$
בארץ

כלכלת בחירות: נתניהו וכץ מבטיחים מענקים, סער מבטיח צמיחה ללא תוכנית ברורה

ראש הממשלה ושר האוצר מבטיחים לחלק שוב מענקים לאזרחים ולעסקים שנפגעו מהמשבר, לפרוס תשלומי מע"מ ולדחות החזרים על הלוואות; יו"ר מפלגת תקווה חדשה הציג תוכנית כוללנית, ללא פירוט של צעדים אופרטיביים, עלויות או מקורות מימון, שמטרתה להבטיח צמיחה של 23% ב-5 השנים הקרובות

צבי זרחיה, אתי אפללו ועמיר קורץ 18:5924.01.21

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ הציגו היום (א') את התוכנית הכלכלית שלהם "להזנקת הכלכלה". במקביל, גם יו"ר מפלגת תקווה חדשה גדעון סער הציג את התוכנית הכלכלית של מפלגתו, כחודשיים לפני הבחירות.

 

"צריך לשים את הרגל על הגז, לסייע למי שניתן ולהזניק את הכלכלה. כרגע, כשהריבית בשפל היסטורי, הדבר הנכון זה לפעול ובגדול. זה גם מה שקורה בעולם", כך פתח ראש הממשלה את מסיבת העיתונאים בה הציג את תוכניתו. כץ המשיך והציג תשעה צעדים להזנקת הכלכלה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: יובל חן

 

הראשון, מענק של בין 8,000 ל-15 אלף שקל להזנקת עסקים שנפתחו בשנת 2020 ונפגעו בהיקף של יותר מ-25%. עסקים גדולים, עם מחזור של מעל ל-300 אלף שקל, יקבלו מענק בגובה 30 אלף שקל;

 

השני, חלוקת מענק כללי לאזרחים - 750 שקל לכל בוגר ו-500 שקל לכל ילד בעשירון 7 ומטה, כאשר מהילד החמישי ומעלה יחולקו 300 שקל עבור כל ילד;

 

השלישי, לשם תמרוץ מובטלים לחזור לשוק העבודה: מי שהיה מובטל 80 ימים ברצף לפני סוף 2020, וחזר לעבוד בשכר נמוך מדמי האבטלה, יקבל מענק במשך ארבעה חודשים: בחודש הראשון והרביעי יינתן מענק בגובה דמי האבטלה, בחודשים השני והשלישי יינתן מענק שמשלים את הפער בין השכר לדמי האבטלה. מעסיק שיקלוט לעבודה מובטל ותיק יקבל גם הוא מענק;

 

הרביעי, חלוקת מענקים בשווי כולל של 500 מליון שקל לנכים;

 

החמישי, פריסת תשלומי מע"מ לשישה חודשים, כך שעסקים יוכלו להתארגן;

 

השישי, דחיית תשלומים על הלוואות שניתנו לעסקים, דחיית הקרן בשנה, פריסה ארוכה יותר, והרחבות של הלוואות;

 

שוק התקווה בת"א סגור שוק התקווה בת"א סגור צילום: ריאן פרויס

 

השביעי, מתן דמי אבטלה לעצמאים, כאשר כל עצמאי שירצה בכך - יפנה ויעבר לאישור ועדת העבודה והרווחה;

 

השמיני, הפחתת רגולציה לעסקים: הארכת הפטור לרישוי עסקים לשנה, רישוי עסקים בהצהרה בלבד והקפאת רגולציה חדשה לשנה. לדברי כץ, מדובר במעל ל-200 הוראות רגולציה שיוקפאו;

 

התשיעי, רפורמה להגדלת ההשקעות, במטרה להגדיל את היכולת של חברות הפנסיה להשקיע בהייטק ובתשתיות.

 

"יחד עם ראש הממשלה, התייעצנו עם גורמי מקצוע. מי שישפוט את המהלכים זה הציבור ובעלי העסקים, ואנחנו נמשיך לעשות כל מה שנדרש", סיכם כץ.

 

באשר לסוגיית המענקים, לפי נתוני מינהל המחקר של הביטוח הלאומי הנפגעים העיקריים ממשבר הקורונה הם עצמאים ומעמד הביניים מעשירונים 4-7, שהכנסתם המירבית היא כ-13 אלף שקל ברוטו בחודש ליחיד. מדובר ב-3 מיליון שכירים ועצמאים שיהיו זכאים למענק. לפי הביטוח הלאומי, לאחר אישור התוכנית בכנסת המוסד יפקיד את המענק לחשבונות הזכאים בצורה אוטומטית, ללא צורך בפעולה כלשהי של האזרחים.

 

התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וכץ, לא תואמה עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אף שזה ביקש מכץ כבר בשבוע שעבר שהתוכנית תיעשה בתיאום מוקדם מולו ואף הזהיר מפני "שימוש לא ראוי בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הגון למפלגה או למועמד מסוים".

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט היועמ"ש אביחי מנדלבליט צילום: דנה קופל

 

"פרטיה של תוכנית כלכלית כלשהי – ככל שישנה – לא הובאו בפני היועץ המשפטי לממשלה ולכן ממילא לא ניתן היה לתאם דבר. יובהר, כי גם בשבוע שעבר לא הוצגה בפני היועמ"ש תוכנית כלשהי והאמור במכתבו התבסס על מדע כללי וראשוני בלבד שהובא לידיעתו"; כך נמסר הערב ממשרד המשפטים לכלכליסט, בתגובה לשאלה האם היועמ"ש עודכן או נעשו עמו תיאומים מצד ראש הממשלה, שר האוצר או כל גורם אחר בנוגע להצגת התוכנית הכלכלית.

 

נתניהו התייחס לטענה אודות "כלכלת בחירות" במסיבת העיתונאים הערב ואמר כי לא הפקידים ולא היועמ"ש הם שיחליטו על הצעדים הנדרשים לסיוע לאזרחים בעת המשבר הנוכחי, אלא רק נבחרי הציבור, אשר גם יישפטו על ידי האזרחים. לדבריו, "זה כלכלת בחירות? לא. היועמ"ש של ארה"ב אמר 'אתם לא יכולים להביא'? מישהו מעלה על דעתו? מה, זה כלכלת בחירות כי זה עוזר לאזרחי ישראל? אולי היועמ"ש יגיד לי גם כמה חיסונים להביא? לא נעלה על דעתנו לפגוע בבריאות אזרחים בגלל בחירות ולא בפרנסתם בגלל שיש בחירות. להיפך, זה לא כלכלת בחירות אלא צורך חיוני".

 

סער מבטיח: צמיחה של 23% ב-5 השנים הקרובות

 

יו"ר מפלגת תקווה חדשה, גדעון סער, פירסם גם הוא את תוכניתו הכלכלית, הכוללת צעדים ורפורמות בתחומי הצמיחה, התשתיות, התעסוקה, העצמאים והפריפריה.

 

סער אמר כי "ישראל יכולה להתפתח ולהצליח הרבה יותר. במיוחד עכשיו, במשבר הקורונה, יש לבצע באופן נחוש רפורמות משמעותיות שלא בוצעו שנים. 'תקווה לכלכלה', התוכנית הכלכלית של תקווה חדשה, תסיר מהמשק את המגבלות שבולמות את הצמיחה ותעודד כלכלה מתקדמת וחדשנית שתמשוך מוחות השקעות מכל העולם".

 

בתקווה חדשה לא מסרו מהי עלות התוכנית, כיצד היא תמומן ומהם הצעדים האופרטיביים להצלחת ביצועה.  

 

גדעון סער גדעון סער

 

במפלגתו של סער מעוניינים, כך לפי התוכנית, "להסיר מגבלות שבולמות את הצמיחה", וגם "לעודד כלכלה חופשית המושכת השקעות מכל העולם, כמו: קידום מהפכה דיגיטלית ומעבר לטכנולוגיות מידע מתקדמות בשירותי הממשלה, בהתאם למודל האסטוני - ממשלה ללא נייר וללא תורים".

 

המפלגה מציבה יעד של הגעת רבע מיליון עולים ב-5 השנים הקרובות כדי להפוך את ישראל למוקד משיכת כוחות וטאנלטים מרחבי העולם, וכן מציעה לקדם את תחום החדשנות ולבסס את ישראל כבירת החדשנות בעולם, כדי להביא לצמיחה של 23% ב-5 שנים.

 

בתחום התשתיות מפרטת התוכנית 35% עלייה בהשקעות, באמצעות המגזר הפרטי, קידום פרוייקט ערים חכמות, תמרוץ הקמת קרנות תשתיות בשיתוף עם גורמים מוסדיים, ישראלים ובינלאומיים; השקעה בתשתיות לאומיות בתחבורה וחיבור רשת הרכבות לערים הגדולות בישראל תוך 5 שנים; ושדרוג תשתיות תקשורת וסייבר, שיצמצמו את הפערים בין המרכז לפריפריה, וינגישו לכל אזרח בישראל רשת אינטרנט מהמהירות בעולם.

 

בתחום התעסוקה מעוניינת המפלגה לעודד חזרה לעבודה באמצעות חלוקת מענקים והטבות במס למעסיקים שיחזירו עובדים, וגם לעובדים עצמם. בין היתר מציעים שם ליצור הכשרות מקצועיות, רחבות ורלבנטיות לשוק העבודה המתקדם, שיבוצעו באמצעות השוק הפרטי עם תמריצים ממשלתיים. עוד מוצע להעניק תלושים לילדים ולמבוגרים ללימודי אנגלית, תכנות, רובוטיקה ופיננסים, במטרה להביא להכפלת מספר המועסקים בהייטק תוך 10 שנים. בסעיף אחר מוצע לסגור את הפער בעבודה מול המערב ולהביא לעליית השכר הממוצע במשק מכ-9,000 שקלים כיום ל-13,500 שקל תוך 4 שנים.

 

לעצמאים מבטיחה המפלגה רשת ביטחון סוציאלי ליום סגריר, הורדת חסמי יבוא ויצירת תמריצים ליצוא על ידי אימוץ סטנדרטים בינלאומיים, כדי להגדיל פתיחת עסקים חדשים ב-20% בשנה. סער מבטיח לקצר את תהליכי הרכש ולקדם מסלולים ירוקים לתחומים האסטרטגיים, להקים מטה קבוע לקיצור הבירוקרטיה, להקל על הרגולציה ולהסיר חסמים להקמת עסקים חדשים, כדי להגביר את התחרות ולהוזיל את יוקר המחייה.

 

"לתכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם: תקציב מדינה"

 

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ: "התוכנית הכלכלית של נתניהו היא תצוגת יכולות של תחמנות. לתוכנית הכלכלית שישראל באמת צריכה יש שם: 'תקציב מדינה', אותו נתניהו ושליחיו מנעו בגופם".

 

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ: "אפס אמינות, אפס חזון. זה מופע של שני שקרנים, שאחרי שחיפפו את הדרג המקצועי באוצר ותקעו את התקציב באופן פושע, הם שולפים עוד 'תוכנית' בהפרה של הוראות היועמ"ש. ‏חוץ מתמיכות חירום, אין שום חזון ליציאה מהמשבר, השקעה במנופי צמיחה, או מהלך כלשהו של שינוי כיוון. זה עוד מאותו דבר".

x