$
בארץ

בעקבות תקיפת נהג האוטובוס בבני ברק: סופרבוס שינתה הבוקר את פעילותה בעיר

החברה שינתה את מסלולי הקווים עד הצהריים, ולאחר מכן הודיעה שרת התחבורה מירי רגב כי התחבורה הציבורית בבני ברק תמשיך לפעול כרגיל; משרד התחבורה הנחה לאחרונה את מפעילי התחבורה הציבורית לא להסתפק בשינוי מסלול הקו במקרי אלימות, אלא גם לשקול להגיש תביעות אזרחיות נגד התוקפים

ענת רואה 12:2525.01.21

פעילות התחבורה הציבורית בבני ברק תמשך כסדרה - כך הוחלט בהערכת מצב שהתקיימה לפני זמן קצר בעקבות תקיפת נהג האוטובוס אתמול בעיר.

 

בהערכת המצב השתתפו שרת התחבורה מירי רגב, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, סגן השרה ח"כ אורי מקלב, מנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה ומפקד מחוז תל אביב במשטרה ניצב דוד ביטן.

 

 

על פי ההחלטה, פעילות התחבורה הציבורית תימשך על מנת לשרת את ציבור תושבי העיר, תוך הפרדה ברורה בין רוב רובו של הציבור שומר החוק לבין וונדליסטים הפוגעים הן בנותני שירותי התחבורה והן בתושבי העיר, שיטופלו במלוא חומרת הדין. כן סוכם כי מערכת הקווים תפעל במהלך היום כסדרה. הפעילות בימים הקרובים בשעות הלילה תתבצע על פי המלצת והנחיית המשטרה בהתאם להערכות המצב.

 

מוקדם יותר היום הודיעה חברת סופרבוס על שינוי במספר קווים שלה בעיר שחלו בשעות הבוקר. השינויים חלו בקווים 190, 497 ו-597 בכניסה והיציאה דרך כביש 4, זבוטינסקי, קניון איילון ובכיוון ההפוך.

 

משרד התחבורה מגבה לאחרונה את מפעילי התחבורה הציבורית בתגובה למצבים של אלימות כלפי נהגים. לפני שבועיים הופצה למפעילים התחבורה הציבורית הנחייה ממשרד התחבורה כיצד לנהוג במצבים של אלימות כלפי נהגים. "יחד אתכם אנו עדים בתקופה האחרונה להתגברות האלימות כלפי נהגים ואוטובוסים בשירות התחבורה הציבורית. אלימות זו חוצה ישובים ומגזרים וכמובן שאין לקבלה בהבנה או לגלות כל מידה של סובלנות כלפיה", נכתב במסמך עליו חתום רן שדמי, מ"מ מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית.

 

האוטובוס של חברת אפיקים שנשרף אתמול בבני ברק האוטובוס של חברת אפיקים שנשרף אתמול בבני ברק

 

 

לדבריו, יש להתייחס באופן ישיר ומידי לכל אירוע אלים ובין היתר הוא כתב כי על מפעילי התחבורה הציבורית "לעצור או לשנות את מסלול הקו לפי העניין באופן מידי למשך 12 שעות בתאום הממונה המחוזי". עוד מנחה המשרד, "מעבר להתנהלות מולנו, אבקשכם להגיש תלונה במשטרת ישראל בכל מקרה מסוג זה ואף לשקול הגשת תביעה אזרחית נגד התוקפים".

 

תם פרומוביץ ראש ענף התחבורה בכוח לעובדים המאגדים בין היתר נהגי אוטובוסים מסר לפני זמן קצר: "אירועי הימים האחרונים מבהירים, עד כמה דם הנהגים הוא הפקר. מדי שבוע מותקף לפחות נהג אחד במקרה שמחייב את פינוי הנהג לבית חולים". לדבריו, "הפתרונות פשוטים: התקנת מחיצות באוטובוסים - עד כה הוצבו מחיצות כאלה רק במחצית מהאוטובוסים; הצבת מצלמות באוטובוסים ומאבטחים בקווים מועדים לפורענות".

 

מירי רגב מירי רגב

 

לדברי פרומוביץ: "לא ייתכן שנהגי האוטובוסים לא מוכרים כעובדי ציבור! לא יתכן כי פגיעה בנהג איננה שקולה לפגיעה ברופאים אחיות או עובדים סוציאליים. פגיעה בנהג מסכנת לא רק אותו אלא גם את הנוסעים. אנו פועלים לשינוי החקיקה ובמקביל, דורשים מהערים בהם גואה האלימות לנקוט במעדי אבטחה. יש לנו סכסוכי עבודה בכמה חברות ולא נהסס להשתמש בהם אין לא יחול שינוי מהותי".

 

סגן שרת התחבורה אורי מקלב מסר: "אנחנו עושים מאמצים רבים לשמור את בטחון הנהגים וביטחון הנוסעים. מה שקרה אתמול זו עבריינות לשמה וחובתנו לשמור את ביטחון הנהגים וביטחון הנוסעים. אותם פורעים שתקפו אמש את נהגי האוטובוסים תוקפים את הנוסעים כאחד ועל כולנו להוקיע אותם ולטפל בהם בחומרת הדין. אנחנו מבינים את מצוקת הנהגים ועומדים איתם בקשר כל העת כדי ליצור אווירה בטוחה לנהגים".

 

השרה רגב מסרה: "מה שראינו אתמול היה הוא אירוע חמור ומעשה של וונדליסטים שסיכנו את חייהם של נוסעי האוטובוס, הנהג והדיירים במקום האירוע. אני קוראת לאכיפה נחושה וחסרת פשרות נגד כל גילוי של אלימות, תוך אפס סובלנות לפגיעה בנהגים, באוטובוסים ובתשתיות התחבורה הציבורית. אני יודעת שמדובר בקומץ שאינו משקף את תושבי בני ברק המצפים לא פחות מאיתנו לאכיפה ופעילות נחושה זו, להרגעת הרוחות והשבת השקט והשלווה לעיר ולתושביה. אני מחזקת את ידיהם של הנהגים הפועלים במסירות רבה ומתוך תודעת שירות עמוקה לטובת התושבים".

x