$
בארץ

הנגיד נגד התוכנית של נתניהו וכץ: מענק לכל ילד אינו יעיל ללא מבחן הכנסה

בהתייחסות ראשונה של בנק ישראל לתוכנית הכלכלית שהציגו אמש ראש הממשלה ושר האוצר נמסר כי "בתוכנית חסרים פרטים רבים שהיו מאפשרים לגבש חוות דעת מקצועית אודות עלותה ויעילותה". בבנק מסתייגים מחלק מהצעדים שמופיעים בתוכנית, "עדיף למקד את תמיכת הממשלה במהלכים מאיצי צמיחה שתרומתם להתאוששות המשק תהיה הגדולה ביותר"

אתי אפללו 16:5125.01.21

"עקרונות התוכנית הכלכלית הועברו לבנק ישראל זמן קצר לפני פרסומה. בדיון שנערך היום בחטיבת המחקר עלה כי בתוכנית חסרים פרטים רבים שהיו מאפשרים לגבש חוות דעת מקצועית אודות עלותה ויעילותה". כך נכתב בהתייחסות ראשונה מצידו של בנק ישראל לתוכנית הכלכלית שהציגו אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ. התוכנית כוללת שלל הצעות למענקים, פריסות תשלומים, דמי אבטלה לעצמיים והקפאת רגולציה, ועלותה כ-15 מיליארד שקל שיוצאו מקופסא תקציבית ייעודית.

 

 

 

"בעקבות הדיון פנה בנק ישראל לאוצר ולגורמים נוספים על מנת לקבל פרטים רלוונטיים. לכשתוצג תוכנית כזו, הכוללת ניתוח ונתונים תומכים, יבחן וינתח אותה בנק ישראל עפ"י יעילותה ונחיצותה הכלכלית".

 

עם זאת, כבר כעת מסתייגים בבנק ישראל מחלק מהצעדים שמופיעים בתוכנית: "ככלל, חלוקת משאבים ציבוריים צריכים להתבצע על פי יעילות כלכלית וקריטריון הפגיעה ממשבר הקורונה. חלוקה באופן אוניברסלי ולא מובחן – כגון מענק לכל ילד, ללא תבחין הכנסה – איננה יעילה.

 

 

מימין ישראל כץ ואמיר ירון מימין ישראל כץ ואמיר ירון צילומים: אלכס קולומויסקי

 

"כבר עתה ניתן לומר כי במצבו הנוכחי של המשק וקצב ההתחסנות, ובהינתן רשת הביטחון הקיימת וצעדים נוספים שננקטו לאחרונה לעיבויה, יש לבחון את הדחיפות הכלכלית בחלק מצעדי הסיוע שהוצעו במצגת.

 

"עוד יצויין, כי ככל שהמשק מתקרב לשלב היציאה מהסגר, עדיף למקד את תמיכת הממשלה במהלכים מאיצי צמיחה שתרומתם להתאוששות המשק תהיה הגדולה ביותר. מיקוד זה יפנה משאבים תקציביים, המוגבלים ממילא, לצעדים הרבים שעוד יידרשו לצמיחת המשק והגדלת הפריון לאחר המשבר".

 

למעשה, נשאלת השאלה האם באמת יש מצוקות שמצדיקות צעדים כמו מענקים נוספים לבעלי עסקים שכבר מקבלים מענה מרשת הביטחון, או האם בכלל ישים לדחות הלוואות, והאם אפשר לא לחוקק שנה, כפי שהוצע בתוכניתו של השר. עוד עולות שאלות לגבי האם תפקיד תוכנית בתקופה של משבר היא לטפל בבעיות אי שיוויון ובסוגיות מהותיות לכלכלה. 

x