$
בארץ

פוליטי כלכליסט

עוד לפני שיצאה לדרך, התוכנית של הליכוד הפכה לתעמולה

המפלגה שחררה אתמול סרטון בחירות עם לוגו המפלגה שמציג את עיקרי תוכנית הסיוע. נתניהו ימנף כל קושי שיתעורר בדרך לטובת הקמפיין

צבי זרחיה 08:1226.01.21

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מבזבז זמן. אתמול (ב') הוא פרסם סרטון שבו הציג את התוכנית הממשלתית להזנקת הכלכלה ופירט את ההטבות שירעיף על ציבור האזרחים ובעלי העסקים בדרך אל הקלפי. רק שיבואו שמחים לקלפי.

 

 

נתניהו הולך על כל הקופה. ושוב, כמובן, מדובר בקופה הציבורית. הסרטון הזה והבאים אחריו יככבו בקמפיין הבחירות שלו, ומבחינתו אף אחד לא יעצור אותו מלבצע את התוכנית.

לוח הזמנים לאישור התוכנית הוא קצר ויצטרך להתכנס לכמה שבועות. אלא שדרך מפותלת מצפה לתוכנית עד לאישורה הסופי במליאת הכנסת. דבר אחד ברור כבר עתה: נתניהו יזקוף את התוכנית לזכותו בין שתמומש ובין שלא. זאת, תוך שהוא מתכוון לרמוס בדרך את היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט, יו"ר כחול לבן בני גנץ, וכל ראשי המפלגות שמתחרים בו.

 

במשרד האוצר ממתינים לאישור של מנדלבליט בטרם יגישו את התוכנית לממשלה. לאחר שתוגש מקווים בליכוד להשלים את החקיקה במהירות, כך שהמענקים יגיעו לבוחרים לפני פתיחת הקלפיות ב־23 במרץ.

 

מתנגדי התוכנית יותקפו

 

מנדלבליט התריע בשבוע שעבר מפני "שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד מסוים". אך גם אם הוא יתנגד לכמה מסעיפי התוכנית, אין בידיו סמכות לעצור את נתניהו מביצועה, מלבד התנגדות פומבית ואי־הגנה עליה אם תגיע בעקבות עתירה לבג״ץ. במידה שמנדלבליט יתנגד - נתניהו יאשים אותו בפגיעה בציבור. אם יסרב להגן על הממשלה בבג״ץ - יותקף כפליים. אם בג"ץ יפסול את התוכנית או חלקים ממנה, יואשמו גם השופטים בפגיעה ישירה בציבור האזרחים ובעלי העסקים. ההתקפות על מערכת בתי המשפט וכעס ציבורי על אי־אישור התוכנית עשויים לסייע לנתניהו, כערך מוסף, ביצירת אהדה ציבורית נגד מערכת המשפט בעת חידוש משפטו הפלילי בעוד כשבועיים.

 

התחנה השנייה בדרך לאישור התוכנית תהיה הממשלה. ליו"ר כחול לבן בני גנץ זכות וטו בקביעת סדר יומה של הממשלה. בכחול לבן הצהירו אתמול שלפי שעה גנץ מתכנן למנוע את העלאת התוכנית לאישור הממשלה, כל עוד היא לא קיבלה את אישור היועץ המשפטי לממשלה ואת המלצת משרד האוצר. פקידי האוצר שותפו בשבוע שעבר רק בכמה מפרטי התוכנית ואף ביקרו חלק מהסעיפים. גנץ במלכוד ובכל מקרה ייצא חבוט. בדומה ליועץ המשפטי, הוא יואשם על ידי נתניהו כמי שפוגע בציבור אם יתנגד לתוכנית. אם יתמוך בה - הוא יאפשר לנתניהו לנהל כלכלת בחירות.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ. שוב במלכוד יו"ר כחול לבן בני גנץ. שוב במלכוד צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

 

קמפיין החיסונים הוקפא

 

התחנה השלישית בדרך לאישור התוכנית היא הכנסת. אם הממשלה תאשר את התוכנית, היא תוגש לכנסת כהצעת חוק ממשלתית. חלק ממרכיביה טעונים חקיקה ב־3 קריאות: מענק לעסקים שחוו פגיעה של 25% וסיוע לעסקים חדשים שנפתחו ב־2020; מענק למשקי בית בגובה 750-300 שקל בהתאם למספר הילדים; מענק של 500 שקל לנכים; הפחתת הרגולציה העסקית - כמו הארכת הפטור לרישוי עסקים חדשים לשנה; רפורמות להגדלת השקעות שיאפשרו לקרנות הפנסיה והביטוח להשקיע עד 50 מיליארד שקל בהייטק, ועד 100 מיליארד שקל בתשתיות.

 

הסעיף העוסק במתן דמי אבטלה לעצמאים טעון את אישורה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. סעיפים אחרים לא טעונים חקיקה ראשית: מתן תמרוץ להחזרת מובטלי קורונה, פריסת המע"מ ל־6 חודשים לעסקים קטנים ובינוניים, הקלה בהלוואות לעסקים.

 

בליכוד מעריכים שלסעיפי התוכנית יימצא רוב בכנסת. בתקופת בחירות ניתן לכנס את המליאה לאישור הצעות חוק ממשלתיות בחתימותיהם של 25 חברי כנסת. המפלגות אולי יטענו לשוחד בחירות אבל ברגע ההצבעה יתקשו להרים יד נגד התוכנית ולעורר זעם בקרב מצביעים פוטנציאליים.

 

בשורה התחתונה: התוכנית הכלכלית הזו, שעלותה כ־15 מיליארד שקל, תהיה כלי בידי נתניהו בקמפיין הבחירות. זאת בנוסף לקמפיין החיסונים שבו הפסיק נתניהו לנפנף לאחרונה לנוכח עליית התחלואה ומספר המתים.

x