$
בארץ

מנדלבליט: "אמסלם לא פועל ביחס לחברות הממשלתיות - בניגוד לחוק"

חתימתו של שר הדיגיטל על יפוי הכוח למינוי נציגי מדינה בחברות ממשלתיות היא טכנית, אך הכרחית - ובשל סירובו לעשות זאת, לא יכלו נציגי המדינה להתייצב לאסיפות בחברת החשמל, רכבת ישראל, נתיבי גז, נמלי ישראל ומקורות. היועמ"ש: "עלול להביא לפגיעה באינטרסים של מדינת ישראל בחברות שבבעלותה ובתפקודן התקין"

ענת רואה 16:3624.01.21

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הודיע היום (א') לשר הדיגיטל דודי אמסלם, כי אי-הפעלת סמכויותיו של אמסלם בתחום החברות הממשלתיות, עומדת בניגוד לחובות המוטלות עליו לפי חוק.

 

היועמ"ש התייחס בכך לסירובו של השר אמסלם לחתום על ייפויי הכוח הנדרשים למינוי נציגי מדינה באסיפות כלליות של חברות ממשלתיות, ולדרישתו ממנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב (ינקי) קוינט (שבינתיים עבר לתפקיד מנהל רמ"י, ע.ר), לבטל את נבחרת הדירקטורים הממשלתית, אותה הגדיר "הנבחרת הצפונבונית האליטיסטית של יש עתיד".

 

 

אביחי מנדלבליט ודודי אמסלם אביחי מנדלבליט ודודי אמסלם צילום: טל שחר, עמית שאבי

 

 

המאבק בין קוינט לבין אמסלם החל בעת שאמסלם סירב לבקשת קוינט לאשר מינוי של נציג המדינה לחברת רכבת ישראל. לאחר מכן סירב אמסלם לחתום על מינוי נציג גם לחברת החשמל, נתיבי גז, חברת נמלי ישראל ומקורות - כולן חברות בורסאיות נסחרות.

 

חתימתו של השר אמסלם על יפוי הכוח היא טכנית אך הכרחית, ובשל סירובו לא יכלו נציגי המדינה להתייצב לאסיפות. מנדלביט התייחס לסירובו זה של אמסלם וכתב לו: "אבקש להפנות את תשומת לבך לכך שהודעתך האמורה עומדת בניגוד לחובות ולאחריות המוטלות עליך לפי חוק, ועלולה להביא לפגיעה באינטרסים של מדינת ישראל בחברות שבבעלותה ובתפקודן התקין".

 

למעשה, כך טוען היועמ"ש, כבר נגרמה פגיעה באינטרסים של המדינה כתוצאה מהסירוב למנות באי כוח לאסיפות כלליות של שתי חברות שיש בהן בעלי מניות נוספים מלבד המדינה. לכן, ועל מנת למנוע המשך נזקים, פנה היועמ"ש לאמסלם וביקש להבהיר לו כי "לפי הדין עליך לקיים את התפקידים המוטלים עליך כשר הממונה על ביצוע חוק החברות הממשלתיות".

 

לדברי היועמ"ש, ניהולן השוטף והתקין של עשרות חברות ממשלתיות הפועלות כיום, על שלל המשימות שהופקדו בידיהן, הוא חיוני למדינה ולמשק, ובמסגרת זו "גם קיום אסיפות כלליות בחברות אלו כסידרן הוא אינטרס חשוב של המדינה".

x