני 35 ומעלה

יו"ר ועדת החוקה נעל את הדיון בחוק הקנסות ללא הסכמות; נתניהו: נאריך מחר את הסגר; גשר אלנבי ייסגר ממחר עד הודעה חדשה; שירות התעסוקה: כ-158 אלף דורשי עבודה חדשים מאז תחילת הסגר; משרד הבריאות: התגלו 30 מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני של הקורונה; אחרי שוועדת הכנסת סירבה להתכנס לדיון: המליאה אישרה את תקנות הסגר

כלכליסט ו-ynet 21:3827.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

21:37 - יו"ר ועדת החוקה נעל את הדיון בחוק הקנסות ללא הסכמות

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), נעל את הדיון בחוק הקנסות בוועדה ללא הסכמה. כמו כן, לא נקבע דיון נוסף.

  

ח"כ יעקב אשר ח"כ יעקב אשר צילום: צביקה טישלר

 

20:15 - משרד הבריאות: 4,778 נדבקים בקורונה אובחנו מחצות

 

משרד הבריאות עדכן כי 4,778 ישראלים אובחנו מאז חצות כחיוביים לקורונה. בסך הכול פוענחו עד כה 52,500 בדיקות קורונה ושיעור החיוביים עומד על 9.1% - נמוך מעט מהימים האחרונים. מצבם של 1,160 חולים מוגדר קשה, ו-316 חולים מונשמים. מפרוץ המגפה נפטרו מסיבוכי הנגיף 4,574 בני אדם בארץ.

 

19:25 - משרד הבריאות לקופות החולים: להרחיב את מבצע החיסונים לבני 35 ומעלה

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הנחה להוריד את גיל המתחסנים ל 35 בתיאום עם קופות החולים, החל ממחר.

 

תור לחיסון בכיכר רבין תור לחיסון בכיכר רבין צילום: יובל חן

 

19:20 - גשר אלנבי ייסגר ממחר עד הודעה חדשה

 

שעה קלה לאחר הפרסום ב-ynet על התנועה הערה הנמשכת במעבר אלנבי, בשעה שנמל התעופה בן גוריון סגור כדי למנוע את כניסת המוטציות של נגיף הקורונה לישראל, הודיע הערב (ד') מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, כי החל ממחר בשעה 17:00 גם המעבר הזה ייסגר לתנועת נוסעים בשני הכיוונים, למעט מקרים הומניטריים חריגים. עוד נמסר כי ההחלטה התקבלה בתיאום מול ירדן והרשות הפלסטינית.

 

ההחלטה הערב על סגירת המעבר מצטרפת לצו שפרסם מוקדם יותר היום שר הפנים אריה דרעי, שבו הורה לסגור את מעברי הגבול היבשתיים בישראל, גם לכן לאחר שאתמול נחשף ב-ynet שישראלים עדיין יכולים להיכנס דרכם. מעברי הגבול שעליהם יחול הצו ושייסגרו ממחר בשעה 06:00 עד יום ראשון הם נהר הירדן, טאבה וערבה. (איתמר אייכנר, ynet)

 

 

מעבר אלנבי מעבר אלנבי צילום: רשות שדות התעופה

 

18:20 - 18 אסירים בכלא "השרון" נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה

 

שירות בתי הסוהר עדכן כי 18 אסירים בבית הכלא השרון נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה. זאת, אף שמבצע חיסון האסירים החל עוד בשבוע שעבר. עם זאת, האסירים קיבלו רק את מנת החיסון הראשונה. האסירים המאומתים הועברו לבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות ונפתחה חקירה אפידמיולוגית.

 

18:15- אחרי שוועדת הכנסת סירבה להתכנס לדיון: המליאה אישרה את תקנות הסגר

 

מליאת הכנסת אישרה את תקנות הסגר הנוכחי. זאת, לאחר שיו"ר ועדת הכנסת איתן גינזבורג סירב לכנס את הוועדה אתמול כדי לאשרן בטענה כי אין טעם בסגר ללא אכיפה שוויונית.

 

17:15 - משרד הבריאות: התגלו 30 מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני של הקורונה

 

משרד הבריאות עדכן כי עד כה נמצאו 30 מקרים של הווריאנט הדרום אפריקני של הקורונה בארץ. מתוך כלל המקרים, שלושה נמצאו היום.

 

15:20 - נתניהו: "נסגור גם את המעברים היבשתיים - כולל גשרי הירדן"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שערך בצהריים (יום רביעי) סיור במפעל חיסונים בשדרות, התייחס בדבריו לסוגיית הארכת הסגר ואמר כי יביא זאת מחר להחלטת הממשלה: "נחליט לפי מצב התחלואה כמה זמן הוא יימשך". בנוסף על סגירת נמל התעופה בן גוריון, הודיע ראש הממשלה כי גם המעבריים היבשתיים - כולל גשרי הירדן - ייסגרו: "נאריך גם את איטום הגבולות שלנו. ייתכן שנצטרך חקיקה לשם כך. אני מצפה לנושא הזה וליציאה ההדרגתית מהסגר". במקביל, הודיע שר הפנים אריה דרעי כי המהלך צפוי לצאת לפועל כבר מחר ב-06:00 ועד יום ראשון.

 

המעברים שייסגרו: נהר הירדן, טאבה וערבה. מעבר אלנבי יישאר פתוח למעבר תושבי יהודה ושומרון. "נוכח אי-הבהירות וכחלק מהמאמץ המשותף למניעת התפשטות נגיף הקורונה", אמר דרעי, "אני חייב לסגור את המעברים היבשתיים עד להתבהרות הנושא".

 

בביקורו במפעל החיסונים התייחס נתניהו גם להתפשטות המוטציה הבריטית. בניגוד לכתוב בדו"ח אמ"ן, שם נטען כי אין אפשרות למנוע את ההתפשטות בארץ - אמר ראש הממשלה: "הצלחנו לבלום את המוטציה הבריטית ואנחנו צריכים להבטיח שלא ייכנסו מוטציות חדשות שאנחנו אפילו לא יודעים עליהן".

 

נתניהו נשאל אם לנוכח נתוני התחלואה יש לדחות את הבחירות: "אני לא רוצה שום צורך לדחות אותן. אני חושב שההפך הוא הנכון". בנוסף, הוא התבקש להתייחס לטענות לאכיפה לא-שוויונית: "צריך לשמור על ההנחיות וכשזה לא קורה אנחנו מפעילים את כל האמצעים - כולל הפעלת כוח במקרה הצורך".

(מתן צורי וסיון חילאי)

 

11:15 - בצל המחלוקת בין נתניהו לגנץ: הממשלה תדון מחר בהארכת הסגר

 

הממשלה תתכנס מחר (ה') לדון בהארכת הסגר השלישי שהוארך כבר בשבוע ולפי שעה אמור להסתיים ביום ראשון בחצות, וכן בהמשך סגירתו של נמל התעופה בן גוריון - שאם לא יוארך, יסתיים גם כן במועד זה.

 

זאת בצל המחלוקת בין הליכוד לבין כחול לבן בנוגע לאישור הצעת החוק להגדלת הקנסות, שעתידה להשפיע בעיקר על מוסדות החינוך החרדיים שעדיין נפתחים, ולאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ איים כי לא יתמוך בהארכת התקנות אם החוק לא יעבור כלשונו ויכלול בין היתר צווי סגירה לאותם מקומות שפועלים בניגוד להנחיות.

 

בנימין נתניה ובני גנץ בנימין נתניה ובני גנץ צילום: יניב נדב דוברות הכנסת;

 

10:25 - שירות התעסוקה: 157,939 דורשי עבודה מאז תחילת הסגר, 2,448 ביממה האחרונה

 

שירות התעסוקה מדווח היום (ד') כי במהלך היממה האחרונה נרשמו 2,448 דורשי עבודה חדשים, כאשר מאז יום ראשון, 27.12.2020 היום שבו החל הסגר, נרשמו בסך הכל 157,939 דורשי עבודה חדשים, ומתוכם 98,013 נרשמו מאז הודק הסגר המהווים 62% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר השלישי.

 

בשירות מדווחים כי 126,100 מדורשי העבודה הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ-79.8% בעוד 31,839 מהם פוטרו או התפטרו ושיעורם עומד על 20.2% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר. רק ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 968 דורשי עבודה, המהווים 39.5% מהנרשמים מאז אתמול.

 

שתי קבוצות משלחי היד הדומיננטיות בקרב הנרשמים הם עובדי ההוראה, החינוך וההדרכה ועובדי המכירות והשירות, המהוות יחד 42% (26.7% לעובדי ההוראה, החינוך וההדרכה ו-15.4% לעובדי המכירות והשירותים) מכלל נרשמי הסגר השלישי.

 

עד להידוק הסגר, היוו עובדי המכירות והשירותים 28.4% מכלל הנרשמים בעוד שבקרב דורשי העבודה שנרשמו מאז הודק הסגר מהווים 7.45%. לעומתם, עובדי ההוראה, החינוך וההדרכה שהיוו 5.1% מהנרשמים עד להידוק הסגר, מהווים 40% מהנרשמים מאז הודק הסגר.

 

בעוד ש-93% מנרשמי הסגר מענפי ההוראה, החינוך וההדרכה הפכו לדורשי עבודה מאז הודק הסגר, בקרב הנרשמים מענפי המכירות והשירותים רק 30% מהם הפכו לדורשי עבודה מאז הודק הסגר.

 

8:30 - משרד הבריאות: 7,737 אובחנו אתמול עם קורונה, אחוז החיוביים - 9.6%

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 7,737 נדבקים חדשים בקורונה, מתוך 83,367 בדיקות שנערכו. אחוז החיוביים עמד על 9.6%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,141 חולי קורונה במצב קשה, מהם 311 מחוברים למכונות הנשמה. 4,513 בני אדם בישראל נפטרו כתוצאה מסיבוכי הנגיף מפרוץ המגפה. 2,768,202 בני אדם קיבלו את מנת החיסון הראשונה, מהם 1,377,803 קיבלו גם את מנת החיסון השנייה.

מרכז חיסונים בתל אביב מרכז חיסונים בתל אביב צילום: יובל חן

 

6:30 - הסתדרות המורים נגד אדלשטיין: "מסית נגד עובדי ההוראה, מחפש תירוצים"

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, דחתה אמש (שלישי) את טענות שר הבריאות יולי אדלשטיין, שאמר שרק 34% מצוותי החינוך התחסנו, והאשימה אותו בהסתה נגד המורים. "לא ברור לנו מה מקור הנתונים של משרד הבריאות", טענה בן דויד. "בשאלון שביצענו בימים האחרונים והשיבו עליו 19,361 עובדי הוראה שחברים בהסתדרות, השיבו 76.3% מהמשתתפים שהם חוסנו".

x