$
בארץ

דיווח שוטף

משרד הבריאות: מפרוץ המגפה נפטרו 4,501 בני אדם

לפי נתוני משרד הבריאות, מחצות אובחנו 5,182 נדבקים בנגיף הקורונה, ושיעור הנדבקים החיוביים עומד על 9.5%; משרד הבריאות: אין שינוי בהנחיות לחיסון נשים הרות; שר החוץ הפלסטיני אמר באו"ם כי ישראל מונעת מהפלסטינים חיסוני קורונה

כלכליסט ו-ynet 21:2226.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

21:20 - משרד הבריאות: אין שינוי בהנחיות לחיסון נשים הרות

 

משרד הבריאות עדכן כי אין שינוי בהנחיות לחיסון נשים הרות. זאת, בעקבות המלצות שפרסם ארגון הבריאות העולמי מוקדם יותר. לדברי המשרד, אישה הרה שנמצאת בחשיפה גבוהה לציבור או שיש לה מחלות רקע - מומלץ שתתחסן כדי למנוע סיבוכים אפשריים. אישה שאינה בסיכון יתר תוכל לשקול אם להתחסן לפי הנחיות גורמים מקצועיים.

 

20:30 - משרד הבריאות: מפרוץ המגפה נפטרו 4,501 בני אדם

 

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו 5,182 נדבקים בנגיף הקורונה ושיעור הנדבקים החיוביים עומד על 9.5%, מתוך כ-55 אלף בדיקות שנערכו. מספר החולים הפעילים בארץ עומד על 74,323 בני אדם, ומצבם של 1,173 מוגדר קשה. כמו כן, 313 חולים מונשמים. בנוסף, 14 חולים נפטרו היום, ומתחילת השבוע נפטרו 138 חולי קורונה. מפרוץ המגפה בארץ נפטרו 4,501 בני אדם.

 

בילינסון בילינסון צילום: יריב כץ

 

17:00 - שר החוץ הפלסטיני באו"ם: ישראל מונעת מאיתנו חיסוני קורונה

 

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי האשים את ישראל במניעת חיסוני קורונה מהפלסטינים. בנוסף, בדיון במועצת הביטחון של האו"ם אל-מלכי טען כי איש לא מאמין לכך שישראל עצרה את התוכנית לספח את ההתנחלויות בגדה המערבית וקרא להציב פקחים בינלאומיים באזור.

 

15:40 - החל מעוד יומיים: גם השבים מפורטוגל יצטרכו להיכנס לבידוד במלונית

 

קבינט הקורונה אישר את המלצת משרד הבריאות להאריך את חובת הבידוד במלונית לשבים מדרום אפריקה, זמביה, ברזיל ואיחוד האמירויות ב-14 ימים נוספים החל מיום חמישי הקרוב. בנוסף, הקבינט אישר את ההמלצה לפיה גם השבים מפורטוגל יצטרכו להיכנס לבידוד במלונית החל מעוד יומיים.

 

 

12:55 - משרד הבריאות: 8,667 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה, 52 מתו

 

משרד הבריאות עדכן כי 8,667 בני אדם אובחנו אתמול כחיוביים לנגיף הקורונה, מתוך כ-90 אלף בדיקות שנערכו. שיעור החיוביים עומד על 9.8%. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 1,179 חולי קורונה במצב קשה, 305 מהם מחוברים למכונות הנשמה. 4,493 חולי קורונה בישראל נפטרו מפרוץ המגפה - 52 מהם אתמול ותשעה היום.

 

 

12:30 - אדלשטיין: היענות נמוכה לחיסונים בקרב הצוותים החינוכיים

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי לפי נתוני משרדו, רק 34% מכלל הצוותים החינוכיים התחסנו נגד קורונה, מה שיעכב את חידוש הלימודים. "מבצע החיסונים של צוותי החינוך נמשך כבר הרבה זמן, ואנחנו באחוזים מאוד נמוכים", אמר היום (שלישי) אדלשטיין בוועדת החוקה של הכנסת. "יכול להיות שזה בגלל פייק ניוז על כך שאסור לנשים צעירות להתחסן", העריך אדלשטיין ואמר: "בקרוב נפתח את מערכת החינוך, ויש לזה השפעה. אני לא כל כך מבין מה לעשות עם הנושא הזה".

 

אדלשטיין ציין מנגד כי יותר מ-80% מהישראלים שנמצאים בקבוצות סיכון התחסנו, וכי נותרו עוד 252 אלף בני אדם שטרם קיבלו את החיסון. "אנחנו מנסים להגיע למספרים כמה שיותר גבוהים", אמר השר שציין כי גם בקרב מרותקי הבית חוסנו יותר מ-60%.

 

 

יולי אדלשטיין יולי אדלשטיין צילום: נדב אבס

11:55 - פרופ' גליה רהב: "צריך להאריך את הסגר בשבוע כדי למנוע סגר רביעי"

 

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, פרופ' גליה רהב, סבורה שיש הכרח להאריך את סגר הקורונה על רקע נתוני התחלואה. בראיון לאולפן ynet היא אמרה הבוקר כי "התחלואה גבוהה והתמותה גבוהה ואני לא רואה איך הולכים להפסיק את הסגר הזה. לצערי זה לא נשמע לי רלוונטי כרגע. אני חושבת שצריך להמשיך את הסגר לשבוע נוסף, אלא אם יהיו מספרים יוצאים מן הכלל לקראת סוף השבוע".

 

פרופ' גליה רהב פרופ' גליה רהב צילום: דנה קופל

 

משיחות עם מומחים היה צפי לירידה בקצב החולים הקשים. אתם מרגישים ירידה כזאת?

"קשה להגיד את זה. זה נכון שלחדר מיון מגיעים קצת פחות חולים קשים, אבל עדיין המחלקות מלאות. קורה משהו בשבועיים-שלושה האחרונים. התחלואה קשה יותר ממה שראינו באמת בגל השני או בגל הראשון והתמותה גבוהה יותר".

 

מה יקרה אם לא יאריכו את הסגר?

"נעשה עכשיו מאמץ אדיר בארץ עם החיסון, וחבל שהאפקט הזה ילך לאיבוד. יש כאן את המוטציה הבריטית בכמויות והיא יותר מידבקת. נורא חבל שיהיה לנו אחר כך סגר רביעי. אני מאוד מקווה שאם נמשיך עוד קצת את הסגר - נצליח למנוע באמת סגר רביעי. אני חושבת שהפנים שלנו לקראת לחסן ילדים. אני מאוד מחכה לעבודה של 'פייזר'. אני מקווה שהיא תפרסם בקרוב את המחקר שלה על חיסון ילדים ואז תהיה התשובה הסופית".

 

הורים רבים מחכים בציפייה שבתי הספר יפתחו את השערים שלהם ביום שני הבא. את היית פותחת את מערכת החינוך?

"לא, אני הייתי ממשיכה את הסגר, עם כל הכאב. אפילו תחת הסגר יש עלייה במספר של ילדים ונוער שנדבק".

 

גם גני הילדים?

"לא ראיתי עדיין את הדיווח, אבל אם מספרי התחלואה הם כמו אצל נוער וילדים גדולים - אז כן". (אלכסנדרה לוקש)

 

9:20 - 155,491 דורשי עבודה חדשים נרשמו מאז תחילת הסגר

 

שירות התעסוקה מדווח כי במהלך היממה האחרונה נרשמו 2,490 דורשי עבודה חדשים, כאשר מאז יום ראשון, 27.12.2020 היום בו החל הסגר, נרשמו בסך הכל 155,491 דורשי עבודה חדשים, ומתוכם 95,565 נרשמו מאז הודק הסגר המהווים 61.5% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר השלישי.

 

שירות התעסוקה שירות התעסוקה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

יצוין, כי 124,620 מהם הוצאו לחל"ת, ושיעורם מכלל דורשי העבודה החדשים עומד על כ- 80% בעוד 30,871 מהם פוטרו או התפטרו ושיעורם עומד על 20% מכלל הנרשמים מאז תחילת הסגר. רק ביממה האחרונה פוטרו או התפטרו 982 דורשי עבודה, המהווים 39.5% מהנרשמים מאז אתמול.

 

9:00 - נתניהו רוצה לכנס את הממשלה כדי להאריך את הסגר, גנץ מסרב

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה לכנס היום את שרי הממשלה לדיון על הארכת הסגר, אולם בני גנץ מסרב לאשר זאת עד שהעלאת הקנסות והגברת האכיפה נגד מוסדות חינוך שמפרים את תקנות הקורונה יאושרו בכנסת.

 

השרים נדרשים להתכנס בקרוב כדי להכריע על המשך הסגר, שאמור להסתיים ביום ראשון הקרוב, אולם בלשכתו של גנץ אמרו כי "אם אין הגברת אכיפה - לא תהיה ישיבת ממשלה. כשהליכוד יפסיקו עם התחמונים ויחליטו לעבור למעשים, אז נכנס את הממשלה. דין בני ברק וביתר עילית כדין הרצליה וראשון לציון". בתוך כך, ועדת החוקה של הכנסת תתכנס בצהריים לדיון על חוק הקנסות, ותכין את ההצעה לקראת הקריאה השנייה והשלישית במליאה.

 

8:30 - הנתונים מוכיחים: פתיחת מערכת החינוך תעודד התפרצות קורונה

 

תמרור אזהרה: השר גלנט הורה להיערך לפתיחת מוסדות החינוך, אבל נתונים חדשים ומדאיגים מראים שצעד כזה עלול להביא לזינוק נוסף בתחלואה. 40% מהנדבקים הם בגילאי בית ספר וגן - לעומת 29% בסוף דצמבר .

 

 

x